Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Napařovače sena pro koně

Equiservis 11. 04. 2024 EQS články a tipy

UŽ JSTE SLYŠELI O NAPAŘOVÁNÍ SENA?

Možná jste se setkali s tím, že se seno kropí nebo máčí, ale slyšeli jste už o možnosti seno napařit?

Co si pod pojmem napařování sena vůbec představit?

Zjednodušeně se dá napařování sena přirovnat k vaření v páře. Seno umístíte do speciální uzavřené nádoby, která je připojená k parnímu generátoru. Pára z tohoto generátoru je hadicí vedena do nádoby se senem. Seno je díky horké páře ošetřeno při teplotě 100°C.

 

 

Suché seno někdy škodí

Běžnou praxí je samozřejmě krmení sena v suchém stavu. Jenže mezi koňmi jsou, stejně jako mezi lidmi, alergici a astmatici, a prach ze sena u nich může způsobovat záchvaty kašle a problémy s dechem.

Prach v seně se skládá z mnoha různých částic organického i anorganického původu. Může to být půda, miniaturní částečky rostlin, pylová zrna, ale mohou to být také potenciálně alergizující bakterie, prvoci, plísně a jejich spory, výtrusy hub, výkaly roztočů. Ty mohou dráždi dýchací aparát, nechat vzplanout alergickou reakci a ve svém důsledku vést k zánětům a onemocněním dýchacích cest.

Špatná hygienická kvalita sena často vážně ohrožuje zdraví koní.

Zvláště škodlivé jsou respirabilní prachové částice. Jsou to částečky menší než 5 µm, které lze snadno vdechnout.

Věděli jste, že: Koně dýchají pouze nosem, a to i když žerou. Takže prach ze sena vdechují nozdrami i během krmení.

Bylo prokázáno, že především přítomnost bakterií, plísní a výtrusů hub způsobuje u koní alergie a respirační onemocnění, jako je astma koní (včetně CHOPN) a rekurentní obstrukce dýchacích cest RAO.

Můžete seno pokropit nebo namáčet. Při kropení sena se část prachu odplaví, ale část se na seno nalepí a když pak seno před krmením zase uschne, prach je zpět.

Kropení a namáčení nezbaví seno bakterií a dalších nežádoucích částic. V případě dlouhodobého namáčení (2 hodiny a více) se bakterie v seně dokonce začnou množit. 

Pokud máte dušného koně nemusí pokropení nebo namočení stačit. A řešením může právě napařování.

Zpátky k napařování

Je prokázáno, že k zahubení bakterií, spor a plísní v seně stačí teplota 60–70°C.

Seno napařené při 100 °C je tedy skutečně „čisté“ – je bez prachu, protože ten se odplaví se zbytky kondenzované vody, a bez škodlivin způsobených plísněmi, houbami a roztoči. Je voňavé, nadýchané a koním opravdu chutná, na rozdíl od sena namáčeného, které spousta koní nechce žrát.

Novinka exkluzivně v Equiservisu: napařovače sena NUVEQ® – vitalita a zdraví pro vašeho koně.

Neutrácejte za veterináře a drahé léky, investujte do napařovače (i když to není investice malá) a zkvalitněte svému koni život přírodní cestou.

Napařovače NUVEQ® přinášejí jednoduché a pohodlné napařování, které dokonale bojuje proti bakteriím, sporám a prachu v senu.

Napařené seno je ideální pro alergické koně a koně s respiračními obtížemi, ale prachu a nebezpečných zárodků prosté seno prospěje všem koním.

Krmení napařeného sena je trendem i u sportovních koní, aby bylo zaručeno, že jejich dýchací cesty jsou v top kondici.

Napařovače NUVEQ® jsou dodávány ve třech velikostech, takže si vyberete ten ideální pro vás ať už máte jednoho, nebo 10 koní.

Robustní zpracování, nenáročná údržba a jednoduché použití jsou samozřejmostí. Rovnoměrné napařování zajišťuje 360° napařovací systém, který zajistí, že každý centimetr sena je rovnoměrně napařen. Tím se eliminují studená místa a seno je důkladně a rovnoměrně napařené v celém svém objemu.

Napařovač NUVEQ® Compact Eco na 6 - 8 kg sena.

Napařovač NUVEQ® Expert Pro na 18 - 20 kg sena.

Napařovač NUVEQ® Summit Pro na 30 - 35 kg sena.