Zavolejte nám (Po-So 9-20)

OPRAVDU TO VŠECHNO POTŘEBUJI?

Equiservis 16. 01. 2023 EQS články a tipy

Základní výbava pro bezpečně a pohodlně strávený čas v sedle.

Máte za sebou prvních pár hodin v sedle a víte, že chcete pokračovat. Zamilovali jste se!

To je fáze, kdy se mnoho lidí rozhodne pořídit si vlastní základní jezdecké vybavení.

 

 

Ve stáji, kam docházíte na své jezdecké lekce, nejspíš potkáváte mnoho dalších jezdců, kteří mají speciální jezdecké kalhoty, mikiny, vestičky, rukavice, podkolenky, boty a helmy v nejrůznějších tvarech, barvách a designech. Tedy určitě potkáte i jezdce, kteří na koni jezdí bez helmy. To bychom prosím nedoporučovali, hlavu máte jen jednu.

 

Otázka, jestli je všechno to speciální oblečení opravdu nutné, pokud člověk začíná, se přímo nabízí.

Není, nebojte. Základní jezdecké vybavení vás nezruinuje. To nastane až s pořízením vlastního koně, ale o tom někdy jindy :)

 

Takže co opravdu potřebujete a my rozhodně doporučujeme pořídit si vlastní, je bezpečnostní jezdecká helma.

Ve stáji by vám helmu měli půjčit (pokud vás posadí na koně bez helmy, najděte si jinou stáj, nenechte si namluvit, že nespadnete, nebo že se nic nestane). Ale ruku na srdce - hlavy se v helmě potí, takže hygienické hledisko není nezanedbatelné, ne vždy vám také půjčená helma bude dobře sedět (je velká/malá, nedá se pořádně utáhnout, na hlavě se pohybuje, apod.), takže vás v případě pádu neochrání tak, jak by měla.

Helmu si rozhodně dojeďte do prodejny vyzkoušet, každá hlava má jiný tvar a bude jí sedět něco jiného. Ve specializovaných prodejnách by všechny nabízené helmy měly splňovat aktuální bezpečnostní normu. Zjednodušeně to znamená, že jsou helmy testované pro velmi specifické nárazy při pádech z koně a norma je to minimum, které musí helma splňovat, aby byla označena jako bezpečnostní helma pro jezdecký sport.

Pořizovací cena začíná někde na 700-800,- a končí na částkách, které odpovídají nejmodernějšímu smartphonu. Na první pohled se helmy liší především tvarem a designem. Na pohled druhý je rozdíl v tom, jestli je možné si upravit pomocí nějakého mechanizmu velikost, nebo ne. Pokud máte v plánu si helmu například s někým půjčovat, možnost úpravy velikosti využijete. Je to také velmi praktické pro menší děti, které rychle rostou, nebo na zimu, kdy se vám pod helmu vejde tenká čepice. A konečně je rozdíl také v použitých technologiích a různých vychytávkách (odvětrání, zesílená ochrana, lepší uchycení helmy…), které mohou zvýšit jezdcův komfort a bezpečnost.

Helmu vybírejte pečlivě, ať vám opravdu sedí tak jak má a je maximálně pohodlná. Musíte se v ní cítit dobře, protože jen tak jí budete nosit. A nosit jí je základní přepoklad pro to, aby vás ochránila :)

 

Pro lepší orientaci v helmách jsme pro vás natočili videoseriál, kde je vše přehledně popsáno a vysvětleno.

 

 

Co dále doporučujeme, jsou boty - jezdecké boty mají z bezpečnostních důvodů podpatek, jehož výška by měla být alespoň 12 mm. Podpatek brání tomu, aby v případě pádu noha projela třmenem dopředu a zůstala v něm zaklíněná. Určitě pro začátek sáhněte po botách nízkých, které se vyrábějí jak z umělých materiálů (+ je nízká cena a prakticky nulová potřeba údržby, - je, že se v nich nohy v teplém počasí značně potí), tak z kůže (+ je, že se bota dotvaruje podle nohy a oproti gumě je výrazně pohodlnější, - je o něco vyšší pořizovací cena a nutnost o boty pečovat, aby mohly dobře sloužit co nejdéle).

Co se velmi hodí a je často opomíjeno, jsou rukavice. Někteří školní koně rádi občas otěže vytrhnou, pohodí hlavou, či se zkusí pást. Při tom většinou otěže rychle projedou dlaní a rukavice vás ochrání před případnými nepříjemnými puchýři. Základní rukavice pořídíte do 100,-, takže pokud byste časem zjistili, že je vám lépe bez nich, není to taková investice.

 

Další vybavení už je na zvážení vašich potřeb a finančních možností.

 

Nízké boty je vhodné (nikoliv nutné) doplnit minichapsy, které lýtko pocitově zpevní a ochrání ho před odřením od třmenových řemenů. Minichaps slouží také jako ochrana kalhot nebo legínů, které máte na sobě. Pokud jsou tenké, prošoupou se v místech tření poměrně snadno.

Jezdecké kalhoty, neboli rajtky, nejsou určitě pro začátek nutné, dovedou ale poměrně výrazně zvýšit vaše pohodli v sedle. Pokud natrefíte na takové, které vám dobře sednou (a věřte, že to není těžké, výběr je obrovský) prakticky o nich nevíte, jsou pohodlné, pžipůsobivé, nikde se nehrnou, a především nemají švy na vnitřní straně nohavic. To je něco, co při ježdění, kdy se vaše stehna minimálně hodinu třou o sedlo, opravdu oceníte. Rajtky mají na vnitřní straně kolen většinou syntetickou kůži nebo tzv. silikonové gripy, které mají protiskluzovou funkci. Další varianta je celokožený (nebo silikonový) sed - takže je přilnavost rajtek k sedlu rozšířena na oblast vašeho pozadí a vnitřní strany stehen. Je velmi častým jevem, že kdo jednou zkusí takové rajtky, nechce už jiné :) Pohodlnou volbou jsou tzv. pantalony, což jsou rajtky volnějšího kalhotového střihu, které mají syntetickou kůži až dolů ke kotníkům a nenosí se k nim minichapsy.

 

Děti by měly mít na sobě bezpečnostní vestu zcela bezpodmínečně. 

Bezpečnostní vesta - I když jsme jí zařadili mezi vybavení, které pro začátek není úplně nezbytné, rozhodně její použití doporučujeme, v případě dětí považujeme bezpečnostní vestu za naprostou nutnost. V mnoha stájích se dá vesta zapůjčit a v případě vesty není půjčování z našeho pohledu takový problém, jako u helmy. Vestu máte přes oblečení, takže je to uspokojivější z hlediska hygieny, a pokud úplně 100% nesedí (většinou to znamená, že je trochu větší - malá být nesmí, jinak by se mohla samovolně rozepnout), i tak splní svůj bezpečnostní účel.

 

Zde si vás opět dovolím odkázat na náš videosereiál, kde se dozvíte, jaké druhy vest jsou na trhu a jak vestu správně vybrat.

 

Co si obléknete na vrchní polovinu těla, je už čistě otázkou vašeho pohodlí a vkusu. Prodejny jezdeckých potřeb nabízejí nepřeberné množství triček, mikin, vestiček a bund od různých jezdeckých značek, takže se můžete sladit do posledního detailu.

Stejně dobře vám ale poslouží oblečení „nejezdecké“. Vzhledem k tomu, že u koní člověk nevydrží moc dlouho čistý, je běžné a velmi oblíbené oblékat si do stáje vyřazený „civil“, u kterého nám pak není líto, že se ušpiní, nebo roztrhne.