Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Jak se obléknout, abychom v zimě na koni nemrzli? - 2. část

Equiservis 17. 01. 2022 EQS články a tipy

Druhý díl našeho povídání o správném oblékání v mrazivém počasí

DRUHÁ VRSTVA

 

Vrstva izolační, která má za úkol dále odvádět vlhkost pryč od těla a především udržet nás v teple. Funkčních mikin, vhodných jako druhá vrstva, je na trhu spousta, ve variantách pro všechna roční období. Na zimu vždy vybírejte takovou, která bude nejen prodyšná, ale také hřejivá.

Ideální druhou vrstvou jsou fleecové mikiny (třeba HKM Anna). Fleece je pružný, příjemný, výborně odvádí pot a hřeje. K dostání je v různých gramážích - od tenkých mikin až po ty opravdu huňaté a velmi teplé. Další perfektní volbou, kterou mohu nejen pro jezdecký sport doporučit, jsou léty prověřené mikiny z materiálu Polartec. V naší nabídce naleznete oblečení Polartec od značky Pikeur. Je to již dlouhá léta součást jejich každoroční nabídky a díky svým perfektním vlastnostem se těší velké oblibě nejen mezi vámi, ale také mezi námi.

TESTOVÁNO NA VLASTNÍ KŮŽI! Aspoň jednu Polartecovou mikinu najdete v šatníku snad každého zaměstnance naší prodejny :-) Je to opravdu univerzální kousek - na turistiku, lyže, i do sedla.

Fleecové mikiny dělá spousta výrobců - klasikou je Spooks, kde je fleecová mikina součástí snad každé zimní kolekce, aktuálně je to model Spooks Vhilma :) Dalším z povedených kousků ze zimních kolekcí je také Horze Merida - měkký fleece si zamilujete na první dotek!

Existují také různé mikiny, kde se materiály kombinují, v posledních letech jsou populární takové, kde tělo je prošívané, s lehoučkým zateplením, a rukávy jsou podle typu fleecové, polartecové nebo z tenkého softshellu. Je to o něco méně prodyšná varianta, takže při intenzivním tréninku v ní možná bude až moc teplo, zato po něm vás krásně zahřeje a neprofouknete v ní.

Softshell: softshellové oblečení je tak trochu kategorie sama pro sebe. Je to poměrně nový materiál, který se ale od svého uvedení na trh stal hitem. Samozřejmě že i v rámci softshellu existují značné rozdíly. Kvalitní softshell je velmi pružný, prodyšný a voděodolný. Vyrábí se v tzv. letní variantě, tenké, bez podšívky, a také v tzv. zimní variantě, která má vnitřní stranu fleecovou, je o něco méně prodyšná a značně hřejivá. Máme rádi nejen softshellové bundy, ale také vesty, které jsou v chladných měsících perfektní jako další zateplení pod bundu. Jsou ale velmi oblíbené i pro svou univerzálnost a celoroční použitelnost jako ochrana zad proti prochladnutí, bez omezení pohyblivosti rukou.

RAJTKY (a nohy vůbec): začneme u rajtek - už pár let jsou neodmyslitelnou součástí jezdeckého šatníku mnoha z nás TERMORAJTKY. Vyrábí je mnoho výrobců, od levnějších až po ty nejdražší. Můžete si vybrat z různých střihů s vyšším či nižším pasem, s celokoženým/gripovým sedem nebo bez, nebo ve stále oblíbenějším provedení jeggins - bez zapínání v pase. Vnitřní strana termorajtek je většinou velmi příjemná, chlupatá, vnější materiál je různý - buď je to "klasika", jako u normálních rajtek, nebo softshell - ten neprofoukne a velmi dobře drží teplo u těla.

Další skvělou záležitostí jsou dlouhé chapsy. Mohou být kožené, nebo z různých syntetických materiálů. Samy o sobě nejsou až tak hřejivé, ale velmi dobře izolují a ochrání celé vaše nohy před deštěm i sněhem. A rajtky před špínou. Teplé softshellové rajtky jsou velmi hřejivé samy o sobě, zejména Pikeur si naši zákazníci již mnoho let velmi chválí. V kombinaci s první funkční teplou vrstvou a/nebo s dlouhými chapsy jsou výborným řešením, když teploty klesají hluboko pod nulu.

