Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Rady a tipy pro zimní měsíce

Equiservis 25. 01. 2022 EQS články a tipy

Zima klepe na dveře a s přicházejícím ochlazením a absencí pastvy mohou být někteří koně v horší kondici. Vlivem změny času se také mnoha koním mění i jejich pracovní režim. V našem krátkém článku vám přinášíme pár našich osvědčených tipů a doporučení, jak toto období co nejlépe zvládnout.

 

Energie

Energii je potřeba dávkovat podle práce a podle konkrétního koně. Jsou koně, kteří na podzimní ochlazení nebo menší tréninkové dávky nijak nereagují a chovají se pod sedlem pořád stejně. Dost je ale takových, kteří mají s podzimním počasím náladu veselejší :)) U takových koní je vhodné upravit krmnou dávku tak, aby neobsahovala příliš energie. A nemusí se jednat o energii z ovsa nebo melasy, ale i krmení na bázi olejů má na mnoho koní velmi „povzbudivý“ účinek.

Oblíbené jsou různé nízkoenergetické směsi bez ovsa i olejů, většinou označené jako „Cool mix", „Relax", případně směsi pro starší koně a poníky, nebo různé řezanky či mashe. Nebo samozřejmě vhodně poskládaná kombinace statkových krmiv. Záleží, na co je kůň zvyklý a co mu vyhovuje.

 

Oblíbený Havens Cool-Mix: chutné müsli bez ovsa.

 

Zhoršení výživového stavu může u slabších koní přijít velmi rychle. Může to souviset s výraznější změnou počasí, s úbytkem pastvy, to se nedá jednoznačně říci. A neexistuje ani univerzální návod na to, jak dát koně dokupy - někdy stačí krmení přidat, někdy je potřeba změnit krmnou dávku, někdy pomůže deka....Sledujte dobře svého koně - čím dříve si problému všimnete, tím vyšší je šance na rychlou nápravu.

 

Objem

Naopak je vhodné přidat na objemu, především u koní, kteří byli zvyklí přes den se pást a teď tráví den na víceméně vypaseném výběhu, kde není nic k zakousnutí. Je to důležité pro zahřátí organismu (trávení vlákniny) a je to také důležitá prevence vzniku žaludečních vředů. Koňské trávení je stavěné na v podstatě nepřetržitý přísun potravy v malých dávkách a pokud je kůň krmen jen 2x denně, může to způsobit zdravotní problémy.

 

Náš tip: pokud máte možnost, zkuste svému koni nabídnout senáž - má o něco méně sušiny a vlákniny než seno, ale často je výživnější. Krmí se jako doplněk k senu či krmné slámě. Je vlhká, proto nepráší, může být tedy dobrým řešením pro dušné koně.

Buďte také obezřetní, pokud váš kůň ve vypaseném výběhu vytahuje ze země zbytky krátké trávy i s kořínky. Spolu s nimi totiž může zkonzumovat také značné množství hlíny a písku, což může být příčinou vzniku kolik.

V takovém případě doporučujeme pravidelnou očistu střev přidáním psylia do krmení - psylium vytvoří v zažívacím traktu hustý hlen, který váže usazený písek a zeminu, a tu pak kůň díky tomu bezpečně vyloučí. Například Equiforce Psylium od Havens.

 

 

Línání

Mnoho majitelů přidává nejen na jaře, ale i na podzim lněné semínko pro dobré přelínání. Každé línání je totiž pro koně energeticky náročné - to podzimní je navíc spojeno s ochlazením a s celkovým zhoršením počasí. Lněné semínko můžete klasicky povařit a přidat do krmení, nebo lze použít lněný olej či extrudát, který již nevyžaduje žádnou tepelnou úpravu a můžete ho jednoduše přisypat do krmné dávky.

