PRŮVODCE výběrem správné deky na koně

Jak vybrat správnou deku pro Vašeho koně? Jak určit vhodnou velikost nebo jakou gramáž použít? To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Máte vyřešenou otázku, zda svého koně dekovat, či ne? Jestliže odpovíte 2x ANO (ANO mám vyřešeno, ANO chci dekovat), zůstává pro vás otázka poslední. Víte, jak vybrat tu správnou deku pro svého koně?

 

Na téma dekování a výběr správné deky jsme již v minulém roce napsali několik obsáhlých článků, na základě kterých vám nyní přinášíme Průvodce výběrem správné deky. Níže najdete základní faktory a kritéria, které vám pomohou při rozhodování. Na samém začátku článku však přinášíme několik zajímavých novinek ze světa dek, které se objevily na trhu a které určitě stojí za zmínku.

 

SVĚT NOVINEK

 

Vychytaná aplikace - jakou deku při jaké teplotě?

 

Dokonalým pomocníkem v případě výběru správné deky v závislosti na aktuální teplotě je vychytaná aplikace prestižní společnosti Horseware, která je silným hráčem na trhu koňských dek již více než 30 let. Díky této aplikaci budete vědět, jakou výběhovou deku Horseware použít bez ohledu na počasí. A jak to celé funguje?

 app_screens_perspective.png

 • Aplikaci nainstalujete do svého telefonu (najdete v Google play či AppStore) a určíte lokalitu bydliště.
 • Na základě sběru dat z předpovědí počasí pro nadcházející 3 dny vám aplikace inteligentně doporučí, která deka Horseware bude v závislosti na počasí vašemu koni nejlépe vyhovovat - díky čemuž nebudete překvapeni náhlým výkyvem počasí.
 • Pro každého svého koně si můžete vytvořit vlastní profil - zadáte údaj o jeho stavu, zda je kůň ostříhaný, věk, plemeno a vygenerujete si set doporučených dek.
 • Po nahrání fotky koně můžete virtuálně zkoušet jednotlivé deky Horseware, takže budete vědět, jak vašemu koni sluší. Navíc tak získáte ucelený přehled o krásně rostoucím „šatníku" vašeho koně.
 • Aplikace vám řekne vše, co potřebujete vědět o Horseware dekách a příručka Jak měřit vám pomůže najít ideální deku pro vašeho koně - samozřejmě s doporučením na nejbližšího Horseware dodavatele.

 

 

Deka Horseware SPORTZ-VIBE ZX masážní s krkem

sportz_vibezx.jpg

 

Velmi oblíbená novinka!

Unikátní deka pro masážní terapii u koní, pomáhá maximálně uvolnit a prohřát svaly koně před zahájením práce. Ulevuje koni od ztuhlosti a celkové bolestivosti svalů. Deka zabudované odnímatelné masážní panely, které se dají přesunovat na specifické oblasti. Vibrační desky lze mít umístěné na patnácti pozicích. Systém tři módy: nižší intenzitu, vyšší intenzitu a kombinovaný mód, které se samy vypnou po 20ti minutách. Deka může být použita na koně 3x denně a je vybavena praktickým dálkovým ovladačem pro pohodlnou obsluhu. Pro upevnění slouží kvalitní nerezové zapínání na prsou na dvě T přezky, křížové zapínání pod břichem a popruh pod ocas.  Údržba - při čištění vyjmout masážní panely a baterie. Poté lze prát v pračce dle symboliky. 

 

Tato deka rozšiřuje aktuální nabídku terapeutických dek, které reprezentují deky Back on Track, stájová deka Bucas Recuptex Therapy  či deka Horseware Rambo Ionic.

 

 

Kompletní nabídku ze světa dek najdete zde.

 

 

START - ZAČÍNÁME S VÝBĚREM

 

Základní otázky pro rozhodování

 

Deku si pochopitelně nevybíráte pouze podle hezkého designu, nebo proto, že jde zrovna o model vašeho obdivovaného jezdce. Její výběr musí pečlivý a musí odrážet potřeby a nároky vašeho koně. Pro začátek rozhodování je nutné vzít v potaz:

 

 • Mám koně ostříhaného nebo neostříhaného - určuje začátek doby dekování a výběr vhodné „startovací" deky. Ruku v ruce s ostříháním kráčí i období, pro které deku potřebuji (začínající podzim či tuhá zima).
 • Potřebuji deku do stáje nebo do výběhu - od této otázky se totiž odvíjí použité materiály a samozřejmě i cena.
 • Konstituci a samotné tělo koně - na základě toho vybíráte ideální střih deky a volíte správnou velikost.

