Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Pár užitečných zimních tipů

Equiservis 31. 01. 2023 EQS články a tipy

Zima se stále ještě hlásí o slovo a tak jsme pro vás dali dohromady pár tipů, které nám pomáhají tohle období přežít :) 

Funkční vrstvení!

Jezdectví je sport jako každý jiný a když víme, že nás čeká trénink, při kterém se zpotíme, je potřeba se správně obléct. Pokud se věnujete turistice, běháte nebo v zimě běžkujete, dost pravděpodobně o funkčních vrstvách něco víte. První vrstva je funkční prádlo – z různých syntetických materiálů nebo třeba s různě vysokým podílem merino vlny. Jako druhá vrstva je ideální různě tkaný fleece, jersey, oblíbený polartec nebo cokoliv jiného, co je prodyšné a odvede pot od těla. Tyto vrstvy vám zaručí, že i když se zpotíte, budete v teple a suchu. Kvalitní funkční prádlo hřeje i když je propocené, to je jeho základní vlastnost. Jako třetí vrstva je vhodná taková, která si zachovává prodyšnost, ale zároveň dobře izoluje a chrání před chladem a větrem. Třetí vrstvu si většinou na tu nejintenzivnější část tréninku sundáváme a oblékáme si jí až na krokování, abychom neprochladli.

 

 

Termotričko CRAFT, mikina Wellensteyn (fleece s membránou proti profouknutí) a bunda Horseware - vrstvy do velmi chladného počasí

 

NÁŠ TIP: Polartec je hitem mezi funkčními materiály. Je pružný, pohodlný a má výborné vlastnosti. 

 

Převlékejte se!

Spousta z nás tráví ve stáji daleko víc času mimo sedlo, než v něm. Pokud se během práce kolem koní nebo při ježdění zahřejete a zpotíte, je praktické mít ve stáji, pokud je to možné, věci na převlečení. Většinou hodně pomůže alespoň mikina, nebo bunda. Samozřejmostí by měly být i boty – jedny na práci a jedny na ježdění. To málokdo dodržuje, ale jezdecká bota je skutečně určena pouze na ježdění, ne do mokrého hnoje nebo bahna. Navíc pokud vám kožená bota promokne a vy potom s mokrýma nohama jedete na vyjížďku v chladném počasí, promrzlé nohy jsou zaručeny. 

Musím se přiznat, že přezouvat a převlékat se jsem se naučila až "na stará kolena" v mé aktuální stáji. Většina koní je tady totiž stále venku, člověk nachodí spoustu kilometrů do výběhu a zpátky, a od podzimu do jara se většinu času opravdu brodíte větší či menší vrstvou bahna. To je prostě realita, když máte koně venku. Takže moje nejvíce vytížené boty jsou aktuálně holinky :) V jezdeckých botách se v těchto podmínkách opravdu chodit nedá. 

 

Moje stájové obutí, bez kterého bych v našich podmínkách nemohla fungovat - a nejen já, shodly jsme se kolegyněmi, že holinky jsou prostě nepostradatelné :)

Převlékejte koně!

Pokud je váš kůň zadekovaný, měla by být jeho záda zakrytá i během čištění, krokování, nebo vyjížděk. Takže při čištění na něj hoďte odpocovací deku, na krokování také, případně bederku, která by měla být na zádech i v terénu. Když se zpotí, je velmi důležité počkat až uschne, než mu opět nasadíte deku. Existují i teplé deky s odpocovací podšívkou (například osvědčený Bucas se StayDry podšívkou), ale většina tuto funkci nemá. Pokud zadekujete mokrého koně termodekou, hrozí zapaření a kožní problémy, nebo prochladnutí. Odpocovací deka vám může pomoci i při vysoušení vašeho miláčka, kterého přivedete mokrého z výběhu a chcete jít jezdit.

Vím o čem mluvím, sama mám nezadekovaného koně v režimu 24/7. Mokrého ho v těchto dnech vodím domů pravidelně :) Snažím se dorazit do stáje dříve, koně po přivedení domů přejedu slámou a dám na něj odpocovací deku. Úplného vysušení se většinou nedočkám, ale o něco lepší to je a úplně mokrého ho nesedlám. 

 

 

NA FOTCE: Rambo Dry Rug - skvělá odpocovací a transportní deka se skutečně vynikajícími vlastnostmi co se odvodu vlhkosti týče.

Pečujte o své kožené vybavení!

Pravidelná péče o kožené „cajky“ by měla být naprostou samozřejmostí během celého roku. Zima je však v tomto ohledu o něco náročnější. Vzhledem k tomu, že v posledních letech jsou u nás zimy plné bahna spíš než sněhu, dostává kůže na uzdečkách, podbřišnících a potažmo i sedlech velkou část roku opravdu zabrat. Očistit vše od bahna po každém ježdění by mělo být naprosto automatickým úkonem – alespoň vlhkým hadříkem. Ideálně i sedlovým mýdlem. Zejména spodní část martingalu/poprsáku, kožený podbřišník, třmenové řemeny a někdy i spodek bočnic na sedle. No a samozřejmě kožené boty, na ty nesmíme zapomenout!

 

Ať už se chystáte mazat cajky, nebo kožené boty - s přípravky Effax nesáhnete vedle :) 

 

Pravidelně kontrolujte nohy!

Pokud máte koně v bahnitém výběhu, kontrolujte mu pravidelně nohy v oblasti spěnek. Podlomy jsou nepříjemný kožní problém, který se v tomto počasí může objevit velmi rychle a mohou vašeho koně pěkně potrápit. Pokud máte možnost, nohy umyjte od bahna do čista, ideálně i vysušte. Při podezření na podrážděnou kůži aplikujte nějakou hojivou mastičku, to není nikdy na škodu. Při výskytu podlomů doporučuji konzultaci s veterinářem - běžně prodejné mastičky nemusí stačit. 

 

  

Pokud máte koně, který trpí na kožní problémy (nejen) v oblasti spěnek, můžete zkusit podpořit zdraví jeho kůže nějakým speciálním krmným doplňkem. Sama takového koně mám a ještě před jarem jsem mu nasadila EQUIFORCE Zinc & Copper, tak uvidíme..:)