Zavolejte nám (Po-So 9-20)

OCHRANA PROTI HMYZU - masky a síťované deky

Equiservis 27. 03. 2023 EQS články a tipy

Téma, jak ulevit koním od dotěrného hmyzu, je aktuální každý rok.

 

 

 

Mouchám, ovádům, muchničkám a další protivné havěti se v teplém počasí zkrátka nevyhneme.

Koně ve výbězích se ošívají, oklepávají, hmyz jim sedá všude. Naprostá většina koní naštěstí netrpí alergiemi ani exémy-takoví koně potřebují speciální režim, i o nich bude řeč. Ale i ti, kteří hmyzí nálety snášejí bez zdravotních problémů jistě ocení, pokud jim v tom celodenním boji alespoň trochu ulevíte.

 

Jednou z možností je repelent. Těm se budeme věnovat dalším článku. Druhou možností je mechanická ochrana v podobě masky proti hmyzu a síťované deky.

 

Komu se nechce číst a raději preferuje video, stačí kliknout. Celý videoseriál na téma Péče o koně v létě najdete v sekci Blog/videa.

 

 

Masky proti hmyzu - v posledních letech jejich obliba vzrostla natolik, že jsou součástí výbavy snad naprosté většiny koní. Koně jsou s maskou spokojenější, velmi rychle si na ni zvyknou a nemají s jejím nošením žádný problém. Masky proti hmyzu kryjí uši a oči a zapínají se zpravila pod žuchvami. Existují i varianty bez zapínání, které jsou velmi pružné a na hlavu se snadno natáhnou (masky Weaver Lycra). V současné době je dost modelů tzv. "full-face", kdy krytí sahá až na nos (například Bucas BuzzOff Full Face). Takové krytí je vhodné například pro koně s velkými odznaky na hlavě, kteří mají někdy tendenci se na slunci spálit právě na nose a kolem nozder (bývá to problém strakatých koní se světlou kůží pod bílými odznaky, nebo koní v barvě cremello).

Masky jsou vyrobeny ze síťoviny, která se u různých značek často celkem výrazně liší. Některé masky jsou poměrně tenké, síťovina není tak pevná a může se snadněji zničit. Na druhou stranu jsou tyto masky velmi lehké a oproti pevnějším maskám je přes ně o něco lépe vidět. Odolnější masky jsou na omak hrubší a pevnější, síťovina často není tak poddajná a maska drží svůj tvar.

Nabídka masek je skutečně velmi široká - ať už co se týče materiálu, střihu či barvy. V nabídce jsou i masky v malých velikostech, pro poníky nebo hříbata (například Bucas BuzzOff - dlouhodobě nejprodávanější maska v naší nabídce, nebo výborné masky Cashel Crusader). Liší se samozřejmě i cenou. Dražší masky jsou často s UV ochranou. Například skvělá Bucas BuzzOff DeLux pohlcuje až 75% a oblíbená - Horseware Rambo Plus až 90% UV záření. Horseware je navíc první maska na trhu, která měla pevnou výztuhu v oblasti očí. 

 

    

 

Najdou se koně, kterým maska z nějakého důvodu nevyhovuje, nebo masky likvidují či ztrácí a majitele zkrátka nebaví kupovat stále novou. V takovém případě můžou pomoci třásně na oči, které se připevňují k ohlávce. Je to cenově dostupné řešení, takže vás případná ztráta nebude tolik mrzet.

 

Většinu těchto masek lze dobře používat i při ježdění, ale je potřeba volit spíše masky ze slabé síťoviny, kvůli lepší průhlednosti. V současné době je už na trhu poměrně slušná nabídka i masek určených přímo na ježdění, a také speciálních sítěk na nozdry.

