Zavolejte nám (Po-So 9-20)

Péče o stříhací strojky a nože

Equiservis 13. 12. 2023 EQS články a tipy

Možná se vám to stalo – po létě jste vytáhli strojek, chtěli stříhat, zmáčkli tlačítko a nic. Důvody mohou být různé a abyste této situaci předešli, rozhodně doporučujeme strojek zkontrolovat s dostatečným předstihem, ne až v den stříhání.

Napájení strojků může být ze sítě nebo populární jsou i akumulátorové strojky.

 

Pokud nastane výše zmíněná situace nabízí se několik důvodů: 

  1. U bateriového strojku je jen vybitá baterie (to lze označit za ideální stav  )
  2. U akumulátorového strojku může být problém s přívodním kabelem, nebo s motorem (to už tak ideální není, a je potřeba strojek odevzdat do servisu)
  3. U všech strojků může být také problémem to, že jsou znečištěné – koňské chlupy (spolu s prachem a dalšími nečistotami) se mohou během stříhání dostat dovnitř a pokud strojek pravidelně nečistíte, usazená špína může strojek poškodit. Nemusí to nutně znamenat, že se strojek nezapne, ale může kolísat jeho výkon, může se velmi rychle přehřívat, a v důsledku toho se může poškodit motor. Dost často stačí důkladné vyčištění, a strojek se zase rozběhne, ale to samozřejmě záleží na více faktorech jako množství nečistot, stáří a typ strojku atd. 

Jak vybrat strojek? Můžete se podívat v našem videu! V sekci videa najdete také instruktáž ohledně péče o strojek nebo návod, jak stříhat. 

Před sezónou

Níže vypsaná doporučení platí nejen před prvním stříháním sezóny, ale před každým 

U kabelových stříhacích strojků se ujistěte, že je přívodní kabel v dobrém stavu, bez zjevných zlomů nebo obnažených drátů. Zkontrolujte, zda není poškozená zástrčka. U akumulátorových stříhacích strojků překontrolujte dobíjení, a hlavně baterie před použitím plně nabijte.

DOPORUČENÍ: Aby byla životnost baterie co nejdelší je potřeba, abyste ji po posledním stříhání sezóny plně nabili a uložili nabitou. 

Zkontrolujte stav nožů – musí být čisté, dobře nabroušené, správně nasazené, nesmí být rezavé a v žádném případě nesmí chybět zuby! Ulomené zuby mají velice ostré hrany a koně mohou nehezky zranit. S takovými noži nikdy nestříhejte.

Zkontrolujte, zda máte dost oleje, případně chladícího spreje – během stříhání ho budete potřebovat. 

Strojek je nutné pro jeho dobrou funkci pravidelně čistit od chlupů a nečistot.

Během sezóny

Kromě toho, že pravidelně kontrolujete stav strojku, soustřeďte se také na nože.

Máte-li pocit, že nože již hůře stříhají (zakusují se do srsti, nebo se zhorší kvalita střihu), vyměňte je za ostré a otupené nože nechte nabrousit.

Tupé nože proces stříhání zbytečně prodlužují a střih s nimi nebude nikdy vizuálně dokonalý. Tupé nože navíc tahají koně za srst, což je pro tak citlivé zvíře velmi nepříjemné a někteří koně právě pro tento diskomfort reagují na stříhání strachem.

Samotný strojek po každém použití co nejlépe vyčistěte a nože vyčistěte a vydezinfikujte, aby se zabránilo přenosu bakterií mezi koňmi (například sprejem KERBL). Vše uložte do kufříku, který samozřejmě také udržujte čistý. Nože nenechávejte v kufříku volně, dejte je do pytlíku nebo obálky, aby byly křehké zuby v bezpečí. K odstranění chlupů můžete použít jemný kartáček, hadřík k otření strojku, a nože před uložením lehce naolejovat. 

Při samotném stříhání

Než začnete stříhat, zkontrolujte si přítlak mezi noži (píšeme o něm v posledním odstavci). Pokud máte strojek se stříhací hlavicí (většina menších strojků), přítlak neřešíte.

Před začátkem stříhání přejeďte olejem po zubech a obou stranách stříhacího nože, případné zbytky oleje odstraňte savým hadříkem. Během stříhání doporučujeme jemným kartáčkem čistit nože od chlupů a olejovat každých 5-10 minut, aby se netupily a nepřehřívaly. Krátká přestávka prospěje koni a dá čas na zchlazení nožů i motoru strojku. Dobře promazané a čisté nože se snadno pohybují, netahají za chlupy a motor strojku je méně namáhán.

Určitě doporučujeme mít u sebe sadu náhradních nožů, abyste je mohli vyměnit, pokud se během stříhání otupí, nebo příliš zahřejí.

K péči o stříhací nože je potřeba použít k tomu určený speciální olej, nebo chladící sprej.

Oleje

Používejte pouze oleje určené pro stříhací strojky. Ideální jsou ty s přesným aplikátorem. V posledních letech jsou velmi oblíbené speciální spreje, které nože ochladí, lehce je promažou a vyčistí. Některé jsou také antibakteriální a protiplísňové. Celkově užití vhodného oleje zlepšuje stříhání a prodlužuje životnost nožů.

NÁŠ TIP: Chladicí spreje jsou velmi praktické, ale nenahrazují klasický olej, doporučujeme tyto dva produkty během stříhání kombinovat.

NIKDY nenamáčejte čepele do benzínu, parafínu nebo nafty či jiné kapaliny za účelem chlazení nebo čištění. K čištění nožů nepoužívejte ani vodu, velmi rychle vám zreznou. 

Pouze s ostrými, dobře namazanými noži na precizně seřízeném strojku je práce efektivní.

Zahřívání nožů a špatný střih

Pokud se nože rychle zahřívají, je vhodné zkontrolovat, zda je správně nastavený přítlak nožů. Nastavení přítlaku se může u jednotlivých výrobců lišit a je potřeba se s ním seznámit. Vždy se podívejte do manuálu jak a jaký přítlak nastavit. Správně seřízený strojek stříhá plynule, střih je čistý a nože se méně opotřebovávají. 

Špatné seřízení strojku a tupé nože stojí za problémy typu „nože mi žvýkají srst“ nebo „zanechává to neostříhané linie“ nebo „nože se pohybují, ale nestříhá to“. To jsou zcela běžné problémy způsobené právě špatně nastaveným přítlakem nožů.

Po dokončení stříhání je nutné strojek opět rozebrat, vyčistit jak strojek, tak i nože, nože lehce naolejovat a vše čistě uložit. U strojků, které mají vzduchový filtr, je nutné ho vyjmout a vyčistit. 

Pokud zajistíte, aby byl strojek dobře udržovaný, bude práce rychlejší, lehčí a bezpečnější, a stříhací strojek vám může dobře sloužit mnoho let. A poděkují vám i vaši koně – nebudou mít stříhání spojené s negativním zážitkem.