 

Ad 1 - Ostříhaný či neostříhaný kůň na podzim a v zimě

 

smartex.jpg

Máte-li v plánu se svým koněm pracovat i v zimním období, ale nechcete ho stříhat (např. tráví hodně času ve výběhu), je nezbytné začít s dekováním začátkem podzimu - ideálně na přelomu září / října, kdy se teploty pohybují okolo 15 °C. Jen důsledným a včasným zadekováním zabráníte tomu, aby koni narostla hustá zimní srst. Začít je dobré ideálně lehkou dekou bez podšívky a postupně s klesající teplotou (cca 10 °C) vyměnit za deku s podšívkou. V případě, že pořídíte deku výběhovou a nepromokavou, můžete ji bez jakéhokoli problému použít také ve stáji. Ideální deka právě pro toto období je deka lehká výběhová Bucas Smartex Rain či Euroriding Stormy.

 

Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Kůň, který se zpotí v husté zimní srsti, velmi dlouho schne. Intenzivní práce je pro jeho metabolismus velmi náročná. Organismus koně se při intenzivní práci kvůli husté srsti přehřívá a ztrácí tak více energie, což může mít za následek předčasnou únavu vašeho koně. Pokud se rozhodnete svého koně ostříhat, je třeba počítat s tím, že budete potřebovat deky různých gramáží, abyste koni mohli poskytnout teplotní komfort, nehrozilo nachlazení a rychlé dorůstání zimní srsti.

 rambo_optimo.jpg

Můžete začít s lehkou dekou, s 50g dekou, nebo budete-li stříhat například koncem října a kůň bude oholený úplně, rovnou s dekou o gramáži 150 g. Vychytaná deka pro období dekování je deka výběhová Horseware Rambo Optimo 2 v 1, kterou použijete nejprve jako lehkou výběhovou deku a následně do ní připnete poddeku o gramáži od 100 - 400 g. Na chladné zimní období je třeba si pro ostříhaného koně připravit deky o gramáži od 300 g do 500 g v závislosti na tom, jak moc je kůň ostříhaný a jakým způsobem je ustájený (vnitřní/venkovní box).

  

Pokud se rozhodnete svého již ostříhaného či neostříhaného koně dekovat, je potřeba dodržovat určité zásady, aby dekování mělo očekávaný efekt a vašemu koni přineslo požadovaný komfort. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v článku Pravidla správného dekování, ve kterém najdete do detailu rozpracované informace ohledně výběru deky v závislosti na teplotě a další zásady správného dekování.

 

Ad 2 - Stájová či výběhová deka

 

Stájové deky jsou vyrobené z velmi dobře prodyšných, měkkých a lehkých materiálů, určené k pobytu ve stáji. Nejsou nepromokavé a v případě, že takovou deku použijete do výběhu, hrozí, že se poměrně snadno poškodí, protože použité materiály nejsou pro pobyt ve výběhu dostatečně pevné, navíc pokud se například kůň vyválí v mokré trávě nebo blátě či louži, deka nasákne, bude mokrá a posléze začne studit. Stájové deky se vyrábějí v mnoha variantách, od tenkých plátěných, přes lehké s fleece podšívkou, po stájové termodeky, které jsou v nabídce v mnoha gramážích.

 

Výběhové deky se vyrábějí ze speciálních materiálů:

 • Pevných, aby odolaly výběhovým radovánkám.
 • Nepromokavých, aby váš kůň byl v suchu a teple i za nepříznivého počasí.
 • Přitom dostatečně prodyšných (ovšem méně prodyšných, než deky stájové).

 

U výběhových dek jsou poměrně velké cenové rozdíly. V tomto případě však opravdu platí, že cena odpovídá kvalitě - ten zásadní rozdíl je u použitého vnějšího materiálu. U nejdražších dek je použit Ballistic Nylon, který je skutečně výjimečný svými vlastnostmi - je velmi pevný a přitom prodyšný. Kvalitní výběhová deka vhodně zvoleného střihu je ideální pro nonstop použití - to se týká především dek Bucas nebo Horseware, ale také cenově dostupnějších a našimi zákazníky prověřených dek HKM.

 

 • Podrobně se tématem rozdělení dek - včetně odpocovacích či speciálních (terapeutických) zabýváme v článku Rozdělení a druhy dek.