Pokud vyrážíte na dlouhou procházku zimní krajinou při teplotách opravdu velmi nízkých a víte, že se nezahřejete pohybem, nebo pokud trénujete a stojíte celé hodiny ve studené hale, bude to nejspíš chtít se zateplením přitvrdit.

Další stupeň zateplení představují teplé jezdecké kalhoty (například Covalliero Alaska). Vypadají sice trochu jako oteplováky, což se jedincům se silně vyvinutým estetickým cítěním nemusí líbit, nicméně my zmrzlí jsme z nich nadšeni. Kalhoty jsou opravdu velmi teplé, odolné vodě i větru, díky rovnému širšímu střihu si je pohodlně navléknete na vaše běžné rajtky. Mají zpravidla vysoký pas a po stranách nohavic zipy zhruba ke kolenům, takže je pohodlně můžete nosit i s vysokými termobotami, samozřejmostí je protiskluzový sed, ať už syntetická kůže nebo gripy.

Hitem posledních dvou let jsou zateplené jezdecké sukně. Sukně krásně kryjí celé nohy, jsou podšité fleecem a svrchní materiál je odolný vodě i větru. 

Kromě toho, že jsou sukně velmi praktické, také hezky vypadají.

 

PONOŽKY: ponožky jsou často opomíjenou, nicméně velice důležitou součást zimní výbavy. I ponožky by měly být z funkčního materiálu, aby byl zajištěn odvod potu. Skvělé jsou ponožky Back On Track. Jsou sice slabší, ale díky unikátní použité technologii pomáhají prokrvovat a prohřívat nohy a velmi dobře odvádějí vlhkost. Dále samozřejmě ponožky s větším či menším podílem merino či klasické vlny. U nás najdete léty a mnoha spokojenými uživateli prověřené a naprosto skvělé ponožky Vavrys (Trek Coolmax). Samozřejmě existují i ponožky čistě syntetické, které jsou zcela nenáročné na údržbu. U ponožek úplně nedoporučujeme vrstvit je na sebe. Může se totiž snadno stát, že bude noha moc uškrcená, odkrví se a pak velmi snadno promrzne.

 

BOTY: mnoho jezdců, kteří tráví zimu víceméně v hale, si na ježdění často vystačí s koženými botami v kombinaci s teplejší ponožkou. Kdo ale tráví čas v mrazech venku, bez termobot se nejspíš neobejde. V nabídce jsou termoboty nízké i vysoké, kožené, gumové i syntetické. Kožené (bývají zateplené beránkem nebo mají termopodšívku - například velmi oblíbené ARIAT Wythburn), jsou nejprodyšnější, ale potřebují samozřejmě pravidelnou péči (umýt, namazat tukovým mazáním, které boty přirozeně impregnuje, případně použít impregnační sprej na kůži). Z kožených jezdeckých termobot můžeme s čistým svědomím doporučit termoboty Cassini Corleon, které mnoho z nás už pár let spokojeně používá. 

 

Gumové, případně syntetické s gumovou spodní částí, jsou perfektní do podzimního mokrého marastu kolem stáje a ve výbězích. Zateplené jsou nejčastěji syntetickým beránkem, nebo neoprenem. Jsou většinou velmi teplé, proto v nich v teplotách kolem nuly může být horko. Zejména oblíbené termoboty s gumou ve spodní části jsou v tomto směru trochu zrádné. Teplá ponožka v kombinaci s gumovou neprodyšnou botou a nějakým časem stráveným prací ve stáji znamená mokré nohy. Guma tu vlhkost, kterou odvedou ponožky, už dále ven nepustí. Dokud se hýbeme, je nám dobře, pokud ale s takto mokrýma nohama sedneme na koně a jdeme v mrazu ven, za chvíli budou naše prsty pravděpodobně jako rampouchy. Takže pokud víte, že nejdete hned jezdit a čeká vás nějaká práce kolem koní, doporučuji mít jiné boty na práci a jiné na ježdění.

Termoboty mohou ježdění v zimě opravdu výrazně zpříjemnit, ale pravdou je že takové, ve kterých by bylo 100% teplo i ve velkých mrazech, na své objevení teprve čekají. Pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, vždy vezměte tu větší. Kožíšek v botě se může trochu vymáčknout, ale mějte na paměti, že se do bot musíte vejít s teplou ponožkou.

Další články na toto téma: