Zavolejte nám (Po-So 9-20)
STŘÍHÁNÍ KONÍ – JAK NA TO?

STŘÍHÁNÍ KONÍ – JAK NA TO?

Equiservis 29. 01. 2023 EQS články a tipy

V dnešní době je stříhání (nejen) sportovních koní poměrně běžnou záležitostí.

Naprostá většina koní se stříhá na podzim a zimu, mnoho majitelů ale stříhá koně podle potřeby během celého roku. Tento článek nemá v žádném případě za cíl přesvědčit vás, že je nutné koně stříhat a že je to ten jediný správný způsob jak zvládnout zimu. Chceme vám jen přiblížit, na co se před stříháním připravit, na co si dát pozor a jak o ostříhaného koně správně pečovat - v létě i v zimě :)

 

Koně se stříhají především proto, abychom s nimi mohli v zimě pohodlně pracovat. Pohodlně nejen pro nás jako jezdce, ale především pro koně. V husté zimní srsti se koně velice silně potí a to i při lehčí práci. Mohou potom schnout klidně i několik hodin. Navíc se koňský organismus velmi snadno přehřívá a o poznání hůř ochlazuje, což je pochopitelně energeticky velmi náročné a koně to může značně vyčerpávat. Takže pokud víme, že s koněm budeme pracovat i přes zimu a jsme schopni mu zajistit takový management, aby pro něj ostříhání neznamenalo diskomfort, je to to nejlepší řešení. 

 

Pokud máte koně staršího, s nějakými zdravotními problémy či v horší výživové kondici, stříhání si dobře rozmyslete. Koně tím připravíte o jeho přirozenou izolační vrstvu. Naopak ale může být stříhání takových koní přínosem na jaře nebo v létě – pro starší či nemocní koně, kteří špatně přelínávají (někteří téměř vůbec), je často ostříhání úlevou. Letní stříhání je poměrně běžné i u sportovních koní, kteří intenzivně pracují, a i v krátké letní srsti se mohou přehřívat. 

 

TIP: pokud budeme koně holit i v létě a zvolíme velmi krátkou délku (lidově řečeno „na plech“), mohla by se kůže na sluníčku spálit. Proto doporučujeme na léto oholeným koním síťovanou deku, nebo pobyt ve výběhu brzy ráno/později večer, když slunce tolik nepálí.

 

Než koně ostříháte, dobře si promyslete, jaký bude jeho management. Tedy zejména typ ustájení, jestli je ve stáji chladno nebo spíš teplo, jak intenzivně bude chodit pod sedlo a zda a na jak dlouho bude chodit do výběhu. Musíme totiž zajistit, aby bylo koni za všech okolností teplo. Podle toho vybíráme střih a také deky. Množné číslo je v tomto případě zcela na místě – oholený kůň by měl být víceméně nonstop v dece a jedna nikdy nestačí. Potřebujeme deku do stáje/výběhu, ideálně lehčí a teplejší, deku na ježdění, a také odpocku na dosušení po práci. V případě letního stříhání nezapomeňme na deku síťovanou - je to důležitá ochrana koňské kůže v teplých dnech. 

Samozřejmě jsou i podzimní/zimní střihy, kdy kůň není úplně dohola, potom nemusíme být v teplejších dnech až tak důslední.

Zde je obzvláště důležité si připomenout, že původně se stříhali hlavně koně sportovní, ve stájovém režimu, nyní se rozmáhá stříhání koní i v režimu 24/7. Tam je velmi důležité vybrat vhodný střih a opravdu důsledně dodržovat kontrolu dekování (ideálně víckrát za den), aby bylo koni teplo a byl v suchu. Pokud jde někdo koně zkontrolovat jednou za den a koni se třeba roztrhne deka, nebo je třeba úplně bez deky, když mu jí druhý kůň sundá, může při nepříznivém počasí nachladnout.