 

Ad 3 - Výběr ideálního střihu deky a její správná velikost

 

Správně padnoucí deka je extrémně důležitá pro komfort vašeho koně. Díky dobře zvolenému střihu a výběru odpovídající velikosti předejdete případným odřeninám či přetáčení deky na koni. Každý kůň jinou stavbu těla a potřebuje konkrétní střih a velikost. A právě střih, vykrojení okolo krku a celkový tvar deky je ojedinělý u každého výrobce i modelu.

deky_strihy.jpg

 

 

Výběr správného střihu


Chcete-li svému koni dopřát maximální teplotní komfort, stačí vybrat deku s integrovaným krčním dílem, zvýšeným krkem (tzv. HighNeck) či připnout poddeku. U vybraných dek je možné k dece standardního střihu odnímatelný krk dokoupit samostatně. Otázka střihu velmi úzce souvisí také se samotnými výrobci dek. Na jakou značku se tedy zaměřit v závislosti na stavbě těla koně?

 

 • Je-li kůň drobný a úzký v plecích, doporučujeme soustředit pozornost na deky Bucas z řady Freedom (ostatní deky značky Bucas mají střih standardní) nebo deky značky Masta. Pro fanoušky dek HKM v tomto případně doporučujeme model se zvýšeným krkem (HighNeck).
 • Pro ty koně, kteří naopak potřebují deky širokého střihu, doporučujeme značku Horseware.
 • Široké deky, zejména v oblasti krku, jsou deky značky HKM a Euroriding.
 • Standardní střihy mají již zmíněné deky BucasEskadron (nabízí své deky v pravidelných kolekčních barvách) či Harry´s Horse.

 

V nabídce je od každého výrobce vždy několik střihů a modelů a každý je trošičku jiný a něčím typický. Ačkoli víme, jaký výrobce vyrábí jaké deky, určitě je vhodné deku, aby seděla co nejlépe, koni vyzkoušet.

 

Výběr správné velikosti 

velikosti_dek.jpg
Od něčeho však musíte začít a to je velikost deky. A ta se odvíjí od délky vašeho koně. Pro určení správné velikosti změřte svému koni délku ve hřbetě - rozměr A - tj. od kohoutku po kořen ocasu - viz obrázek. Rozměr B udává celkovou délku od středu hrudníku doprostřed ocasu. Podle získaných rozměrů pak vyberte orientační velikost deky. Jste-li uprostřed intervalu mezi jednotlivými velikostmi, určitě je lepší volit deku větší. Kůň lepší komfort pohybu a švy deky i deka samotná nejsou tolik zatěžovány.

 

Výběr správné velikosti je důležitý pro udržení deky ve správné pozici. Velikosti dek se standardně vyrábí s rozdílem po 10 cm (pro pony po 5 cm) mezi jednotlivými velikostmi. Míry začínají od 60 cm (pro hříbata) a končí na velikosti 175 cm (pro velké koně). Při výběru je nutné mít na mysli fakt, že tento rozměr nestačí a je potřeba brát v úvahu celkovou konstituci koně. Je důležité zakoupenou deku pečlivě vyzkoušet a případně ji vyměnit v obchodě za jinou. Deku zakoupenou u nás, v prodejně jezdeckých potřeb EQUISERVIS, vyměnit samozřejmě můžete. Prosíme jen, zkoušejte deku na čistém koni, nejlépe přes plátěné prostěradlo tak, aby deka zůstala čistá a bylo ji možno znovu nabídnout k prodeji.

 

Tabulka velikostí dek

tab_deky.jpg

 

Podrobněji jsme se výběru správné deky a její velikosti zabývali v článku Jak vybrat správnou deku a její velikost.

 

Jestliže jste neměli možnost si původní články přečíst, určitě neváhejte kliknout na jejich názvy a pustit se do čtení. Stojí rozhodně za pozornost, stejně jako unikátní a speciální EQUISERVIS katalog dek, ve kterém najdete přehledné srovnávací tabulky jednotlivých modelů, praktické rady jak správně dekovat, dělení dek a jejich použití, prezentace jednotlivých dek a samozřejmě cenové akce. Kompletní katalog PDF si stáhnete zde (po kliknutí se katalog začne stahovat - velikost cca 40 MB).

S tématem dekování velmi úzce také souvisí i téma stříhání. Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Proto vám jako další inspiraci uvádíme odkaz na článek s tématem stříhání koní a výběr vhodného střihacího strojku.

Jestliže i nyní stále váháte nad výběrem deky, neváhejte a navštivte kamennou prodejnu EQUISERVIS, kde vám rádi poradíme a správnou deku doporučíme.