Zavolejte nám (Po-So 9-20)

JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O KOŽENÉ VYBAVENÍ

Equiservis 26. 03. 2023 EQS články a tipy

Už jste letos mazali svoje sedlo?

Zbyla vám trochu času a přemýšlíte, jak ho využít? Co takhle namazat si svoje kožené vybavení - ať už boty, nebo sedlo a uzdečku. Veškerá kůže, kterou (nejen) u koní používáme, potřebuje pravidelnou péči, aby nám dlouho vydržela.

 

 

Jak jistě víte, kůže je přírodní materiál s různými specifickými vlastnostmi. Abychom zaručili její dlouho životnost, musíme se o ni dobře starat. Je jedno, zda je to sedlo, uzdečka, podbřišník nebo boty. S pravidelnou a správnou péčí vám všechny výrobky udělají dobrou službu po mnoho let.

Předtím, než se pustíme do samotného procesu čištění a mazání, je dobré umístit výrobek do pokojové teploty, nebo v hezkém počasí ven na sluníčko. Kůže otevře své póry a lépe absorbuje vyživující látky. Ideálně alespoň na pár hodin.

Vždy začneme tím, že omyjeme všechny nečistoty. Pokud se chystáme čistit třeba boty, můžeme nejdřív hrubou špínu očistit kartáčem (ne moc hrubým, abychom kůži zbytečně nepoškrábali). Na omytí všech částí použijeme sedlové mýdlo a vlažnou vodu. Není vhodné kůži úplně namáčet, stačí pouze navlhčenou houbičkou omýt nečistoty a pot, který na vybavení ulpěl.

Sedlových mýdel je celá řada. Velmi oblíbené je například mýdlo glycerinové Effax.

Pokud nemáme k dispozici vodu, lze použít i mýdlo ve spreji, které jen nastříkáme a setřeme.

Náš tip: naprosto milujeme mýdlo ve spreji od Farnamu - Leather New Liquid, které je dostupné ve dvou variantách a je naprosto ideální třeba na závodech na rychlé vyčištění bot.

Pokud je kůže po čištění, důkladně jí otřete suchým čistým hadrem. Jestli máte v plánu ještě kůži mazat, nechte jí uschnout, nikdy nemazejte vlhkou nebo dokonce mokrou kůži!

 

 

Dalším krokem je samotné mazaní. Toho je na výběr opravdu celá řada. Každý si jistě najde produkt, se kterým se mu bude dobře pracovat.

Na spodní stranu sedla, kde je kůže působením koňského potu nejvíce namáhaná, doporučujeme použití oleje – perfektně se vsáknou a kůže krásně změkne. Věnujte spodní části sedla péči. Od koně ji dělí jen podsedlová dečka, kterou kůň často propotí skrz na skrz a pokud nebude správně ošetřená, může popraskat. S čistým svědomím můžeme doporučit například olej od italského výrobce Prestige, nebo v praktickém balení rovnou se štětcem opět od oblíbeného Effax, případně Leovet

 

Na posedlí a vrchní stranu bočnic se hodí různé varianty balzámů. Nemají tak tuhou konzistenci jako některá tuková mazání, práce s nimi je snadná a často příjemně voní. Můžete opět vybírat z více značek. 

Naprostým bestsellerem je klasický balzám na kůži od německé firmy EffaxDá se požít na všechnu kůži, je dostupný i v malém cestovním balení a nanáší se pomocí houby nebo štětce. Další oblíbené balzámy v našem sortimentu jsou balzám na kůži Prestige, který má velmi příjemnou krémovou konzistenci a výborně se s ním pracuje, nebo také krémový Leovet Leather balsam

Pomocí měkkého hadru, štětce, nebo houbičky naneseme přípravek na celou plochu a necháme vsáknout. Ať už jsme vybrali olej nebo balzám, po nanesení necháme cca 15 minut působit a zbytek, který se nevsákne, setřeme jemným hadrem a vyleštíme.

Pokud nemáte moc času, zkuste praktickou konzervaci ve spreji. Nastříkáte přímo na kůži, necháte chvíli působit a poté jednoduše setřete. Můžeme použít například praktické Effax Leather sérum na kůžinebo nemastný konzervační přípravek s přídavkem látek, které brání napadení plísněmi Effax Leather Combi. 

 

 

Pro vysoké boty můžeme využít i přípravky, které zároveň dodávají i vysoký lesk, jako například lesk na kůži Effax BootShine.

Pokud máte boty s měkkou holení, s mazáním to nepřehánějte. Mastné tukové přípravky kůži ještě více změkčí a to není v případě vysokých měkkých bot žádoucí. Na boty používejte ideálně mýdla a nemastné pečující přípravky.

Ideální samozřejmě je ošetřovat kůži po každém jejím použití - není nutné pokaždé mazat, ale čištění sedlovým mýdlem by mělo být určitě častěji, než jednou za měsíc.

Kožené vybavení vždy skladujte na suchém, dobře větraném místě, kde není vlhko, aby vám kůže neplesnivěla.