 

Imunita

Můžeme přidat vitamín C, Echinaceu, nebo nějaký kompletní preparát pro podporu imunity. Vitamín C lze dodávat samostatně, v syntetické formě. Pokud dáváte přednost přírodním produktům, sáhněte po šípkovém prášku - ten je přirozeným zdrojem nejen právě vitamínu C, ale i mnoha dalších vitamínů a minerálů. Navíc koním většinou opravdu chutná.

 

Naše tipy: Echinacea nať od Dromy nebo sirup Topvet Imunita

 

Respirační onemocnění

S ochlazením se může u koní objevit kašel a výtok z nosu. Vždy když se tyto symptomy objeví, konzultujte to s veterinářem - včasná léčba může průběh výrazně zmírnit a léčbu urychlit. Léčbu můžete podpořit speciálními bylinkami či sirupy na podporu dýchacích cest. Pokud je kůň bez teplot a veterinář mu nenařídil úplný klid, lehká práce může být velmi prospěšná, protože podpoří uvolnění a vykašlání hlenu.

 

Kloubní kůra

Mnoho majitelů podává koním během podzimu/zimy kůru kloubní výživy. Preventivní přípravky lze podávat během celého roku, ale pokud se rozhodnete pro kůru 2x ročně, délka této kůry by měla být alespoň 3 měsíce.

Můžeme doporučit například A-Flex sirup, Artro od Dromy, nebo některý z podobných preventivních přípravků.

 

Bodláky :)

Každoroční trápení mnoha majitelů koní jsou bodláky ve výběhu. Samozřejmě že ideálním řešením je tohoto plevele se zbavit, ne vždy to však jde. A i když myslíte, že jste je zlikvidovali, pár se jich vždycky najde. Nebo lépe řečeno - jsou koně, kteří ho prostě v tom výběhu najdou, i když tam je jeden :)

Jak je z hřívy dostat? Jednou z možností je lesk na hřívu - po jeho aplikaci je hříva trochu kluzká a bodláky jdou dobře vyndat. Levnější a možná i o trochu účinnější pomocí, je jakýkoliv potravinářský olej. Žíně jsou po jeho nanesení trochu mastné a hezky kluzké. Olej na žíních pár dní vydrží, což vám vyndávání urputných pichlavých kuliček dost usnadní.

 

 

Odpočinek po sportovní sezóně

Koně, kteří během roku intenzivně trénovali a závodili, by dle našeho názoru měli mít trochu toho volna. Rozhodnutí, jestli volno dáte a jak ho pojmete, je samozřejmě na vás a je potřeba přizpůsobit se konkrétnímu koni a jeho managementu. Není nutné měsíc nebo dva nejezdit (i když jsou jezdci, kteří po náročné sezóně taky ocení trochu nicnedělání), stačí ubrat na intenzitě - chodit na vycházky, relaxovat a protahovat na dlouhé otěži, nebo posílit váš vztah prací ze země.

Příprava na jaro

Zimní měsíce jsou také vhodným obdobím pro přípravu koňského organismu na další jaro a léto. U muchařů či koní přecitlivělých na hmyz/slunce je právě zima tou částí roku, kdy můžeme organismus podpořit přidáním česneku nebo speciálních vitamínů na kůži, které mohou zmírnit průběh a případné následky např. letní vyrážky, fotodermatitidy, podlomů, či jiných infektů a podráždění kůže z pastviny (majitelé koní s většími plochami růžové kůže vědí…). Toto období je rovněž vhodné pro podporu reprodukčních funkcí před připouštěcí sezónou přidáním Selenu a vitamínu E.

Náš tip: pokud si chcete být jisti, že vašemu koni dopřáváte vhodnou výživu, nechte mu udělat rozbor krve. Z něj se spolehlivě dozvíte, jestli je potřeba poměr minerálů v krmné dávce nějak upravit.

 

Dva osvědčené preparáty na posílení kůže: olej Equistro Dermanorm a Havens Equiforce Zinc+Copper s obsahem zinku a mědi

 

I zima může být fajn, na všem je potřeba najít si něco pozitivního, a jak se říká - štěstí přeje připraveným.