ADVENTNÍ NEDĚLE OTEVŘENO - PLATÍ PRO PRODEJNY RUDNÁ I LETŇANY! 
Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Jak se obléknout, abychom v zimě na koni nemrzli? - 3. část

Equiservis 17. 01. 2022 EQS články a tipy

Poslední díl naší vrstvící poradny.

TŘETÍ VRSTVA

Jejím úkolem je ochrana před vnějšími vlivy (voda, vítr, chlad) a zároveň další transport vlhkosti ven. Tady se můžete dokonale vyřádit. Bund je na trhu spousty a výrobci nás každý rok zásobují dalšími a dalšími v rámci nových kolekcí. Krátké do pasu - bluzony, které jsou oblíbené mezi skokany právě pro svůj krátký střih, delší v klasickém střihu zhruba k bokům nebo pod zadek, a obrovský zájem je v posledních letech také o jezdecké kabáty. Jsou vybaveny jedním nebo dvěma vysokými rozparky, díky nimž si na kabát nebudete sedat při ježdění, a díky své délce vám báječně zahřejí stehna i pozadí během postávání na jízdárně. Velmi často jsou kromě praktičnosti také skutečně elegantní.

Pokud jezdíte v bezpečnostní vestě, pamatujte, že vesta se vždy musí vejít pod oblečení. Bezpečnostní vesta musí být co nejblíže tělu, proto pod ní patří jen tenké spodní vrstvy. Myslete na to při nákupu vaší bundy.

Například stylová delší bunda Spooks Dannica.

Zimní bundy jsou pochopitelně zateplené, a to nejčastěji syntetickými vlákny, peří se používá méně vzhledem k poněkud náročnější údržbě. Nicméně mnoho výrobců dnes používá moderní syntetickou výplň, která je svými vlastnostmi peří velmi podobná, dá se ale jednoduše vyprat a vysušit. 

Prošívané bundy jsou většinou velmi lehké i při vyšším zateplení a také slušně prodyšné, ovšem vnější materiál je někdy slabší a bývá pouze voděodolný, nikoli nepromokavý.

Bundy s nepromokavým vnějším materiálem jsou často robustnější, pokud jsou hodně zateplené tak mohou být těžší a méně prodyšné, ale vnější materiál je zase pevnější a odolnější.

Jestliže sedáte na koně i v podzimním deštivém počasí, můžete jít cestou funkčních materiálů s membránou a vysokým stupněm prodyšnosti, nebo cestou mechanické ochrany proti vodě = klasická igelitová pláštěnka z nějaké pevnější varianty plastu. Velmi oblíbená jsou ponča, nebo nepromokavé dlouhé kabáty. Dobře zakryjí také jezdcova stehna a celé sedlo a často mají kapuci tak velkou, že se vejde i na helmu. 

RUKAVICE - naprostá nutnost jakmile se trochu ochladí. Modelů zimních rukavic je spousta. U nás najdete především rukavice značky Cassini, která je vyráběná přímo pro Equiservis, pod naším dohledem a na základě našich zkušeností a doporučení. Jedná se o velmi slušné rukavice za příznivé ceny. Vychytávkou, která opravdu funguje, jsou zateplené (neopren+fleece na hřbetě ruky) jezdecké palčáky Cassini Chlum. Palec a malíček jsou zvlášť, zbylé 3 prsty jsou u sebe a mohou se tak navzájem zahřívat.

V o něco vyšších cenových relacích se pak pohybují rukavice od Roeckl. Ten se dlouhodobě snaží vymyslet rukavice, které by byly co nejslabší, a tudíž co nejpohodlnější pro ježdění, a zároveň co nejteplejší - horní strana je z nějakého hřejivého materiálu který neprofoukne, a dlaň je z materiálu tenkého (nejčastěji syntetická kůže), takže v rukavicích nedojde ke ztrátě kontaktu do otěží. V jejich nabídce najdeme rukavice s WindStopper membránou, nebo třeba polartecový model WELDON. Konkrétně tyto opravdu velmi dobře kombinují hřejivost s prostupností a i přesto, že jejich životnost je samozřejmě omezená, jsou to již dlouhé roky jedny z nejoblíbenějších rukavic v naší nabídce. 

Novinkou minulé zimy jsou rukavice Haukeschmidt. Výborné hodnocení máme na model Nordic Dream, které celou zimu intenzivně používá naše kolegyně a dle vlastních slov je vůbec nešetří. Jsou tedy spíše do mírnějších teplot, do velkých mrazů nestačily, ale většinu naší středočeské zimy v nich bylo dobře. 

ČEPICE - pod helmy s nastavitelnou velikostí jsou naprosto bezvadným řešením kukly. Koupíte je v každém sportovním obchodě, v různých cenách podle použitého materiálu (syntetika, vlna a různé jejich kombinace). Pokud máte helmu přesně na vaší hlavu, bez možnosti nastavení velikosti, zkuste čelenku s tvarováním na uši. Další oblíbenou možností, kterou nabízejí někteří výrobci helem, jsou speciální krytky na uši, třeba Casco, nebo u dražších helem, jako KEP, KASK nebo Samshield, vyloženě vyměnitelné zimní polstrování.

Pokud jste si oblíbili jezdecké značky i do civilu, máme pro vás každý rok velkou nabídku kulichů, čelenek a hřejivých nákrčníků od výrobců jezdeckého oblečení, které jsou vždy dokonale sladěné s aktuální kolekcí.

 

Pokud jste dočetli až sem, děkuji a doufám, že jsem vám aspoň trochu pomohla lépe se v problematice zorientovat a že letošní zimu zvládnete v teple a suchu.