Zavolejte nám (Po-So 9-20)

10 tipů pro horké dny

Equiservis 10. 05. 2023 EQS články a tipy

Jak koni ulevit a jak pracovat v horkém počasí.

Léto je v plném proudu a ve velmi horkých dnech je jakákoliv fyzická aktivita velice náročná. Pokud je horko nám, našim koním je ještě větší. Koňské tělo je přizpůsobené spíše mírnému až chladnějšímu podnebí a nižší teploty zvládá daleko lépe, než ty vysoké. Díky množství svalů na koňském těle se koně zahřívají výrazně rychleji a více než my a i když se vydatně potí celým povrchem těla, neochlazuje je to tak efektivně, jako nás. Mohou se proto snadno přehřát a je na nás, jezdcích a majitelích, abychom tomu předešli. Proto jsme dali dohromady 10 osvědčených tipů, jak můžeme našim koním ulevit a pomoci jim toto náročné období zvládnout.

 

Mladí hřebečci při večerním dovádění na pastvině. Foto: Anna Reinbergerová

 

1. Na výběh v noci - pokud máte tu možnost, pouštějte vaše koně na pastvu v noci, a přes den, kdy je vedro největší, je nechte odpočívat ve stáji. Pokud máte koně venku i během dne, je ve velkém horku více než důležité, aby se měli kam schovat před sluncem (stromy nebo vzdušný přístřešek) a aby měli stále k dispozici dostatek vody.

 

2. Práce ráno, aneb ranní ptáče dál doskáče - v horkých dnech mají výhodu ti z nás, kterým nedělá problém ranní vstávání. Pokud se totiž vydáte do stáje za rozbřesku, nejen že si užijete probouzející se les bez náletů hmyzu, ale také se nebudete s koněm koupat v potu. No a ten dobrý pocit, ten taky není k zahození :)

 

Vyjížďka probouzející se přírodou je krásný zážitek.

3.Úprava tréninkového režimu - opravdu se nic nestane, když pár dnů uberete na intenzitě tréninku. V horkých dnech se nebojte nechat koni více volna, choďte na lehké procházky, pracujte v lese mezi stromy, hrajte si na ruce… Pokud je váš kůň v závodní přípravě, snažte se tréninky alespoň zkrátit a ubrat na jejich náročnosti - zkrátka dělejte jen tu nejnutnější práci. Je dost pravděpodobné, že nějaké závody budete absolvovat i v horku. V takovém případě je dobré koně na práci v horku postupně zvyknout. Pracujte s koněm zezačátku jen krátkou dobu, postupně čas prodlužujte. Snažte se pracovat stejně, jako budete potom pracovat na závodech (například u parkuru nebo drezury cca 20-30 minut opracování a pak závod samotný).

 

4. Opatrně na tvrdém - půda je v horkých dnech vyprahlá a tvrdá jako beton. Po takto tvrdém terénu klusejte a cválejte opravdu s rozmyslem. Pohyb po tvrdém povrchu může být v omezené míře prospěšný, v příliš velké míře nedělá úplně dobře zejména koňským kloubům.

5. Pořádně vykrokovat - krokování a vychladnutí koně je velmi důležité, ve velkých vedrech je to ještě o něco důležitější. Uklidnění tepu a dechu a vychladnutí na normální tělesnou teplotu můžete podpořit také příjemnou sprchou - vždy ale sprchujte koně až po vykrokování a alespoň částečném vydýchání! Připravte se na to, že v horku může některým koním zklidnění trvat poměrně dlouho.

6. Doplnění tekutin a elektrolytů - s potem vylučuje kůň velké množství vody a elektrolytů, což může vést v extrémním případě až k dehydrataci. Někteří koně nechtějí dostatečně pít, takovým je vhodné podávat krmení, které obsahuje hodně vody (například máčené řepné řízky nebo řídkou otrubovou kaši). Je potřeba také doplňovat elektrolyty - přípravků je na trhu spousta, určitě najdete takový, který bude vašemu koni vyhovovat. K dostání jsou buď sypké, z těch jsou oblíbené například Havens EquiForce Lyte nebo Electrolyt 7 od Equistra, nebo v tekuté formě Elytaan, opět od Equistra.

 

Pocením koně ztrácejí důležité minerály, které je potřeba doplňovat.

 

7.Ochrana při ježdění - repelent, čabraka na uši, případně síťka na nozdry - použití ochranných prostředků proti hmyzu by mělo být naprostou samozřejmostí a je to to nejmenší, co pro pohodu našeho koně během vyjížďky můžeme udělat. Pokud kůň celou vyjížďku hází hlavou kvůli mouchám, okopává se a šije sebou, neužijeme si jízdu ani my, ani on. TIP: repelenty eixstují ve spreji (například oblíbený Effol Bremsen Blocker), nebo v gelu (například Effol AntiFly Gel) - ty jsou ideální pro aplikaci na hlavě a kolem očí, nebo pro koně, kteří se bojí spreje.

8.Ochrana do výběhu a pravidelná kontrola - oblíbený a osvědčený způsob, jak koni aspoň částečně ulevit od obtížného hmyzu, je použití masky proti hmyzu, která chrání celou hlavu včetně uší, nebo speciálních třásní, které se pomocí suchých zipů připevní k ohlávce a odhánějí mouchy z koňských očí. V horkém počasí, kdy jsou koně doslova obsypání hmyzem, je také velmi důležitá pravidelná kontrola a ošetření případných drobných poranění a štípanců. Hmyz snadno zanese i do malé ranky infekci. A pokud má kůň štípance, které ho svědí, může si je rozdrbat do krve a opět zde hrozí riziko infekce.

9. Voda - že už jsme o tom psali? Jistě, ale opakování - matka moudrosti: koně musí mít celý den neomezený přístup k čisté vodě a vy musíte mít jistotu, že jí vaši koně pijí. Může se stát, že je na ně voda moc teplá, špinavá, zkrátka že jí z nějakého důvodu nechtějí.

10. Koně, kteří nejsou v optimální kondici - práce v horku je velmi vyčerpávající i pro zdravé koně v dobré fyzické kondici. Myslete na to, když jdete jezdit. Jestliže je váš kůň spíše při těle, či naopak z nějakého důvodu hubený, nebo má zdravotní problémy, šetřete ho. Případné následky za jednu vyjížďku opravdu nestojí - zdraví a dobrá pohoda našich čtyřnohých parťáků by pro nás měly být vždy na prvním místě.

 

 

Neustálý přístup k vodě by měl být samozřejmostí nejen v horkých dnech.