TIP: pokud kůň chodí pravidelně do výběhu a bude ostříhaný včetně krku, určitě zvažte pořízení deky s krčním dílem, v dnešní době už se dá koupit i za velmi příznivou cenu. Krk může snadno prochladnout a kůň pak bude bolavý.

 

Jaký střih tedy zvolit?

Pokud netrénujete nijak intenzivně, ale jezdit plánujete pravidelně a chcete koni ulevit od nadměrného pocení alespoň v těch nejběžnějších partiích, doporučujeme některý z částečných střihů. V takovém případě se holí spodní strana krku (i takto malý střih mnoha koním uleví), většinou v kombinaci s plecemi a břichem. Nohy se u částečných střihů neholí. Přesná oblast není nijak striktně daná, rozhodněte se podle toho, jak a kde se váš kůň potí nejvíce. Dostříhat můžete vždy J Je to také vhodný střih pro ty koně, kteří chodí na delší čas do výběhu.

U koní, kteří pracují intenzivně a jsou spíše v boxe než venku, je vhodnější celý střih. Můžete nechat „dečku“ pod sedlem, nebo oholit koně i tam. Z praktických důvodů je u takových koní vhodné oholit i nohy. Koním se často po tréninku nohy chladí, ať už vodou, nebo třeba nějakými gely, a oholené nohy jsou zkrátka na údržbu pohodlnější.

 

TIP: pokud váš kůň chodí do výběhu a vy se rozhodnete oholit mu i nohy, věnujte jim zvýšenou pozornost. Holá kůže je náchylná na různé kožní problémy způsobené bahnem a vlhkostí, pokud koně pustíte do zamrzlého výběhu, může snadno dojít k poranění od ledu nebo zmrzlého bláta.

 

Různé typy střihů. Vlevo téměř plný střih, kdy jsou chlupaté jen nohy a "dečka" pod sedlem, uprostřed a vpravo různě vysoké částečné střihy. 

 

Kdy je vhodné koně stříhat?

Obecně se dá říci, že před zimou se první střih provádí na přelomu září a října, aby koně nestihli nabrat zimní srst. Nicméně je to individuální – sledujte svého koně. Ve chvíli kdy už je chlupatý tak, že vnímáte jeho zvýšené pocení při práci a potřebuje delší dobu na uschnutí, nastal čas ho ostříhat. Mnoho majitelů stříhá koně během zimy ještě jednou, ale i to je individuální. Při dobrém a důsledném dekování kůň nebude tak rychle zarůstat a nemusí být potřeba znovu ho stříhat. Pokud je mu trochu zima, zaroste samozřejmě rychleji. Jestli je koni pod dekou dobře poznáme jednoduše – stačí pod deku sáhnout, do sedlové oblasti nebo jinam na záda. Když jsou záda teplá, je vše v pořádku, pokud se kůň potí, chce to lehčí deku, pokud je studený, je potřeba deka teplejší.

 

Stříhací strojky - jaké jsou možnosti?

Základní rozdělení je na strojky síťové a bateriové. Nelze jednoznačně říci, který je lepší, každý má svá pro i proti.

Síťové strojky jsou o maličko lehčí a díky zapojení do sítě mají stálý příkon a bývají také trochu výkonnější. A nestane se nám, že nám dojde baterie. Jejich mínusem je kabel, který tam zkrátka je a my musíme být velmi opatrní a mít kabel zabezpečený tak, aby na něj kůň nešlápl.

Strojky bateriové jsou o něco těžší – přeci jen je tam baterie navíc. Pokud baterie dochází, může být dočasně snížen výkon strojku. Výdrž baterie nás také trochu limituje, co se počtu ostříhaných koní týče. Jejich výhodou je absence kabelu. Zejména u senzitivních koní nebo koní, kteří se ještě nikdy nestříhali, a my nevíme, jak se budou chovat, je určitě vhodnější strojek bez kabelu.

TIP: Baterie vydrží nabitá zhruba 2-2,5 hodiny, což je cca čas pro kompletní střih jednoho koně. Přibližně stejnou dobu se pak nabíjí. Pokud se rozhodnete pro strojek na baterii, určitě doporučujeme koupit si rovnou jednu náhradní.

