Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Jarní dekování

Equiservis 26. 04. 2023 EQS články a tipy

Jakou zvolit deku právě teď.

Velikonoce jsou často označovány jako svátky jara, ale letos to vypadá, že se zimy jen tak nezbavíme.

A mnozí z nás začnou řešit otázku, která deka bude pro mého koně zrovna teď tou nejvhodnější? Troufneme si říct, že přesně s tímto si lámeme hlavu každé jaro a podzim i my, kdy teploty jsou jako na houpačce a vybrat tu ideální deku může být často poměrně náročné. Někdy jsou denní rozdíly teplot tak velké, že nezbývá, než koně převlékat dle momentální situace.

Pokud koně dekujeme, musíme mu zajistit komfort i za těchto podmínek.

Poměrně oblíbené v této době jsou deky s širokým teplotním komfortem, které jsou primárně výběhové, ale zcela bez problémů je může mít kůň na sobě i ve stáji. Mezi nejoblíbenější patří lehké výběhové deky od značek Horseware (jako třeba Amigo Mio Lite , nebo AmEco Bravo, vyrobená z PET lahví), případně Bucas, kde vedou modely Power Turnout či Smartex Rain.

Z kategorie levnějších výběhových pláštěnek rozhodně doporučujeme Eurodiridng Kodiak.

Volba deky do stáje

U některých koní stačí v tuto roční dobu třeba jen plátěná deka (oblíbená Bucas Twill Sheet stájová), ale u koní, kteří jsou čerstvě ostříhaní, se rozhodně nemusíme bát dek s fleece podšívkou nebo lehkou gramáží. Jako příklady mohou posloužit deky Bucas IrishStableLight, či lehká deka Horseware Rambo stájová či Kentucky Stable Rug.

A teď přijde otázka – co ve výběhu?

Během dne se může velice rychle oteplit a je třeba na tuto situaci reagovat. Řešením může být lehká, nepodšitá pláštěnka (Bucas Sunshower, Horseware AmigoMioLite). V posledních letech se oblibě těší deky kombinované - boky mají síťované, záda nepromoknou a neprofouknou. 

Tyto deky zkrátka skvěle kombinují vlastnosti deky proti mouchám a pláštěnky. Kombinace právě těchto dvou vrstev zajistí perfektní prodyšnost, ale zároveň záda koně výborně ochrání. Vrchní část deky je nepromokavá prodyšná spodní část je vyrobená materiálu na deky proti mouchám. Dohromady máte deku, která je velmi lehká, odolná proti slunečnímu záření zároveň nepromokavá. Hledáte-li právě takovou deku, směřujte svou pozornost na výbornou deku Horseware Summer Series, či deku Bucas Buzzoff Rain Neck

Pokud je teplo i na výše uvedené deky, můžeme během dne dojít koně vysvléknout, nechat ho bez deky a nandat ji opět až na noc. Přijde však situace, kdy právě zmíněné řešení není možné – nemoc koně, bolavá záda, nebo přeci jen občas foukne..

 

A samozřejmě někteří majitelé přejdou z dekování zimními dekami plynule do dek síťovaných, ale téma možností ochrany před hmyzem probereme příště :-)