Zavolejte nám (Po-So 9-20)

PRŮVODCE výběrem správné deky na koně

Equiservis 16. 01. 2023 EQS články a tipy

Jak vybrat správnou deku pro Vašeho koně? Jak určit vhodnou velikost nebo jakou gramáž použít? To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Máte vyřešenou otázku, zda svého koně dekovat, či ne? Jestliže odpovíte 2x ANO (ANO mám vyřešeno, ANO chci dekovat), zůstává pro vás otázka poslední. Víte, jak vybrat tu správnou deku pro svého koně?

Na téma dekování a výběr správné deky jsme již v minulém roce napsali několik obsáhlých článků, na základě kterých vám nyní přinášíme Průvodce výběrem správné deky. Níže najdete základní faktory a kritéria, které vám pomohou při rozhodování. Na samém začátku článku však přinášíme několik zajímavých novinek ze světa dek, které se objevily na trhu a které určitě stojí za zmínku.

SVĚT NOVINEK

Deky z recyklovaných materiálů

V uplynulém roce představili dva z předních světových výrobců dek novinku, která splňuje aktuální požadavky na udržitelnost, ekologii a minimalizaci zátěže pro životní prostředí.

Jedná se o řadu Green Line od Bucas a deky Amigo AmEco od Horseware. Obě značky použily pro výrobu dek recyklované PET lahve.

U dek Bucas Green Line jsou různé části deky vyrobeny s různým podílem vláken z recykylovaných PET lahví. Horseware šel ještě dál a jeho deky jsou z recyklovaných PET lahví vyrobeny celé - na deku o velikosti 140 cm jich bylo použito 218.

 

Kompletní nabídku ze světa dek najdete zde.

 

START - ZAČÍNÁME S VÝBĚREM

Základní otázky pro rozhodování:

Deku si pochopitelně nevybíráte pouze podle hezkého designu, nebo proto, že jde zrovna o model vašeho obdivovaného jezdce. Její výběr musí pečlivý a musí odrážet potřeby a nároky vašeho koně. Pro začátek rozhodování je nutné vzít v potaz:

 

  • Mám koně ostříhaného nebo neostříhaného - určuje začátek doby dekování a výběr vhodné „startovací" deky. Ruku v ruce s ostříháním kráčí i období, pro které deku potřebuji (začínající podzim či tuhá zima).
  • Potřebuji deku do stáje nebo do výběhu - od této otázky se totiž odvíjí použité materiály a samozřejmě i cena.
  • Konstituci a samotné tělo koně - na základě toho vybíráte ideální střih deky a volíte správnou velikost.

 

Ad 1 - Ostříhaný či neostříhaný kůň na podzim a v zimě

 

Máte-li v plánu se svým koněm pracovat i v zimním období, ale nechcete ho stříhat (např. tráví hodně času ve výběhu), je nezbytné začít s dekováním už začátkem podzimu - ideálně na přelomu září / října, kdy se teploty pohybují okolo 10 - 15 °C. Jen důsledným a včasným zadekováním zabráníte tomu, aby koni narostla hustá zimní srst. Začít je dobré ideálně lehkou dekou bez podšívky a postupně s klesající teplotou (pod 10 °C) vyměnit za deku s podšívkou. V případě, že pořídíte deku výběhovou a nepromokavou, můžete ji bez jakéhokoli problému použít také ve stáji. Ideální deka právě pro toto období je například deka lehká výběhová Bucas Smartex Rain, z těch levnějších se velmi dobře osvědčila Euroriding Kodiak.

Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Kůň, který se zpotí v husté zimní srsti, velmi dlouho schne. Intenzivní práce je pro jeho metabolismus velmi náročná. Organismus koně se při intenzivní práci kvůli husté srsti přehřívá a ztrácí tak více energie, což může mít za následek předčasnou únavu vašeho koně. Pokud se rozhodnete svého koně ostříhat, je třeba počítat s tím, že budete potřebovat deky různých gramáží, abyste koni mohli poskytnout teplotní komfort, nehrozilo nachlazení a rychlé dorůstání zimní srsti.

Můžete začít s lehkou dekou, s 50g dekou, nebo budete-li stříhat například až koncem října a kůň bude oholený úplně, rovnou s dekou o gramáži 150 g (pokud bude chladněji, tak samozřejmě teplejší). Čím dál oblíbenější je používání tzv. linerů (poddek). Propracovaný liner systém má irský Horseware. Podstata používání linerů je, že máte jednu lehkou vnější deku a do ní podle potřeby připínáte ještě deku spodní, které jsou v nabídce v gramážích od lehké Arimax, přes 100g, až po 400g. Můžete zvolit třeba deku výběhovou Horseware Rambo Optimo 2 v 1, (pokud zvažujete deku Optimo pozor-střih je vhodný pro dost mohutné koně, ti drobnější vám z deky vypadnou :)) nebo některý z mnoha dalších modelů Horseware dek s liner systémem. Na chladné zimní období je třeba si pro ostříhaného koně připravit deky o gramáži od 300 g do 500 g v závislosti na tom, jak moc je kůň ostříhaný a jakým způsobem je ustájený (vnitřní/venkovní box).

Pokud se rozhodnete svého ať již ostříhaného či neostříhaného koně dekovat, je potřeba dodržovat určité zásady, aby dekování mělo očekávaný efekt a vašemu koni přineslo požadovaný komfort. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v článku Dekování - jak na to, ve kterém najdete do detailu rozpracované informace ohledně výběru deky v závislosti na teplotě a další zásady správného dekování.

