Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Kupujeme bezpečnostní helmu

Equiservis 25. 03. 2023 EQS články a tipy

Z důvodu bezpečnosti byste helmu měli mít na hlavě, jakmile usednete na koně. Jakou přilbu ale vybrat?

 

Bezpečnostní jezdecká helma je z našeho pohledu základní a zcela zásadní součástí výbavy každého jezdce. Donedávna byla helma chápána spíše jako součást jezdeckého oblečení spadající pod jezdeckou etiku než jako ochranná pomůcka. V posledních letech se ale situace změnila a valná většina jezdců dnes používá helmu naprosto důsledně. V případě dětí jsou bezpečnostní helmy do 18 let věku povinné.

Moderní přilby kombinují bezpečnost a hezký design. Jsou lehké, odvětrané, obvykle mají antibakteriální vnitřní povrch se savou úpravou, často lze vnitřní polstrování vyjmout a pohodlně vyprat. Současný trend produkce jezdeckých přileb jde cestami jak sportovní (řekněme „cyklistické“ přilby), tak klasické jezdecké helmy s patřičnými bezpečnostními úpravami a komfortem pro jezdce. Jak a jakou přilbu tedy vybrat? Podíváme se na to z několika hledisek.

Otázka ceny


Při výběru bezpečnostní přilby je důležitým hlediskem, jako u všeho, cena. Ta je ovlivněna kvalitou použitých materiálů (vnější skořepiny i vnitřního polstrování), váhou, technologií a zpracováním. Prestižní a osvědčené značky si zakládají na tom, že jsou jejich helmy vyráběny v Evropě a mají vlastní testovací laboratoře – jako např. značky CASCO, KEP, UVEX, KASK atd. Dražší značky také investují vyšší úsilí i finance do výrobních technologií, testování i do zdokonalování funkčnosti, odvětrání a také designu. Často splňují hned několik bezpečnostních standardů najednou. Levnější helmy platnou bezpečnostní normu splňují samozřejmě také (rozhodně tedy všechny, které naleznete v nabídce firmy Equiservis), někdy však neposkytují takový komfort nošení a výběr možných variant.

 

 

 

Výběr modelu - nastavitelná versus pevná

Při výběru bezpečnostní přilby je první hledisko při rozhodování, pomineme-li cenu, zda si přejete helmu nastavitelnou či pevnou. Obě varianty mají své pro i proti. Nakupujete-li přilbu pro dítě, určitě uvítáte možnost nastavení velikosti tak, aby mu chvíli vydržela a „rostla" společně s dítětem. Dobrou volbou v případě dětské helmy je např. přilba CASCO Nori s dětským motivem. Nastavitelné helmy uvítáte i v zimě, kdy kolečko trošku povolíte a pod helmu se vejde i tenká funkční čepice či kukla. Prostě si helmu doladíte vždy podle potřeby a bude vám na hlavě sedět přesně. Mínusem této varianty zůstává, že je na ní prvek, který se vám může porouchat a ne každému je tento druh helmy příjemný na hlavě.

 

Druhou variantou je helma konkrétní velikosti bez možnosti nastavení. Kupujete-li helmu bez možnosti nastavení velikosti, určitě by vám v obchodě měla být trošku těsnější, protože se po pár hodinách nošení polstrování natvaruje podle vaší hlavy. Každá značka helmy má trochu jiný tvar - některé jsou oválné, jiné kulaté. Zkoušejte, vyhraďte si dostatek času, abyste vybrali tu nejpohodlnější. Helma má na hlavě sedět pevně, aby se vám při skákání či v průběhu vyjížďky na hlavě neposouvala či nepadala dolů. Ideální je si nechat helmu řekněme 20 minut v průběhu nakupování v obchodě na hlavě. Když je vám i po této době stále příjemná, nepadá, dobře sedí a nikde netlačí, máte kandidáta na nákup. 

