Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Jak se obléknout, abychom v zimě na koni nemrzli? - 1. část

Equiservis 17. 01. 2022 EQS články a tipy

Přichází ochlazení a jezdcům nastává každoroční dilema - co na sebe, abychom po vyjížďce nebyli zmrzlí jako rampouchy?

Zejména my zimomřivější se před každou přicházející zimou modlíme, aby byla co nejmírnější, a rozšiřujeme svou výbavu o další hřejivé doplňky.

Tento článek vznikl na základě praktických zkušeností po mnoha proježděných (a často protrpěných) zimách. A to nejen našich, ale také těch vašich. Děkujeme vám, že jste se s námi o ně podělili a doufáme, že pro vás bude užitečný.

 

Na fotografii Anna Adamčíková a kůň Amur, foto Martin Hodr.

 

Bude se v něm trochu prolínat oblečení podzimní a přechodné s oblečením vyloženě zimním, což se nedá tak úplně oddělit. Věříme, že vám pomůžeme lépe se v zimní výbavě zorientovat a že letos v zimě už mrznout nebudete, nebo alespoň ne tolik :-)

Základním principem při oblékání za účelem jakékoliv pohybové aktivity je vrstvení.

Podstatou vrstvení je správná kombinace jednotlivých materiálů tak, aby byla zachována jejich funkce.

Pokud se jedna vrstva vynechá, nebo je z nevhodného materiálu, celý systém vrstvení ztrácí smysl a nebude fungovat. Zjednodušeně řečeno - pokud si pod funkční mikinu a bundu vezmete bavlněné triko, nebo bavlněnou mikinu na funkční tričko, případně jako horní vrstvu pro aktivní pohyb použijete „igelitovou“ šusťákovku, můžete se s pocitem sucha a tepla rozloučit.

Nejčastěji se hovoří o třech vrstvách, jejich počet se ale samozřejmě v závislosti na podmínkách mění.

 

PRVNÍ VRSTVA

Funkční prádlo, které je prodyšné a především odvádí pot od těla, abyste byli v suchu a neprochladli. Funkční prádlo se nejčastěji vyrábí z umělých vláken (polyester) s různými příměsemi. Vlákna jsou většinou dutá a odvod vlhkosti je ještě podpořen speciálním způsobem tkaní. Nabídka funkčních triček je velmi široká a výrobci vždy uvádějí, pro jakou míru intenzity pohybu je prádlo určeno.

NÁŠ TIP: Pro vyjížďky v klidnějším tempu sáhněte po teplejším termoprádle určeném pro nízkou aktivitu v chladném počasí.

Pokud se tedy bavíme o jezdectví, je potřeba zvážit, jestli chceme vysoce prodyšné tričko pro náročné tréninky v hale, nebo něco více hřejivého pro klidné vyjížďky v romantické zimní krajině. Jestliže patříte spíš mezi jezdce mrznoucí na procházkách v terénu, doporučila bych z osobní zkušenosti trika z merino vlny. Ta jsou velmi hřejivá, přirozeně antibakteriální, ale neodvádí tak dobře vlhkost, což je předurčuje pro aktivity, při nichž se tolik nezpotíme.

Merino ale hřeje i vlhké, takže se nebojte, že zpocení v něm budete mrznout. Jasně, je to záležitost poměrně drahá, ale zrovna v případě merina je cena úměrná kvalitě. Některá levná rádoby merino trika mají podíl vlny skutečně minimální a jednoduše nefungují. A další věcí, která je u merina zásadní, je zp

Samozřejmě, že neexistují jen funkční trička, ale i spodky, chcete-li „podvlíkačky“ nebo „jégrovky“. Platí o nich vše, co jsem napsaůsob, jakým je utkané. Některá „koušou“, což prostě na sobě mít nechcete. Proto doporučuji vyrazit do specializované prodejny a zkoušet, dokud neobjevíte to pravé.

Platí o nich vše, co jsme napsali o tričkách. Jedinou drobnou vadou na kráse by mohlo být to, že při oblékání rajtek na teplé legíny se tyto legíny hrnou nahoru. Dost špatně se to pak rovná. Takovým DYI řešením je zastrčit pro oblékání rajtek legíny do ponožek :))

Další možností, jak si zateplit nohy, jsou punčocháče. Při rychlém průzkumu nabídky na webu jsem ovšem objevila jen termo punčocháče s vysokým podílem bavlny, takže je otázka, jak v nich bude, pokud se zpotíme.

 

NÁŠ TIP: Velmi dobré ohlasy máme dlouhodobě na oblečení Back On Track. Jsou to různá trička a legíny, které v sobě kombinují unikátní prohřívací a regenerační vlastnosti s výborným odvodem potu a vysokou prodyšností - TESTOVÁNO NA VLASTNÍ KŮŽI!

 

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, mějte na paměti, že prádlo musí být v první řadě příjemné, abyste ho rádi nosili, a samozřejmě musí dobře sedět - přiléhat k tělu a nikde moc neodstávat, aby mohlo plnit svou funkci.

 

NABÍDKA TERMOPRÁDLA NA WWW.EQUISERVIS.CZ

 

Další články na toto téma: