
Podpořte imunitu svého koně!
Počasí posledních dní, které provázejí velké výkyvy teplot, může (nejen) koňský organismus pěkně potrápit.
Přečíst článekZima se přehoupla do své druhé poloviny, spousta koní se pomalu vrací do tréninkového procesu, začínají přelínávat, za chvíli vylezou mouchy...
Možná máte koně, s nějakým zdravotním problémem, který má nejvýraznější projevy během jara a léta. Nebo chcete organismus svého sporťáka připravit na závodní sezónu, chovnou klisnu na připouštění?
Pokud víte už teď, co vašeho koně bude na jaře a v létě trápit, nebo kde je potřeba jeho organismus podpořit, a máte v plánu upravit krmnou dávku nebo přidávat nějaké speciální krmné doplňky, je nejvyšší čas začít! Většina krmných doplňků samozřejmě nezafunguje hned. Nějakou dobu trvá, než se účinné látky v organismu dostanou na takovou hladinu, aby byl jejich efekt dostatečný. Načasování je nesmírně důležité, nečekejte, až se objeví podlomy, nebo se váš muchař začne drbat.
Samozřejmě že je spousta koní, kteří žádné speciality nepotřebují. My, majitelé koňských "pacošů" s růžnými diagnózami jim můžeme jen závidět. Někdy zkrátka ani jinak výborně sestavená krmná dávka nestačí a někde je potřeba "přitlačit".
Letní vyrážka – muchařina, přecitlivělost na slunce, podlomy i když je sucho – problémy, které trápí spoustu koní i jejich majitelů. Máme tady v Equiservisu pár obdobných případů. I když bychom si samozřejmě rozhodně netroufli tvrdit, že krmné doplňky vše spasí, tak na našich koních jsme si vyzkoušeli, že některé projevy se opravdu zmírnit až skoro potlačit dají. Jasně, kromě krmení je to také otázka celkového managementu a dalších okolností, ale proč tomu nedat šanci, když by to mohlo přinést úlevu.
DHA – zázrak jménem kyselina dokosahexaenová. Patří mezi omega 3 mastné kyseliny, což jsou esenciální mastné kyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo, musí je přijímat v potravě. Pozitivní efekt byl prokázán při dávce od 1,5 – 3 g DHA na den, po dobu podávání minimálně dvou měsíců. Kromě toho, že podávání DHA zmírňuje projevy alergie na hmyzí bodnutí („letní vyrážka“) a jiných typů kožních alergií včetně atopické dermatitidy, skvěle funguje také u koňského astmatu (zde je samozřejmě základem správný management, ale to je na jiný článek).
Dromy DHA ve formě prášku nebo oleje, lze krmit celoročně. Zinek, měď a histidin - tyto 3 látky mají prokázaný pozitivní účinek na kůži.
Nedostatek zinku u koní: Nedostatek tohoto důležitého stopového prvku se často projevuje svěděním, šupinatou pokožkou, přetrvávajícím vypadávaním srsti, ekzémem či dokonce hyperkeratózou. Příznivě působí na proces hojení ran a ekzémů. Zinek se nejčastěji kombinuje s mědí nebo histidinem - obě tyto látky zlepšují vstřebávání zinku.
Doplňky se zinkem jsou vhodné u koní s velmi citlivou kůží, kteří mohou být náchylní k problémům jako jsou podlomy, a to jak z bahna, tak v suchém létě, kdy ještě navíc kůži neustále dráždí obtížný hmyz. V kombinaci s histidinem může pomoci snížit alergické projevy. Doporučuje se používat také při přelínávání a jiných stresových situacích, jako je změna ustájení a krmiva, nedostatek pohybu, nebo vysoká pracovní zátěž.
Věděli jste, že línání nesouvisí s teplotou, ale s délkou světlého dne? Spousta koní začíná línat jakmile se dny jen trochu prodlouží. Jestli chcete línání svého koně podpořit, urychlit a zajistit mu krásnou, zdravou a lesklou letní srst, začněte už teď do krmné dávky přidávat lněné semínko nebo některý z olejů. Oleje jsou vhodné, když kromě podpory línání chcete koni dodat trochu energie bez navyšování krmné dávky. Vhodně zvolený olej je také zdrojem Omega 3 a 6 mastných kyseliny, které mají blahodárné účinky na imunitu.
Můžete zkusit olej lněný, lososový (ano, může se podávat i koním), případně nějaký směsný (třeba Havens EQUIFORCE, který je kombinací oleje lněného, kukuřičného a řepkového).
Problémy s kopyty má v suchém počasí mnoho koní. Pro zdravá kopyta je samozřejmě základem vhodný management s dostatkem pohybu a také správná pravidelná úprava kopyt, ať už bosých, nebo nakovaných. Pokud je ale z jakéhokoliv důvodu potřeba kopytní rohovinu posílit a připravit na toto náročné období, je nezbytné začít podávat vhodný doplněk už teď. Kopyto je tzv. "kožní derivát" - to znamená, že se vyvinulo z kůže a i přes značné odlišnosti, která se časem vytvořily, s ní má mnoho společného a potřebuje tedy i podobnou výživu.
Biotin, zinek, měď, methionin - to jsou základní prvky, které by měl doplněk na kopyta obsahovat.
Biotin podporuje vývoj, ochranu a regeneraci kopyt, kůže a srsti. Zinek posiluje schopnost pokožky chránit a regenerovat. Měď je důležitá pro dobré vstřebávání zinku. Metionin je stavební prvek keratinu, který podporuje tvorbu zdravých rohovinových struktur.
Podávání krmných doplňků s biotinem často také urychluje růst rohoviny, proto je jejich použití vhodné i v případě nějakého problému (prasklina, absces, vylámaná rohovina) kdy je potřeba, aby co nejrychleji odrostlo.
Vhodnost podávání krmného doplňku na kopyta doporučujeme prokonzultovat s vaším kovářem/kopytářem, nebo veterinářem.
Pokud chcete koně připravit na hmyzí nálety, zkuste doplnit jeho krmnou dávku o česnek. Ten je známý svými repelentními účinky - koně krmení česnekem hmyzu nevoní a tak si jich tolik nevšímá. Někdo vám řekne, že to nefunguje, jiný naopak na česnek nedá dopustit. Jestli se o tom chcete přesvědčit sami, je nejvyšší čas začít ho koni podávat.
Česnek můžete doplňovat různým způsobem.
Pro zdravé a dobře fungující svaly těžce pracujících koní je správná výživa velice důležitá. Dostatečná dotace esenciálních aminokyselin, vitamínu E a selenu pomáhá předcházet svalové únavě, tuhnutí a urychluje regeneraci. Doplnění těchto látek je také vhodné pro podporu nárůstu svalů například u koní v rekonvalescenci nebo u koní, kteří mají s nasvalením problém. Nezapomínejte ale, že pro nárůst svalové hmoty je základem správně sestavený tréninkový plán a adekvátní krmná dávka s dostatkem bílkovin. Krmné doplňky jsou opravdu jen doplňky :)
"Nasvalovačů" je na trhu celá řada. Důležitou podmínkou pro jejich fungování je vhodně sestavený tréninkový plán.
Ať už připravujete na připouštění vaši klisnu, nebo máte plemenného hřebce u kterého chcete podpořit jeho reprodukční zdraví, vhodnými doplňky v obou případech jsou beta karoten, vitamín E a selen. Tyto složky podporují říje a ovulace u klisen, u hřebců zlepšují kvalitu a aktivitu spermií a také podporují udržení plodu.
Doplňky pro chovné klisny i plemenné hřebce.
Počasí posledních dní, které provázejí velké výkyvy teplot, může (nejen) koňský organismus pěkně potrápit.
Přečíst článekSlaďte si vaše dečky, deky, i týmové oblečení! Ať už chcete mít sladěné týmové vybavení, nebo jen toužíte po tom mít jméno vašeho koně na jeho dečkách a dekách, zařídíme to pro…
Přečíst článekJedinečné sedlo, které vám přinese zcela nový pocit při ježdění.
Přečíst článekS tím správným kabátem vám už na koni nikdy nebude zima.
Přečíst článek10+1 tipů, jak přežít zimu u koní Slunečné zimní dny dokážou být neskutečně romantické, ale u koní nás mrazivé počasí může taky pořádně potrápit. Proto je dobré být připraven a…
Přečíst článekVe článku se dozvíte: Proč se vlastně koním dávají deky? Situace kdy je deka potřebná Základní otázky pro výběr deky Jaké deky budete potřebovat? Lehké deky Termo deky…
Přečíst článekPaní Zima zatím nesměle klepe na dveře. Až vstoupí, tak s sebou přinese nízké teploty, vítr, déšť i sníh. A zeptá se: „Jak budete letos dekovat?“ Zkuste vrstvené dekování. Je to…
Přečíst článekVětšinu dětí to ke koním táhne už odmalička, jakmile mají možnost, vozit se chtějí snad všechny. To samozřejmě neznamená, že vám doma roste budoucí parkurový jezdec nebo žokej,…
Přečíst článek