 

Ad 2 - Stájová či výběhová deka

 

Stájové deky jsou vyrobené z velmi dobře prodyšných, měkkých a lehkých materiálů, určené k pobytu ve stáji. Nejsou nepromokavé a v případě, že takovou deku použijete do výběhu, hrozí, že se poměrně snadno poškodí, protože použité materiály nejsou pro pobyt ve výběhu dostatečně pevné, navíc pokud se například kůň vyválí v mokré trávě nebo blátě či louži, deka nasákne, bude mokrá a posléze začne studit. Stájové deky se vyrábějí v mnoha variantách, od tenkých plátěných, přes lehké s fleece podšívkou, až po stájové termodeky, které jsou v nabídce v mnoha gramážích.

 

Výběhové deky se vyrábějí ze speciálních materiálů:

  • Pevných, aby odolaly výběhovým radovánkám.
  • Nepromokavých, aby váš kůň byl v suchu a teple i za nepříznivého počasí.
  • Přitom dostatečně prodyšných (ovšem méně prodyšných, než deky stájové).

 

U výběhových dek jsou poměrně velké cenové rozdíly. V tomto případě však opravdu platí, že cena odpovídá kvalitě - ten zásadní rozdíl je u použitého vnějšího materiálu. U nejdražších dek je použit tzv. Ballistic Nylon, který je skutečně výjimečný svými vlastnostmi - je velmi pevný a přitom prodyšný. Kvalitní výběhová deka vhodně zvoleného střihu je ideální pro nonstop použití - to se týká především dek Bucas nebo Horseware, ale také cenově dostupnějších a našimi zákazníky prověřených dek HKM.

 

Ad 3 - Výběr ideálního střihu deky a její správná velikost

 

Správně padnoucí deka je extrémně důležitá pro komfort vašeho koně. Díky dobře zvolenému střihu a výběru odpovídající velikosti předejdete případným odřeninám či přetáčení deky na koni. Každý kůň má jinou stavbu těla a potřebuje konkrétní střih a velikost. A právě střih, vykrojení okolo krku a celkový tvar deky je ojedinělý u každého výrobce i modelu.

 

 

Výběr správného střihu


Chcete-li svému koni dopřát maximální teplotní komfort, stačí vybrat deku s integrovaným krčním dílem, zvýšeným krkem (tzv. HighNeck) či připnout poddeku. U vybraných dek je možné k dece standardního střihu odnímatelný krk dokoupit samostatně. Otázka střihu velmi úzce souvisí také se samotnými výrobci dek. Na jakou značku se tedy zaměřit v závislosti na stavbě těla koně?

 

  • Je-li kůň drobný a úzký v plecích, doporučujeme soustředit pozornost na deky Bucas z řady Freedom (ostatní deky značky Bucas mají střih standardní), celkem dobře sedí i deky v klasickém střihu od Horseware (jejich běžný střih je až před kohoutek, takže vepředu poměrně uzavřený, dá se použít i na drobnějšího koně). Pro fanoušky dek HKM v tomto případně doporučujeme model se zvýšeným krkem (HighNeck).
  • Pro ty koně, kteří naopak potřebují deky širokého střihu, doporučujeme značku Horseware ve střihu Optimo, nebo verzi Big Neck od Bucas.
  • Široké deky, zejména v oblasti krku, jsou deky značky HKM a Euroriding.
  • Standardní střihy mají již zmíněné deky Bucas, Eskadron (nabízí své deky v pravidelných kolekčních barvách) či Harry's Horse.

 

V nabídce je od každého výrobce vždy několik střihů a modelů a každý je trošičku jiný a něčím typický. Ačkoli víme, jaký výrobce vyrábí jaké deky, určitě je vhodné deku, aby seděla co nejlépe, koni vyzkoušet.

 

Výběr správné velikosti


Od něčeho však musíte začít a to je velikost deky. A ta se odvíjí od délky vašeho koně. Pro určení správné velikosti změřte svému koni délku ve hřbetě - rozměr A - tj. od kohoutku po kořen ocasu - viz obrázek. Rozměr B udává celkovou délku od středu hrudníku doprostřed ocasu. Podle získaných rozměrů pak vyberte orientační velikost deky. Jste-li uprostřed intervalu mezi jednotlivými velikostmi, určitě je lepší volit deku větší. Kůň má lepší komfort pohybu a švy deky i deka samotná nejsou tolik zatěžovány.

 

Výběr správné velikosti je důležitý pro udržení deky ve správné pozici. Velikosti dek se standardně vyrábí s rozdílem po 10 cm (pro pony po 5 cm) mezi jednotlivými velikostmi. Míry začínají od 60 cm (pro hříbata) a končí na velikosti 175 cm (pro velké koně). Při výběru je nutné mít na mysli fakt, že tento rozměr nestačí a je potřeba brát v úvahu celkovou konstituci koně. Je důležité zakoupenou deku pečlivě vyzkoušet a případně ji vyměnit v obchodě za jinou. Deku zakoupenou u nás, v prodejně jezdeckých potřeb EQUISERVIS, vyměnit samozřejmě můžete. Prosíme jen, zkoušejte deku na čistém koni, nejlépe přes plátěné prostěradlo tak, aby deka zůstala čistá a bylo ji možno znovu nabídnout k prodeji.

 

Tabulka velikostí dek:

 

S tématem dekování velmi úzce také souvisí i téma stříhání. Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Proto vám jako další inspiraci uvádíme odkaz na článek s tématem stříhání koní a výběr vhodného střihacího strojku.

 

A pokud se raději podíváte na video, zkuste náš YouTube kanál, kde najdete kromě videí na téma dekování a stříhání také spoustu dalšího užitečného obsahu :)

 

 

Jestliže i nyní stále váháte nad výběrem deky, neváhejte a navštivte kamennou prodejnu EQUISERVIS, kde vám rádi poradíme a správnou deku doporučíme.