Výběr správné velikosti

Přilba správně plní svou funkci pouze v případě, že korektně sedí. Nejjednodušší způsob, jak určit orientační velikost přilby, je ovinout okolo nejširší části hlavy krejčovský metr. Tím získáte obvod hlavy, od kterého se odvíjí potřebná velikost. Helmu však nevybíráme jen podle velikosti, ale jak jsme psali výše -  i podle tvaru. Nasazenou helmu chyťte oběma rukama a pokuste se s ní mírně otočit doleva a doprava. Přilba správně sedí v případě, že se pokožka na čele lehce pohybuje i s helmou. Nutné je také správné nastavení popruhů pod bradou. I když za helmu silně zatáhnete, nesmí se popruhy téměř pohnout. Přilba rovněž nesmí sklouznout dopředu nebo dozadu z hlavy. Je-li tomu tak, pak je třeba přenastavit popruhy či vybrat jinou, vhodnější velikost. 

Odvětrání

Dalším důležitým faktorem při výběru bezpečnostní přilby je odvětrání, které oceníte zejména v letních měsících. I v případě odvětrávání pracuji výrobci helem s důmyslnými systémy, které vesměs fungují na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy a jeho vedení speciálními kanálky po obvodu helmy a pak kolem hlavy ven.

V zadní části helmy je pak dalšími otvory odváděn teplý vzduch pryč od hlavy (nabízí např. helma CASCO Mistrall-2 se zdokonaleným odvětráním). Značka KEP (jedna z módních ikon ve světě helem) má odvětrávání manuálně zavírací. Přejete-li si z nějakého důvodu mít helmu naprosto uzavřenou, stačí zaklapnout větrání na čelním panelu a stávající vzduch zůstane uvnitř helmy, což uvítáte zejména v chladných dnech.

Design a vlastní úpravy

Pokud patříte mezi jezdce, kteří nechtějí splývat s davem, můžete mít helmu podle vašeho přání.

U vybraných značek (KASKKEP či SAMSHIELDmůžete využít široké nabídky individuálních designových úprav či si dokonce nechat vyrobit helmu s vlastním motivem. Základním smyslem vlastních úprav je vytvořit jedinečné helmy a dodat jim eleganci a osobitost. Na výběr jsou většinou různé základní barvy helem, odlišné čelní zdobení (různé materiály, doplněné například o kamínky Swarovski v mnoha barvách), nebo barevné upínací řemínky. Vybírat můžete i kombinaci použitých materiálů. Značka KEP a KASK vám v případě zájmu uvede vlastní jméno či monogram přímo na helmu – majitel pak už bude vždy jasný. Ani logo či vlajka nejsou nic neobvyklého. Také vybrané modely Casco můžete barevně doladit výběrem z několika barevných paspulek, které jsou na vrchní části helmy. Nejen že tak budete mít helmu dle vlastních barev, ale paspulky splní i bezpečnostní funkci, protože většina z nich má reflexní detaily. Výrobci se snaží zákazníkům vyjít maximálně vstříc.

Originální helma od výrobce proto není v dnešní době žádnou zvláštní vymožeností.

Helma vhodná i pro jiné sporty?

Obecně platí, že přilby jsou certifikovány pro jeden specifický druh sportu a jsou založeny na evropské normě pro ten daný sport. Každý individuální sport má svá specifická rizika a tím i své vlastní specifické požadavky na ochrannou helmu. Helma na kolo určitě nebude ideální jako helma lyžařská - je to dáno víc než jen nedostatkem tlumení nárazů, ale také odvětráním, konstrukcí a dalšími parametry. Z bezpečnostního hlediska proto není doporučováno používat jezdeckou helmu na jiné sporty. Jedinou výjimkou v tomto ohledu tvoří vybrané varianty dětské přilby CASCO Nori (poznáte je podle neonového pruhu), které splňují bezpečnostní certifikát jak pro jezdecký sport, tak pro jízdu na kole.

