Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Jak vybrat bezpečnostní vestu?

Equiservis 26. 03. 2023 EQS články a tipy

Bezpečnostní vesta patří k základním pasivním ochranným prvkům při jízdě na koni. Na co je vhodné se při její koupi zaměřit?

 

Jezdectví je statisticky vyhodnocováno jako jeden z nejnebezpečnějších sportů vůbec. Ke zraněním dochází jak při péči o koně, tak především při jízdě. Úrazy způsobené pádem z koně mohou mít velice vážné či tragické následky, ale většina pádů končí jen pár modřinami a povídáním v klubovně. Správně zvolená bezpečnostní vesta nás může mnoha bolestivým následkům uchránit.

Nejlepší je nepadat


To se snadno řekne, ale někdy hůře realizuje. Za mnoho zbytečných pádů mohou příliš vysoké nároky kladené jak na jezdce, tak na koně. Často je to i nevhodná kombinace jezdce a koně, nejčastěji méně zdatný jezdec a příliš temperamentní nebo nezkušený kůň. Každý ale máme nějaké podmínky a možnosti, se kterými musíme pracovat a snažit se z nich vytěžit maximum. Ať už ale jezdíme pro radost či pro výsledky, ochrana našeho zdraví by měla být vždy na prvním místě. 

V jezdeckém sportu jsou základními prvky pasivní ochrany jezdce jezdecká helma a bezpečnostní vesta, na jejíž výběr zaměříme pozornost v tomto článku. Jezdecké bezpečnostní vesty prošly v několika posledních letech značným vývojem a pomůcka určená původně víceméně pro soutěže všestrannosti a dostihové jezdce se dostává i mezi běžné sportovní i hobby jezdce. Za jejich rozšíření může především jejich snadná dostupnost v prodejnách jezdeckých potřeb a pohodlné použití. Bezpečnostní vesty podléhají mezinárodní certifikaci EN 13158-2018, která je platná i v ČR.

Úroveň bezpečnosti

Při výběru bezpečnostní vesty byste měli brát na zřetel několik kritérií. Prvním z nich je úroveň bezpečnosti. Tu vyjadřuje označení BETA od 1 do 3. Úroveň BETA1 je pro uživatele, kteří jsou řekněme na “profi“ úrovni (například žokejové, kteří pro dostihy potřebují co nejnižší váhu navíc – i pro ně by ale měla být v blízké době povinná alespoň BETA2), druhý stupeň BETA2 poskytuje ochranu vyšší, a stupeň BETA3 pak poskytuje ochranu nejvyšší. Ve většině případů platí, že čím vyšší stupeň bezpečnosti, tím silnější vesta.

Kupujete-li vestu pro dítě vůbec se nerozmýšlejte a vybírejte z těch se stupněm bezpečnosti BETA3. Dětské tělo je drobné a křehké, a proto bychom ho měli chránit opravdu poctivě. Zástupcem nejvyššího standardu bezpečnosti BETA3 je nejprodávanější vesta v nabídce Equiservisu, a to Racesafe Provent, složená z kvádrů ochranné pěny, které jsou těsně zašity do obalu. Díky této ohebné konstrukci nabízí vesta opravdu velký komfort i dívkám. Díky bočním tkalounům mírně upravíte šířku vesty na ideální rozměry.

Konstrukčně stejný typ vesty, který samozřejmě také splňuje platnou normu a úroveň BETA3, ale je cenově dostupnější, jsou vesty USG Flexi

Jak je to na závodech? Dle pravidel FEI a z nich vycházejících pravidel ČJF mají povinnost nosit bezpečnostní vestu všichni jezdci mladší 16 let, a to jak na pony, tak na velkých koních. U soutěží všestrannosti je v terénní zkoušce bezpečnostní vesta povinná pro všechny. Mezinárodní jezdeckou federací FEI jsou schváleny pouze vesty, které mají certifikaci CE 13158-2018 a úroveň bezpečnosti BETA 3. Pokud je tedy v pravidlech uvedena bezpečnostní vesta, měla by vždy splňovat výše uvedená kritéria.

Možnost dodatečných úprav

Dalším kritériem výběru je právě výše zmíněná možnost úpravy velikosti vesty. Některé druhy vest jsou dělané přesně na míru, zapnete je a nezměníte na nich ani milimetr. Má to své výhody i nevýhody. Vestu sice neupravíte, ale zato je bez dalších nastavovacích a utahovacích popruhů či šňůr a působí více kompaktně. Jiné vesty mají možnost lehkého upravení výsledných rozměrů – v řádech několika málo centimetrů - ale nepůsobí tak celistvě právě z důvodu možnosti nastavení. Řešíte-li nákup dětské vesty, jistě kromě možnosti úpravy velikosti uvítáte i nižší finanční náročnost. Kromě výše zmíněné vesty USG Flexi se podívejte také na vestu HKM Easy Fit. V obou případech je nárazy absorbující materiál dělen pro maximální volnost pohybu do menších dílců. Velikost doupravíte pomocí suchých zipů na ramenou a v pase. Samozřejmostí je stupeň ochrany BETA3.

Celistvá nebo "dílková"

Jednotlivé vesty se liší nejen vzhledem a cenou, ale také technologií zpracování. V posledních letech se těší velké oblibě bezpečnostní vesty z děleného výplňového materiálu (sestavené z jednotlivých dílků), které se lépe přizpůsobují pohybu právě proto, že nejsou jedním kompaktním celkem. Takových vest je na trhu většina.

