DEKUJTE CHYTŘE A UŠETŘETE
Equiservis 25. 09. 2024 EQS články a tipy
Paní Zima zatím nesměle klepe na dveře. Až vstoupí, tak s sebou přinese nízké teploty, vítr, déšť i sníh. A zeptá se: „Jak budete letos dekovat?“
Zkuste vrstvené dekování. Je to jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. V obchodě koupíte „balík dek“ a ty pak už jen jednoduše střídáte a kombinujete přesně podle potřeby. Odpadají nekonečné starosti typu: „Jakou deku zvolit, aby nebyla moc teplá nebo naopak moc tenká. Jestli v mrazu, který slibuje předpověď, přidat pod stávající deku ještě další, ale co když se bude obracet …“ Určitě tyto otázky znáte a berou vám spoustu síly a energie. Máme jednoduché a chytré řešení. Prostě, když se ochladí, jednoduše vepnete do svrchní deky teplejší vložku.
Proč jsou deky pro některé koně opravdu důležité
I když jsou koně vůči chladu mnohem odolnější než lidé, je několik dobrých důvodů, proč může být vhodné některým koním poskytnout na zimu odpovídající deku. Vhodný „kabát“ jim zajistí, že v zimě zůstanou v teple a suchu. Při výběru té správné deky je potřeba zohlednit několik faktorů:
- Povětrnostní podmínky, kterým je kůň vystaven, jsou zásadní. Nízká teplota, srážky a chladný vítr mohou ovlivnit, jak moc bude koni zima. Pamatujte – když je koňská srst mokrá nebo zablácená, ztrácí schopnost izolace. Suchý mráz a bezvětří je pro koně mnohem snesitelnější než teploty kolem nuly, vítr a déšť. Vhodná deka pomůže udržet srst koně v suchu, která pak již hřeje.
- Věk a tělesná kondice hrají velkou roli. Starší, nemocní koně nebo koně v rekonvalescenci mohou mít zhoršenou schopnost termoregulace, nižší obsah tělesného tuku, méně svalové hmoty, zhoršené trávení a díky těmto faktorům se mohou hůře vyrovnávat s chladnějšími podmínkami.
- Kvalita a stav srsti mají také vliv na potřebu dekování. Někteří koně na zimu téměř nezarostou, nemají tak kvalitní podsadu a může jim být zima. Samozřejmostí je deka pokud koně ostříháte - oholený kůň má větší komfort při práci, nebude se během tréninku nadbytečně potit a přehřívat, ale samozřejmě přijde o přirozenou ochranu před chladem a vlhkostí.
- Individuální požadavky jsou také důležité, protože každý kůň má jiné vnímání teplotního komfortu a někteří koně jsou, stejně jako lidé, zimomřiví. A ti pak potřebují teplejší deky než jejich otužilejší kamarádi.
Vrstvení - chytré řešení
Systém Horseware Liner System je navržen tak, aby nabízel maximální všestrannost, co se týče tepelného komfortu koně a zároveň byl snadno použitelný a udržovatelný. Jedná se o jednoduchý a flexibilní systém tvořený svrchní nepromokavou dekou, která izoluje koně od vnějších vlivů jako je vítr, déšť, bláto, a "spodních dek" (běžně se označují jako poddeky nebo linery) o různé gramáži, které zajišťují teplo. Tyto poddeky lze snadno vepnout do svrchní deky v závislosti na aktuálních potřebách konkrétního koně.
Horseware nabízí poddeky od lehkých, které nahrazují fleece podšívku - Airmax liner, přes 50 g Dry Liner s odpocovací funkcí, a dále poddeky s termovýplněmi 100 g, 200 g, 300 g a 400 g. S poddekami je kompatibilní naprostá většina Horseware dek, jak levnějších z řady Amigo, tak samozřejmě Rambo řada. Mnoho dek se dá rovnou koupit v sadě s jedním nebo dvěma linery, takže jste vybaveni na celou zimu.
Linery se snadno připevňují a sundávají pomocí systému suchých zipů, která se uchytávají do plochých kovových oček. Přirozeně, tím, že jsou deky určené k vrstvení, jedna do druhé dokonale padnou, na koni se ani při pohybu, lehání a válení nepohnou. Takže do stáje nechodíte s myšlenkou "jak to bude zase dneska otočené".
Poddeky Horseware všech gramáží se snadno vejdou do domácí pračky pro časté praní. Čistá vnitřní podšívka je hygienická, je měkká a poddajná a nedráždí kůži koně, což oceníte především u ostříhaných koní. A koneckonců i lépe hřeje než špinavá, zapocená deka. Vnější deku je možné vyprat podle potřeby, obvykle "po sezóně". Je pravda, že vnější deka zbytečně častým praním ztrácí svoje izolační vlastnosti co se týče větruodolnosti a voděodolnosti.