Průvodce dekováním
Equiservis 11. 09. 2024 EQS články a tipy
Ve článku se dozvíte:
Pokud patříte mezi ty, kteří své koně na zimu dekují pravidelně, možná se v článku nic nového nedozvíte. Ale možná si nejste úplně jisti, jak postupovat, aby byl váš kůň v pohodě. A právě pro vás by mohl být náš článek přínosem.
Proč se vlastně koním dávají deky?
Naprostá většina koní, kteří jsou v dobré výživové kondici a nemají žádné zdravotní problémy, je schopna zvládnout zimu bez deky, protože jim naroste hustá zimní srst, která má skvělé izolační vlastnosti.
Jenže je několik situací, kdy je deka potřebná.
- Chceme s koněm pravidelně pracovat i v zimě. V husté zimní srsti se může kůň velmi snadno přehřát, strašně se zpotí a pak schne i několik hodin. Je to pro jeho organismus velmi náročné a od nás jakožto od jezdců je opravdu nefér takto se ke koni chovat. Představte si, že si jdete zaběhat ve svetru a zimní bundě, ze kterých se ale po tréninku nemůžete svléct a čekáte, až na vás ty propocené vrstvy uschnou. Abychom jezdecky využívaným koním ulevili, můžeme je zadekovat a zabránit nárůstu zimní srsti (ne úplně, jen nebude tak hustá), nebo je můžeme oholit. A v takovém případě samozřejmě musí deka nahradit srst.
- Máme koně, jehož zimní srst není dostatečná. Jsou takoví koně, kteří zkrátka přes zimu skoro nezarostou. Může to být ze zdravotních důvodů, nebo to je dané plemenem. Bývají to někdy plnokrevníci, nebo plemena, která pocházejí z teplých oblastí – arabové, andalusani, lusitano. Ale samozřejmě to není pravidlo, i mezi těmito plemeny najdete „medvědy“. Jestli má váš kůň nedostatečnou zimní srst buď ho zadekujte jakmile se ochladí, nebo ho pozorně sledujte a jakmile uvidíte, že je mu zima, šup do deky.
- Máme staršího/nemocného/hubeného, nebo jakkoliv jinak oslabeného koně. Takové zvíře nemusí mít dostatek energie na to, aby se zahřálo. A deka mu může velmi významně zvýšit komfort.
ZÁKLADNÍ OTÁZKY PRO VÝBĚR DEKY:
1. Budete svého koně holit?
Pokud je odpověď ANO, pak můžete ještě s dekováním počkat a zadekovat až bude kůň oholený. Nemusíte dekovat před ostříháním, je to na vás, a především na koni a na jeho komfortu. Je ale fajn dekovat třeba týden před plánovaným stříháním, hlavně když kůň chodí do výběhu a válí se – čím čistější bude srst, tím lépe se holí.
Pokud je odpověď NE, začněte pomalu sledovat předpověď počasí, protože aby mělo dekování ten požadovaný efekt - tedy koně, který nebude jako medvěd, je potřeba začít opravdu včas. To může znamenat klidně už přelom srpna a září, když se dny zkracují.
2. Chodí váš kůň do výběhu?
Pevně doufáme, že odpověď je vždy ANO. V takovém případě budou základním vybavením různě teplé výběhové deky. Nenechte se zmást názvem, ve výběhové dece může být kůň i ve stáji, naopak to až tak dobře nefunguje.
Samozřejmě je nám jasné, že jsou situace, kdy kůň do výběhu NEchodí, pak si vystačíte s dekami stájovými. Většinou jsou lehčí a prodyšnější.
JAKÉ DEKY BUDEME TEDY POTŘEBOVAT?
*Pro vaši lepší orientaci jsme pro každý typ dek připravili srovnávací tabulku s vybranými modely.*
Lehké deky
Skvělá lehká deka bez zateplení je náš letitý bestseller – Euroriding Kodiak. Je velmi odolná a trvanlivá a pokud vám bude vyhovovat v lehkém provedení, vyrábí se i v zateplené verzi. Náš tip: Kodiak v klasickém střihu je vhodný pro širší koně, pokud máte koně spíš drobnějšího, zkuste Kodiak ve střihu HighNeck.
Dost lidí nemá rádo fleece podšívku v dekách, protože se v něm hodně drží chlupy. V takovém případě jsou super řešením deky se zateplením 50 g, což teplotně zhruba odpovídá fleece podšívce. Náš tip – Horseware Amigo Hero.
Termo deky:
Bez zaváhání vám můžeme doporučit deky HKM Profi *EQS*. Jsou špičkou ve své cenové kategorii, na výběr máte z různých variant zateplení, v klasickém, velmi dobře padnoucím střihu, nebo ve verzi s odnímatelným krkem.
Pokud zvažujete variantu jedné svrchní deky a vyměnitelných poddek, bez váhání vám doporučíme deky Horseware. I v rámci levnějších modelů najdete deky vybavené očky pro připnutí poddeky. Za tým Equiservis musíme říct, že poddeky jsou naprosto dokonalé, praktické a velmi pohodlné řešení.
Termo stájové deky:
Odpocovací deky
Tady se můžete doslova vyřádit, protože funkčně je naprostá většina odpocek stejná, záleží jen na tom, co se vám líbí.
Je ale několik odpocovacích dek, které se od těch ostatních liší, a to jsou:
- Horseware Dry Rug Supreme – ta je vyrobená z česaného polyesteru, který je superlehký, rychleschnoucí, maximálně prodyšný a extrémně savý. Váš kůň uschne v rekordním čase.
- Deka Kentucky Towel Rug – deka z polyesterového mikrovlákna, která opět velmi rychle saje a koně vysuší opravdu rychle.
- Deky Back On Track – deky s unikátní technologií Welltex, která odráží teplo zpět do těla, takže prohřívá, regeneruje a uvolňuje svaly. Pokud tedy chcete odpocovací deku s přidanou hodnotou, BOT je rozhodně pro vás.
Bederní deky
Otázkou je, jestli potřebujete jen bederku fleecovou, nebo využijete nějakou se zateplením, případně nepromokavou. Ty jsou vždy teplejší, takže vhodné nejen do deště, ale třeba s oholeným koněm na vycházku ve velké zimě, kdy by fleece nemusel stačit.
Naše tipy: