Zavolejte nám (Po-So 9-20)

MATTES - péče o produkty

Equiservis 16. 01. 2023 EQS články a tipy

Podrobný návod k péči o beránky Mattes.

PRANÍ A PÉČE O JEZDECKÉ VYBAVENÍ Z JEHNĚČÍ KŮŽE-MATTES

 

Nepřebíráme žádnou odpovědnost za vady vzniklé nedodržením pokynů k praní a péči a/nebo v důsledku nesprávné manipulace a v případě změn či oprav provedených na našich výrobcích značky MATTES®, které jsme neudělali my.

 

Jehněčí kůže MATTES® je v naší koželužně vydělávaná speciálně tak, aby se dala prát. Naše výrobky je potřeba pravidelně prát - raději příliš často, než málo. Správné praní a péče (ve speciálním pracím přípravku MELP od MATTES®) je velmi důležité a zajistí vám dlouho životnost vašeho produktu.

Tento návod na praní a péči je určen pouze pro produkty MATTES®!

 

Perte v pračce na normální program, s teplotou sníženou na 30 °C. Cca po 10 minutách od začátku programu přilejte do pračky 3-4 litry vody (šuplíkem na prací prostředek). Je to nezbytné aby byla kůže dostatečně mokrá a speciální detergent MELP potřebuje dost vody, aby se dobře vsákl do kůže. Pračku nepřeplňujte a ždímejte normálně na vysoké otáčky. Praní v pračce je efektivnější než ruční praní, proto jej doporučujeme a naše produkty vyrábíme tak, aby praní v pračce bylo možné.

Nikdy neperte bez speciálního detergentu na kůži. Nikdy nenechávejte vyprané věci v pračce, hned je vyndejte schnout.

 

 

PŘED PRANÍM/PŘÍPRAVA: zapněte všechny suché zipy a vyndejte z dečky všechny případné výplně POLY-FLEX®. Pokud máte na dečce fixační popruhy SADDLE-FIX®, odepněte i ty. Perte rubem nahoru. Praní kamaší, podbřišníků a čabrak na uši je upřesněno v závěru návodu.

 

Pro ty nejlepší výsledky vždy používejte náš speciální detergent MELP. Výrobky z jehněčí vlny MATTES® se musejí prát s detergentem na kůži, nikoliv v pracím prostředku na vlnu! Komerční detergenty neobsahují lipidy, které kůže potřebuje, a mohou obsahovat složky, které kůži poškodí. Kůže může ztvrdnout a popraskat, vlna zmatní a poláme se. MELP od MATTES® byl speciálně vyroben na péči o produkty z jehněčí kůže a obsahuje stejné složky, které používáme při výrobě našich produktů. Tento speciální detergent na kůži obsahuje lipidy, které během praní pronikají do kůže, což umožňuje, aby kůže zůstala pružná a vlna zůstala elastická a odolná.

 

Doporučené dávkování: 50ml na podbřišník/anglickou dečku, 70 ml na westernovou dečku.

 

Sušení v sušičce na 30° C nebo se studeným vzduchem. Výsledkem je nadýchaná vlna a měkká kůže. Nikdy nesušte beránky na přímém slunci nebo u jiných přímých zdrojů tepla. Může schnout na vzduchu ve stínu.

Během schnutí produkt natahujte do požadovaného tvaru!

 

 

PRODUKTY SE SPECIÁLNÍMI POŽADAVKY:

 

PODBŘIŠNÍKY - u modelů s našitou kůží vyjměte z podbřišníku plastové výplně. Po uschnutí je vždy vraťte na místo. U modelů s odnímatelným beránkem není samozřejmě nutné výplně vyndávat. Textilní podbřišník perte v pracím pytlíku. Doporučujeme pevný a odolný prací pytlík MATTES®. Společně s podbřišníkem perte i beránkový potah, ten do pytlíku nedávejte. Zapněte všechny suché zipy. Pro praní podbřišníků přidejte cca 2 litry vody.

KAMAŠE PROFFESIONAL - po vyndání beránků k sobě sepněte kamaše vnitřními stranami a dejte je do pracího pytlíku. Beránkové vložky perte spolu s kamašemi, do pytlíku je nedávejte. Vždy pro praní používejte náš MELP detergent na doplnění lipidů, pro dokonalou péči a ochranu beránkových produktů. Zkušenosti ukázaly, že beránkové vložky potřebují častější praní, než vnější kamaše.

KAMAŠE HI-PRO FLEECE - před praním pozapínejte na kamaších zipy i suché zipy. Vždy pro praní používejte náš MELP detergent na doplnění lipidů, pro dokonalou péči a ochranu beránkových produktů.

ČABRAKY NA UŠI MATTES® - čabraky jsou kompletně ručně vyráběny v Evropě z vysoce kvalitní bavlněné příze. Pro zachování jejich dlouhé životnosti je perte v ruce, ve vlažné vodě.

Praní v pračce může čabraku zničit. Nechte uschnout rozložené a lehce vytáhněte do požadovaného tvaru.

 

MOŽNÉ OBARVENÍ

Tmavé a jasné barvy mohou obarvit jiné materiály a koňskou srst. To může být ještě zesíleno v případě, že se kůň silně potí, nebo použitím nevhodného pracího prostředku. Intenzivně barvená kůže na sedle může také zanechat na produktech skvrny.

 

PROČ JE POTŘEBA PRODUKTY TOLIK PRÁT?

Jehněčí kůže je schopná nasáknout spoustu vlhkosti a velmi dlouho pak schne. Pokud se kůže málo pere, pot, který se v ní nahromadí, jí velmi snadno poškodí. Chemické složení potu se u různých koní může lišit. Amoniak obsažený v potu může kůži rozleptávat a tento efekt je zesílen, když je kůže stále vlhká. Tento proces je poměrně pomalý a často si ho všimneme až když z beránku začínají padat chlupy a v kůži jsou viditelné praskliny. Zejména praskliny v oblasti švů mohou kůži úplně rozložit. To se běžně stává, když se kůže pere v dlouhých intervalech.

Vlna by se nikdy neměla slepit, protože pak ztrácí svoje vlastnosti, zejména rozkládání tlaku. Dokud je kůže vlhká, neměla by být kartáčována. Obecně by beránky neměly být kartáčovány, vlna se tím vytrhává a beránek se poškodí. Pokud je potřeba beránek očistit, musí být suchý a použijte vždy ten nejjemnější možný kartáč, případně suchou houbičku na nádobí.

 

KDY JE NAČASE PRODUKT VYPRAT?

Po každém ježdění je nezbytné, aby váš beránkový produkt dobře vyschl nebo byl vyprán. To je zejména nutné, když došlo k propocení/promočení beránku až na kůži. Vysoká nasákavost pravého beránku je jedním z jeho hlavních benefitů - je schopen absorbovat až 8x více vlhkosti, než je jeho váha. Pokud je váš produkt doslova nasáknutý potem, doporučujeme ho vyprat, dokud je mokrý (zejména platí pro podbřišníky). Pokud jezdíte často, nebo více koní, doporučujeme vám používat více beránkových deček a potahů na podbřišník a prát je každé dva týdny (při používání 2-3x týdně). Amoniak v potu má negativní vliv na kůži, proto je pravidelné praní nezbytné.

Pokud jezdíte jen občas, nebo chcete zkrátka chvíli pauzu, své beránkové produkty vyperte a zcela suché je uložte na suché místo. Neukládejte beránky do plastových tašek a vždy k nim dejte odpuzovač molů.