Rozhodně by měl mít kůň na ježdění během "hmyzího období" alespoň čabraku na uši. Přeci jen po něm chceme práci a soustředění, je od nás fér mu práci usnadnit. Čabraky naleznete v mnoha stylech a barevných variantách. Zde je výběr opravdu velký a každý jistě nalezne to, co se mu líbí a může si čabraku dokonale sladit s ostatním vybavením :-)

 

Síťované deky jsou další dobrou ochranou před obtížným hmyzem. Je jich však celá řada. Jaká bude pro vašeho koně ta nejlepší?

 

 


 

Pokud vybíráte deku pro použití do výběhu, je velmi důležité, aby opravdu dobře seděla a měla zapínání pod břicho aby nedocházelo k jejímu přetáčení, nebo sklouznutí. Na výběr máte od jednoduchých dek s křížovým zapínáním, až po top deky s krkem a laclem, které chrání celého koně. Levnější varianty s křížovým zapínáním jsou vhodné pro koně, kteří nevyžadují žádnou speciální ochranu, nebo pro ty, kteří chodí do výběhu jen na omezenou dobu. Oblíbené jsou například HKM Santos, nebo Busse Stripe.

 

 

Pokud je kůň citlivý a potřebuje lepší ochranu, doporučujeme některou z dek s krčním dílem a laclem, který chrání břicho. Oblíbená je například deka HKM Lyon. Je z velmi hustého materiálu a zdařilý střih dobře kryje celé tělo. Navíc je za velmi příznivou cenu :)

 

 

Skvělé síťované deky vyrábí také Bucas. Jedna z nejprodávanější síťovaných dek je deka Bucas BuzzOff Full Neck - prodáváme ji již mnoho let a za tu dobu se skutečně osvědčila.

Krční díl je měkce podšitý, aby nedocházelo k vytrhávání žíní a břicho je chráněno elastickým laclem, který můžete podle potřeby sundat. Další oblíbený model

od Bucas je  síťovka z řady Bucas Freedom, která je každoročně v nabídce v krásných kolekčních barvách.

  

 

Naprostou špičkou v nabídce síťovaných dek, které jsou vhodné i pro koně-exematiky, jsou deky od irského Horseware. Novinkou, která následuje aktuální trendy udržitelnosti a ekologie, je síťovka AmEco Bug Rug s odnímatelným krkem, vyrobená z recyklovaných PET lahví. Případně deka Rambo Protector, která je velmi trvanlivá, příjemná a prodyšná.

 

 

 

Hitem posledních let jsou deky, která mají po stranách síťovinu a na zádech fleece nebo mesh materiál - tyto verze se s oblibou používají třeba jako transportní deky, které v teplých dnech ochrání koňská záda před průvanem v přepravníku, nebo abychom udrželi koňská záda v teple po zátěži. Z těch levnějších doporučujeme například Cavalli Puri Melody s fleecem na zádech a křížovým zapínáním, z dražších jsou pak oblíbené například síťované deky od Eskadronu.

 

Další variantou jsou síťované deky, které mají na zádech nepromokavý materiál. Tento typ je vhodný především pro koně, kteří mají citlivá nebo nemocná záda a snadno ofouknou. Jsou to také ideální deky do jarního přechodového počasí, kdy jsou dny už teplé, ale deštivé a větrné. Osvědčený model, který prošel zátěžovým testem i u koní našich kolegyň, je deka Horseware Summer Series. Boky jsou z mesh materiálu, záda jsou nepromokavá a navíc máte možnost ještě přidat právě na záda zateplovací 100g poddeku a krční díl. 

 

 

Síťovanou deku můžete použít i během ježdění (pro změnu oblíbený Bucas BuzzOff Riding), což je opět vhodné řešení pro velmi citlivé nebo alergické koně, kdy repelent nestačí, nebo jeho použití není z nějakého důvodu možné. Existují také síťované bederky, dokonce i v reflexním provedení (Deka jezdecká reflexní W), ve které vás nikdo nepřehlédne.

 

Nabídka síťovaných dek je opravdu velmi široká, v článku jsme vám ukázali jen několik možností, záleží jen na vás, co zvolíte :-)

 

V POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SE PODÍVÁME NA REPELENTY