 

Heiniger je naprostá špička mezi stříhacími strojky - na fotce strojek na baterii, kabelový i malý strojek na dostřihy. 

 

Při koupi stříhacího strojku je součástí jedna sada stříhacích nožů, zpravidla je u strojku také lahvička s olejem, někdy i čistící kartáček a šroubovák na utažení nožů. Stejně jako doporučujeme pořízení náhradní baterie, je praktické mít náhradní sadu stříhacích nožů pro případ, že se nože ztupí. To se může stát poměrně snadno, pokud například stříháte koně se špinavější srstí nebo máte špatně nastavený přítlak mezi noži.

Nožů je na výběr celá řada – jejich použití se liší podle typu a délky srsti, kterou chceme stříhat.  Zjednodušeně řečeno: Méně větších zubů dál od sebe – dlouhá, hustá, znečištěná srst. Více menších zubů – kratší, jemnější, ne tolik hustá, čistá srst, případně druhé stříhání po nějaké kratší době. Výška střihu je často vyryta přímo na noži. Na zimu se zpravidla volí delší střih, mezi 2-4 mm, v létě se stříhá na délku 1-2 mm.

Po určitém čase je potřeba nože nabrousit. Jak často, to je individuální a ovlivněno více faktory. Nové nože mohou v ideálním případě (=stříhání čistých koní s krátkou srstí, perfektní nastavení přítlaku, pravidelné mazání a čištění strojku během práce a v neposlední řadě zručný střihač) zvládnout i 8-10 koní. Pokud budeme holit hodně chlupatého koně se špinavou srstí, případně ještě se špatně nastaveným strojkem, můžou se nože ztupit již po jednom koni.

Před prvním stříháním 

Chystáme se na první stříhání našeho koně. Určitě je v takovém případě vhodné věnovat trochu času jeho přípravě. Pokud máme vlastní strojek, můžeme koně zvykat na zvuk strojku například při čištění, nejdřív ho mít jen zapnutý, pak s ním kolem koně hýbat, pak přiložit na koně a zvykat ho na vibrace strojku a jeho pohyb po těle. Každý se bojí něčeho jiného. Je potřeba si uvědomit, že ostříhat celého koně může trvat kolem 3 hodin, proto je nutné mít hodně trpělivosti a hlavně zůstat v klidu. Vynervovaný kůň se stříhá dost těžko. Většina koní, kteří v pohodě zvládají běžné ošetřování a kování, je docela v klidu i při prvním stříhání, strojek není nějak výrazně hlučný, vadí jim spíš ta manipulace. Pokud předpokládáme, že by mohl být problém, vyčleníme si na stříhání dostatek času a budeme postupovat postupně a pomalu. Vždy je to lepší v klidu. Je ale fakt, že se najdou koně, kterým prostě stříhání vadí a pokud je stříhat chceme, musíme si najít nějaký způsob, jak to zvládnout. I s hodným koněm je dobré mít ke stříhání asistenta, který koně přidrží, když je potřeba.

Určitě musíme na stříhání připravit koňskou srst - dokonce je to téměř nutnost. Kůň musí být důkladně vyčištěný, ideálně co nejlépe zbavený prachu, aby se neničily nože. Obzvlášť pokud chodí náš kůň do výběhu, kde se válí v bahně. Nejlepší je samozřejmě koně pořádně vyčistit a pak aspoň den dva před stříháním (čím déle tím lépe) pouštět do výběhu s dekou, aby se zase nevyválel.

TIP: Pro důkladné vyčištění a zbavení srsti prachu použijte lesk na srst, například Effol.

 

Stříháme vždy na klidném, bezpečném místě, kde si kůň nemůže o nic ublížit a kde bude mít i střihač dostatek prostoru kam uhnout, kde to neklouže a kde máme dostatek světla. Uklouznutí hrozí také po chlupech, které padají na zem, proto si pod sebou a pod koněm pravidelně zametáme. Pokud máme strojek s kabelem, musí být v dostatečné vzdálenosti od koně. Pokud to koni pomůže, lze samozřejmě stříhat i v boxe.

Jak si na první stříhání připravit strojek?

Samozřejmě si nejdříve přečteme návod! Jistě, manuály spousta lidí nečte, ale v případě stříhacího strojku je dobré se překonat. Dozvíme se tam, jak správně nasadit nože, jak správně nastavit jejich přítlak (pokud nastavíme málo nebo moc, nebude nám strojek stříhat, při příliš silném přítlaku si navíc můžeme nože rychle odrovnat). Také se tam dočtete, že nože je potřeba před prvním použitím důkladně namazat a mazání a čištění od chlupů je nezbytné pravidelně opakovat také během stříhání. Na závady, které jsou způsobeny nesprávným používáním strojku (a věřte, že je to na něm poznat), se reklamace opravdu nevztahuje.

Takže poslední kontrola před stříháním: kůň je důkladně vyčištěný, strojek je připravený – u bateriového se ujistíme, že je baterie nabitá, u síťového zase, že je kabel v dostatečné vzdálenosti od koně. Nože máme nabroušené a máme nastavený správný přítlak. Po ruce máme také speciální olej a kartáček na čištění strojku od chlupů. Obojí používáme během čištění pravidelně, je to naprosto nezbytné, abychom strojek a nože neničili a dosáhli co nejlepšího výsledku.

Stříháme proti směru srsti a postupujeme od plecí postupně dozadu a nahoru na krk. Při stříhání citlivých partií, jako jsou prsa, mezi a za předními nohami, ve slabinách, na hlavě nebo na nohou, postupujeme velmi opatrně. Na některých místech je potřeba kůži si natáhnout, abychom v místě vrásek koně nestříhli.

TIP: místo oleje můžete použít praktický sprej, který nože namaže, dezinfikuje a ochladí.

 

Stříháme proti směru růstu chlupů.                                                                   

 

V některých partiích je potřeba trochu si kůži natáhnout.

 

Na dostříhání hlavy a nohou je praktický menší strojek.

 

Čistit a olejovat nože je potřeba během stříhání a také před uložením strojku. 

 

Strojek je po stříhání plný chlupů - pro jeho dlouhou a spolehlivou životnost je naprosto nezbytné důkladné a pravidelné čištění.

 

Užitečné tipy na závěr

- Během stříhání létají chlupy opravdu všude a dostat je potom z oblečení může být celkem problém. Zkušení střihači proto doporučují vybrat z vašeho šatníku nějaké starší       kousky, ideálně z klouzavého materiálu (šusťák nebo softshell), na kterém chlupy tolik neulpí.

- Udělejte si na stříhání dost času, zejména pokud stříháte poprvé. Částečné střihy můžete mít hotové zhruba za 30 minut, ostříhání celého koně včetně nohou trvá 2,5 až 3     hodiny. Záleží na trpělivosti koně a na šikovnosti střihače.

- Po ostříhání nezapomeňte koně dobře vyčistit. Pokud mu na oholeném těle zůstanou chlupy, zapíchnou se pak do deky a koně to může nepříjemně dráždit a píchat. Ideální je   použít lesk a jemný kartáč, nebo vlhký hadr. Samozřejmě koně po ostříhání zadekujte, ať je mu teplo.

- Posledním, ale velmi důležitým krokem, je důkladná údržba strojku. Sundáme nože, odstraníme kartáčkem všechny chlupy a nečistoty, které najdeme, nože vyčistíme a   naolejujeme. Před uložením strojku si uklidíme i kufřík, pokud v něm máme prach a špínu, abychom vyčištěný strojek zase neušpinili.

A je hotovo :)

 

BAVÍ VÁS VÍCE VIDEA? TAK PRÁVĚ PRO VÁS JE URČENA NAŠE VIDEOPORADNA NA RŮZNÁ TÉMATA.

STŘÍHÁNÍ KONÍ NALEZNETE ZDE :)