ADVENTNÍ NEDĚLE OTEVŘENO - PLATÍ PRO PRODEJNY RUDNÁ I LETŇANY! 
Zavolejte nám (Po-So 9-20)

10+1 tipů, jak přežít zimu u koní

Equiservis 08. 11. 2024 EQS články a tipy

10+1 tipů, jak přežít zimu u koní

 

Slunečné zimní dny dokážou být neskutečně romantické, ale u koní nás mrazivé počasí dokáže taky pořádně potrápit. Proto je dobré být připraven a vybavit se tak, abychom my i naši koně zvládli zimu co nejkomfortněji.

 

 

Přinášíme vám pár praktických tipů, jak si chladné dny zpříjemnit!

 

1. Vrstvy jsou základ! 

Jezdectví je sport jako každý jiný a je potřeba se na něj jako na sport také obléknout. Funkční vrstvy odpovídající intenzitě vaší aktivity a venkovnímu počasí vám pomohou zůstat v teple a v suchu. Termoprádlo, prodyšná a hřejivá druhá vrstva a izolační třetí vrstva. A samozřejmě zateplené rajtky. A taky teplé ponožky, rukavice, a něco na krk a na hlavu. Aby byly úniky tepla co nejmenší. 

2. Jezdecké sukně a dlouhé kabáty

Jezdíte v zimě hlavně na procházky do lesa? A i když máte termorajtky, tak vám mrznou stehna? Zkuste jezdeckou sukni, nebo rovnou místo teplé bundy dlouhý jezdecký kabát. Kdo zkusil, nechce už jinak!

3. Zateplení do helmy

Mrznou vám uši a proto místo helmy raději v zimě jezdíte v kulichu? Nemusíte! Pod nastavitelné helmy se pohodlně vejde tenká kukla, která vám zahřeje uši i krk. A mnoho výrobců helem nabízí buď přídavné zimní krytky na uši, nebo zimní polstrování, které váš problém vyřeší. 

4. Termoboty a pořádné ponožky

Bez zateplených bot to v zimě nejde, ale myslete také na ponožky. V kvalitních teplých ponožkách, ideálně třeba s merino vlnou, vám bude rozhodně lépe, než když si na sebe natáhnete dvoje bavlněné. A nezapomínejte na to, že když se vám při práci ve stáji nohy zpotí, při ježdění pak snadno promrznou. Proto je z naší zkušenosti ideální se na ježdění přezouvat - boty i ponožky. Ano, zdá se to jako otrava, ale teplé nohy za to stojí. 

5. Vyhřívané oblečení

V posledních letech se začalo objevovat vyhřívané oblečení a je to paráda! Obzvlášť jestli jste trenér, který stojí několik hodin v promrzlé hale, oceníte bundu nebo rukavice s vlastním topením!

6. Reflexní doplňky

Jestli se vaše vyjížďkové trasy nevyhnou chůzi po silnici, nepodceňujte svou viditelnost! Myslíte si, že kůň je přeci velký a musí být vidět? Kdo řídí tak je mu jasné, že to tak není. Stačí reflexní vesta přes bundu, nebo tenké pásky na koňských nohou, a může vám to zachránit život.   

 

 

7. Koně v dekách

Samozřejmě rozhodnutí zda dát koni deku je na vás a je ovlivněno mnoha faktory. Ale jestli chcete v zimě aktivně jezdit, dekování rozhodně zvažte, případně i nějaký střih, alespoň částečný, který koni uleví. Práce v husté zimní srsti je pro koně energeticky strašně  náročná, může se přehřát a zpotit tak, že po práci bude schnout i několik hodin. Když včas zadekujete, kůň nasrstí méně, a jestli máte podmínky k tomu, abyste ho mohli aspoň na těch nejvíce se potících místech oholit, bude to ještě komfortnější. Při správném dekování se toho nemusíte vůbec bát. 

8. Hračky do boxu nebo výběhu

Spousta koní má v zimě méně práce. Ti boxovaní tráví doma více času, ti 24/7 se často přesouvají do menších zimních výběhů kde mají méně pohybu. Můžete jim zkusit jako rozptýlení nabídnout nějakou hračku. Ať už je to velký míč s otvory, který naplníte senem, dřevěné kousátko, nebo klasická hračka do boxu. 

9. Upravte krmení

Když má kůň méně práce, stačí mu méně energetické krmení. Kůň nadopovaný energií může být nebezpečný sobě i jezdci. Pokud nechcete snížit množství, můžete nahradit část jádra třeba řezankou. A u koní, kteří byli zvyklí se celý den pást, navyšte množství sena. Ideálně aby ho měli i ve výběhu. Protože nejhorší pro koňské trávení je prázdný žaludek. 

10. Protinášlapkové podložky a hroty na podkovách

Jestli máte koně naboso, nášlapky v kopytech se vás netýkají. Ale okovaným koním se chytá sníh do podkov a vznikají zmrzlé "koule" - nášlapky. Dá se jim ale předcházet speciálními gumovými podložkami, které se dají pod podkovy. A proti klouzání mohou pomoci malé hroty, které se navaří na podkovy. 

A nakonec tip číslo 11 - beránek na posedlí!

Na aktivní tréninky se nehodí, přeci jen trochu klouže, ale pokud trávíte zimu v terénu, a nedejbože máte ještě citlivé močové cesty, pak je vlněný beránek pod zadek naprostá nutnost.