Správný čas na výměnu

Každá přilba bez výjimky trpí procesem stárnutí, a to zejména při vystavení UV záření, vysokým či naopak nízkým teplotám. I v optimálních podmínkách a při standardní péči by měla být přilba každých cca 7-10 let (doporučení jednotlivých výrobců se různí) vyměněna a to bez ohledu na to, zda je viditelně poškozená či ne. Samozřejmě se důrazně doporučuje z bezpečnostních důvodů helmu vyměnit v případě tvrdého nárazu či při viditelném poškození.

Vnitřní polstrování a kdy jej vyměnit?

U vybraných helem je možné vnitřní polstrování ochranné přilby vyjmout, vyprat a v případě potřeby vyměnit za nové. Například helmy KEP, KASK nebo SAMSHIELD mají vnitřní polstrování zcela vyjímatelné a pratelné. Tuto výplň můžete zakoupit také samostatně jako výměnný díl.

Právě výměna polstrování je otázkou hygieny, pohodlí a dalších aspektů. Vyměnit vnitřní výstelku doporučujeme zejména když:

  1. Vnitřní výstelka helmy je neodstranitelně špinavá a opotřebovaná.
  2. Uchycení na přilbě již tak dobře nedrží.
  3. Samotná výplň je již hodně vytlačená až zploštělá.
  4. Potřebujete přizpůsobit a optimalizovat velikost helmy na hlavě.

 

Vybraní výrobci myslí na naše pohodlí také v zimním období, a proto můžete k helmám, které mají vyjímatelné polstrování, zakoupit zimní variantu, případně samostatné krytky na uši k vybraným modelům (CASCO, KASKKEP, UVEX, SAMSHIELD).

 

Měnit helmu po pádu, ačkoli vypadá naprosto v pořádku?

Odpověď zní ANO. V mnoha případech je nemožné zjistit, že přilba byla poškozena do bodu, kdy již není v souladu s bezpečnostními předpisy.  

Vnější skořepina helmy je navržena tak, aby zabránila proniknutí např. ostrého kamene či koňského kopyta. Vnitřní výplň slouží speciálně pro tlumení nárazů (je to řekněme takový tlumič). Vnější skořepina bude i po nárazu plnit svou ochrannou úlohu, ale vnitřní vrstva absorbující nárazy může být po pádu deformovaná či prasklá (ačkoli na pohled to není zřetelné) a její účinnost pak bude podstatně snížena. Při další nehodě vás tudíž nebude chránit tak účinně jako před „zničujícím" nárazem. 

Často si lidé stěžují, že jim helma při pádu praskla a oni přitom čekali, že helma něco vydrží. To, že helma při silném nárazu praskne, rozhodně nepovažujte za chybu. Na to je helma totiž stavěná - aby „pohltila" náraz do sebe a nepřenášela ho dále na vaši hlavu. Helma totiž právě tím „prasknutím" pojme energii z nárazu, která by jinak pokračovala směrem k vaší hlavě. 

Kontrolu helmy po pádu provádí v současné době pouze KEP. Ovšem v případě, že vyhodnotí vaši helmu jako nebezpečnou, nepošle ji (zcela logicky) zpět. Zpravidla nabídne zákazníkovi slevu na pořízení nové helmy.

V případě, že máte ohledně bezpečnosti vaší stávající přilby jakékoliv pochybnosti, určitě kupte novou. Žádná přilba není dražší, než zdraví vaše, nebo třeba vašeho dítěte.

Bezpečnostní normy a testování

V současnosti probíhají ve světě bezpečnostních helem výrazné změny. Původní bezpečnostní norma EN 1384 byla v rámci výroby nahrazena prozatímním bezpečnostním certifikátem CE VG1 01,040 2014-12. Na novou normu, která bude specifikovat bezpečnostní standardy a pravidla, si musíme ještě chvilku počkat. 

