Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Jak správně pečovat o kožené jezdecké boty?

Equiservis 16. 01. 2023 EQS články a tipy

Máte doma kožené jezdecké boty? A mohla bych je vidět?

Jezdecké boty, ať už nízké, nebo vysoké, jsou, jak vyplývá z názvu, určeny pro jízdu na koni. Ideální je, mít na práci ve stáji jiné boty a do jezdeckých se obouvat opravdu jen na ježdění.

Mějte na paměti, že na opotřebení jezdeckých bot, které vzniklo chozením (typicky ošoupaná podrážka), nebo zanedbáním péče, se nevztahuje reklamace.

 

 

Faktem je, že naprostá většina jezdců po příjezdu do stáje nazuje jezdecké boty a stráví v nich celou dobu, kdy se u koní pohybuje. A nejen ve stáji, ale velmi často také ve výběhu, samozřejmě v boxe v hnoji, na jízdárně v písku, a nakonec je namočí při stříkání koňských nohou. Až na pár světlých výjimek (zejména některé bytelné modely ARIAT, například Harper, Telluride nebo Probaby Lacer ve westernovém designu) nejsou na takovouto zátěž jezdecké boty konstruovány. Pokud tomuto vystavujeme naše boty každý den, pochopitelně je jejich životnost výrazně zkrácena. V kombinaci s žádnou, nebo jen minimální péčí si koledujeme o to, že za půl roku budeme kupovat boty nové. A nebude to vinou špatné kvality daných bot..

Takto vypadají rok staré, pravidelně používané vysoké boty Cassini Caipirinha, které jejich majitelka pravidelně ošetřuje.

 

Boty je nejdříve potřeba vyčistit sedlovým mýdlem (Effax, Passier, Stubben...je to jedno), zbavit je důkladně všech nečistot, nechat uschnout a poté je nezbytné kůži namazat. Ale opravdu až když je suchá! Samotné sedlové mýdlo boty krásně umyje, ale používáme jej samozřejmě s vodou, a namáčení kůži vysuší. Ta je potom výrazně náchylnější k praskání a také velmi rychle nasákne vlhkost z okolního prostředí.

Pravidelné mazání kožených bot speciálními prostředky kůži změkčuje, takže je pružnější a nepraská, a zároveň ji impregnuje, takže je kůže výrazně odolnější vůči vlhkosti a také vůči koňskému potu, který je velmi agresivní.

Důležité je také, jak a v jakém prostředí boty skladujete, když je zrovna nepoužíváte. Skladujte boty v suchu, v uzavřené tašce, a nevystavujte je vysokým teplotám. Vždy je ukládejte vyčištěné a suché, vyplněné speciálními výztuhami, které zabrání zborcení a lámání boty v oblasti kotníku.

Většina jezdců se celkem stará o své vysoké jezdecké boty. Často je používají na závody a tak v rámci předzávodního čištění a chystání cajků vyčistí i boty. O poznání hůř na tom jsou perka a chapsy, která jsou ovšem používána denně a péči potřebují jako sůl.

Sáhněte si do svědomí - kolik z vás jim pravidelně věnuje aspoň chvíli? Zkuste to, pár minut aspoň jednou týdně může významně přispět k prodloužení jejich životnosti.

 

Zde jsou tipy a doporučení na péči o jezdecké boty od předních výrobců Petrie a DeNiro:

Petrie radí před ježděním boty nakrémovat speciálním prostředkem (můžete použít například čistící sadu Petrie), který nesmí být příliš lepivý a mastný, jinak na něm budou ulpívat zrnka písku a prachu, které mechanicky poškozují kůži na botách. Krém chrání botu před vnějšími vlivy, zejména pak před koňským potem, který kůži silně vysušuje. Toto doporučení se týká především vysokých jezdeckých bot, protože s koňským potem přijde nejvíce do styku vnitřní strana holeně. Platí to ale také pro kožené chapsy, které jsou často ještě více opomíjenou součástí jezdeckého vybavení, než perka.

Po každém ježdění odstraňte hadříkem nebo kartáčkem z bot vše, co by mohlo kůži na botách mechanicky poškodit (kamínky, bláto, písek). Následně je dobře vyčistěte, je to opravdu nezbytné pro odstranění prachu a především soli. Suché boty namažte, nechte krém chvíli vstřebat a poté zbytky krému otřete. Nic se neděje, jestli krém na botách necháte, jen se pravděpodobně nevstřebá všechen. Nedoporučujeme používání běžných krémů na obuv, protože neobsahují složky, které odstraňují sůl a nebývají obohaceny o vyživující složky, které jsou v případě tak extrémně namáhané kůže, jako je ta na jezdeckých botách, nutné.

DeNiro nám klade na srdce: Nezapomínejte na zip! Zuby zipu musí být perfektně čisté, jinak dojde velmi snadno k poškození zipu. Stačí zip pravidelně očistit malým kartáčkem. Pro čištění a ošetření zipu můžete použít ZippSpray od Waldhausen. Není lepivý a neulpívají na něm nečistoty. Zip musí být úplně otevřený při nazouvání i zouvání bot.

 

ZÁRUKA NA ZIP - vada zipu se obvykle projeví ihned, nebo velmi krátce po zakoupení bot. Pokud se zip rozbije po delším používání, nejedná se o vadu, která je předmětem reklamace.

Obnovte barvu. Pro běžnou péči o boty používejte bezbarvý pečující prostředek. Jednou za 2-3 týdny můžete aplikovat barevný krém (například Rapide) v barvě vašich bot. Pigmenty v něm obsažené obnovují barvu kůže. Je to potřeba, protože přírodní kůže není ani hnědá, ani černá, ale výrazně světlejší. Blednutí barvy je přirozený proces během používání bot, používání barevného krému pomůže barvu obnovit. Nepoužívejte však barvící krém příliš často, kůže ho pak nevstřebá a dojde ke znečištění vašich rajtek.

Péče o boty opravdu není nic složitého a pokud jim věnujete pravidelně trochu času, nebudete litovat :)

Na závěr malý fotoseriál, jak zazimovat boty po sezóně:

 

1) Takhle prosím opravdu ne - pokud by takto strávily boty celou zimu, pravděpodobně byste na jaře byli nepříjemně překvapeni. Zejména zlom v oblasti kotníku by s největší pravděpodobností popraskal, špína a prach ponechané na botě, by zase mohly poškodit strukturu kůže.

 

2) Naši nepostradatelní pomocníci (Effax sedlové mýdlo, Effax balzám na kůži a Prestige balzám na kůži)

 

3) Boty důkladně vyčistíme sedlovým mýdlem, umyjeme podrážky, zkontrolujeme zipy a namažeme boty mazáním na kůži.

 

4) Rozdíl je markantní :)

 

5) Vyčištěné boty zpevněné lýtkovými vzpěrami. Protože se jedná o velmi měkké boty, oblast chodidla je navíc vyplněná igelitem, aby se nebortily na nártu.

 

6) Důkladně vyčištěné boty jsme uložili do tašky, ve které počkají do jara. Celý proces trval asi 15 minut, to není tak moc, že? :)