Top v nabídce celistvých vest je značka Komperdell, která už dlouhé roky vyrábí ochranné prostředky pro motorkáře, lyžaře a další sporty. Tyto vesty se vyrábějí tzv. ‚sandwich-konstrukcí‘ z pěti vrstev vysoce kvalitní pěny, která se vlivem tělesného tepla během 10-15 minut perfektně přizpůsobí tvaru těla. V první chvíli se vesta bude zdát těsná, ale za pár minut už jí ani neucítíte. Také tato vesta splňuje stupeň bezpečnosti BETA3 a je tedy vhodná pro všechny jezdecké disciplíny. Dámské velikosti jsou vyráběny ve speciálním střihu.

 

 

Pohodlí je důležité

Jedno ze zásadních kritérií při výběru je bezpochyby pohodlí. Aby vesta mohla plnit svou bezpečnostní funkci, musíte ji nosit, a nosit ji budete jen tehdy, když vám bude příjemná a pohodlná. Proto se všichni výrobci v dnešní době snaží vyrobit vesty nejen bezpečné, ale také pohodlné. Každému sedí něco jiného a často se stane, že byste si chtěli koupit určitý druh vesty a nakonec si vyberete úplně jinou. Určitě si z nabídky vyberete vestu, která splní vysoký bezpečnostní stupeň ochrany BETA 3, a zároveň i požadavek na pohodlí bez nutnosti dělat kompromis jakýmkoli směrem. 

Ti z vás, kteří se vestám opravdu brání, ale zároveň alespoň trošku myslí na svou bezpečnost, mohou vyzkoušet tenkou a lehkou bezpečnostní vestu Phoenix Tipperary, která je nyní dostupná v ČR i s evropskou certifikací splňující normu CE 13158-2018, ale bezpečnostní úroveň má pouze stupeň BETA1, což je nejnižší stupeň ochrany určený pro profesionální sport a žokeje. Vesta je příjemně lehká a pohodlná, nicméně poskytovaná ochrana je výrazně nižší.

 

Dávat vestu na oblečení nebo pod?

Vestu byste měli mít na těle co nejtěsněji, protože pak plní svou bezpečnostní funkci nejlépe. Určitě bude lépe fungovat při bližším kontaktu s tělem než přes silnou zimní bundu. Standardně se vesta obléká na triko či tenkou mikinu. 

 

Výběr správné velikosti

Aby vám vesta seděla co nejlépe, potřebujete pro její výběr znát tyto tři rozměry:   

 

  • A - obvod hrudníku
  • B - obvod pasu
  • C - délku od pasu přes rameno opět k pasu.

 

 

 

Na základě těchto rozměrů vyberete potřebnou velikost. Nepřehlédněte při svém výběru, že některé vesty se vyrábí v dámských a pánských velikostech. Dětské vesty mají své velikosti vždy. Jako pomocník při výběru velikosti vám pomohou tabulky s jednotlivými rozměry pro konkrétní vesty, které najdete u každého typu bezpečnostní vesty.

I přes skutečnost, že víte rozměry a máte jasno o velikosti, doporučujeme vestu vyzkoušet. Může se totiž stát, že vesta se podle rozměrů tváří jako ta pravá, ale na těle vám tak perfektně nesedí a kromě jiného zjistíte, že je vesta o malinko delší než potřebujete. Podle tabulek si řeknete, že o ten kousek to nevadí, ale při vyzkoušení cítíte, že vám vesta naráží na zadní rozsochu sedla a tím se vám při jakémkoli pohybu v sedle zvedá a pohybuje na těle, což zrovna na komfortu jízdy nepřidá. Špatně zvolená bezpečnostní pomůcka může leckdy i ublížit namísto poskytnutí ochrany a bezpečí. 

Jak moc chránit?

Bezpečnostní vesta bezesporu chrání celý trup. Kromě páteře také žebra, klíční kosti a hrudní koš. Proto je pro jízdu na koni lepší volbou než chránič páteře, který v případě pádu pokrývá pouze páteř, ale žebra a další části trupu jsou nechráněné. Nicméně i „páteřák“ má mezi jezdeckou komunitou své obhájce a uživatele. Právě pro ně máme v nabídce chránič zad Swing P07.

Tento páteřní chránič je certifikován dle norem EN 1621-2:2014 motocyklového sportu (Level 2), a nesplňuje normu pro jezdecký sport!

Dalšími bezpečnostními prvky pro jízdu na koni jsou bezpečnostní helmy, které je povinnost nosit až do 18 let věku. Podrobnější článek o tom, jak vybrat správnou helmu a něco o jejich členění najdete v článku Kupujeme bezpečnostní helmu

Kromě výše zmiňované helmy a vesty nesmíme zapomenout ve vztahu k bezpečnosti také na správné jezdecké boty a bezpečnostní třmeny. Často opomíjenou součástí jsou také třmenové řemeny, podbřišník, otěže a uzdečka. Je potřeba je pravidelně kontrolovat, jak šití, tak stav kůže. Zvláště šití na třmenových řemenech a podbřišníku  je velmi namáháno a často povolí v ten nejnevhodnější okamžik. O kůži je potřeba pečovat nejen promazáváním, ale také odstraňovat zbytky starého tuku s nečistotami.  

K pasivní bezpečnosti jezdce za šera na silnici patří samozřejmě i reflexní doplňky, o kterých jsme psali v článku Nepodceňujte svou bezpečnost, buďte vidět. 

Problematiku bezpečnosti při jízdě na koni již reflektují i pojišťovny a již dnes pro případ pojistných plnění požadují splnění bezpečnostních požadavků na bezpečnostní normy. Nepoužívání bezpečnostní helmy a bezpečnostní vesty dle těchto norem bude mít s vysokou pravděpodobností vliv na omezení pojistného plnění.