Mezi nejbezpečnější jezdecké helmy na světě patří helmy KEP. Vyhovují požadavkům tří různých typů standardů a bylo jim uděleno pět různých certifikací. Jsou to:
Evropský CE, který odkazuje na standard VG1 01.040 2014-12, britský KITEMARK, který odkazuje na standard PAS015: 2011, britský KITEMARK, který odkazuje na standard VG1 01.040 2014-12, britská IC MARK, která odkazuje na standard VG1 01.040 2014-12 a také americká a kanadská SEI, která odkazuje na normu ASTM F1163 / 2015

Další špičkovou značkou v naší nabídce jsou helmy značky KASK. Luxusní ochranné helmy s patentovaným adaptivním systémem, díky kterému helma správně sedí na hlavě jezdce a zaručuje maximální úroveň bezpečnosti. Splňují nejen evropskou normu VG1, ale také normu americkou SEI/ASTM: F1163. Inovovaná verze KASK z roku 2022 splňuje nově navíc také certifikaci WG11 - to je speciální certifikace pro rotační náraz, která je povinná například pro helmy na motorky. 

Testování helem

Pro co nejlepší splnění bezpečnostních požadavků investují přední výrobci bezpečnostních přileb nemalé úsilí do výzkumu a vývoje. Většina z nich má v Evropě svá testovací centra. Navíc veškeré použité materiály odebírají od špičkových dodavatelů.

Test na náraz

Úkolem tohoto testu je ověření rovnoměrného rozložení nárazové vlny s cílem omezit riziko traumatu. Výsledkem testu by mělo být potvrzení, že vnější skořepina helmy absorbuje a distribuuje dopad šokové vlny kolem vnitřní výstelky helmy.

Test na průchod helmou

Cílem tohoto testu je ověřit, zda helmou nepronikne žádný ostrý předmět. Výsledkem testu je fakt, že vnější skořepina helmy zajišťuje maximum odporu díky použití vysoce odolných materiálů (například uhlík je 11krát pevnější než ocel). Vnitřní polstrování také hraje roli při absorpci nárazové vlny.

Test na retenci helmy

Test slouží k ověření, zda helma zůstane na hlavě v případě pádu, a že systém zapínání funguje správně. Výsledkem testu je ověřeno, že systém zapínání přichycený pomocí 4 nýtů a použití samosvorné spony Dual-Lock je vyhovující.

Test flexibility kšiltu

Cílem je ověřit flexibilitu kšiltu, aby se zabránilo zlomenině nosu v případě pádu. Reakcí na tento test se potvrdilo, že kšilty u přileb jsou flexibilní a u některých modelů se na základě těchto testů vyvinuly kšilty, které se při pádu odpojí, a tudíž nikoho nezraní.

Jak se starat o přilbu?

Jako po ježdění vyčistíme koně, dáme vyprat oblečení, tak bychom se měli starat i o čistotu bezpečnostní helmy. Je-li vnější povrch přilby vyroben ze syntetické kůže, čistěte helmu pouze houbou či hadříkem namočeným v mýdlové vodě či měkkým kartáčkem. Vždy nechte helmu po práci řádně vyschnout na vzduchu. Nikdy ji nenechávejte ležet na přímém slunci za sklem - tím ji vystavíte vysoké teplotě a může dojít k jejímu poškození. Na čištění helem a ostatních výrobků, které nelze prát v pračce, doporučujeme některý z osvědčených čistících prostředků. Pro helmy s grafickým potiskem je taktéž dostačující houba či měkký kartáček. V případě vyjímatelného vnitřního potahu je ideální jeho vyprání a při větším opotřebení jeho výměna. Nejlepší způsob, jak uložit helmu, je mimo sluneční světlo na suchém místě.

Bezpečná přeprava

Abyste helmu v průběhu převozu nepoškrábali, ale i pro její bezpečné uchování, doporučujeme ji vždy uložit do speciálního kufříku či ochranného sáčku. Někteří výrobci helmu dodávají zároveň i s obalem či ochranným boxem, někdy je nutné ho zakoupit samostatně. Nabídka je v současné době velmi široká a určitě si vyberete. 

Dbejte na svou bezpečnost a noste helmu na hlavě, kdykoli sednete na koně. Čas vrátit nelze a říkat si „kdyby", to už nikomu nepomůže.