Zavolejte nám (Po-So 9-20)

ECOLIQUID

Equiservis 23. 09. 2022 EQS články a tipy

ČISTÁ STÁJ ANEB JAK POSÍLIT IMUNITU A KONDICI VAŠEHO KONĚ

PR ČLÁNEK

 

S čistotou a hygienou prostředí, ve kterém se kůň pohybuje, je to podobné jako se vším. Nic se nemá přehánět. Na druhou stranu nemůžeme vše nechat pouze na přírodě a čekat, jak to dopadne. Dříve nebo později se tak můžeme stát nechtěnými svědky nepochopitelného snížení sportovního výkonu či dokonce zhoršení zdravotního stavu zvířete. Odborníci tento jev označují jako tzv. stájovou únavu, kdy vlivem nahromadění choroboplodných zárodků, virů, bakterií a plísní, které na vašeho koně působí dojde časem k prolomení jeho imunity a vyvolání různých onemocnění. Proto je velmi důležité o hygienu koní a jejich prostředí pečovat a omezit riziko nechtěných infekcí. Pojďme se nyní na tuto problematiku podívat trochu podrobněji.

 

 

NA VŠECHNY PRODUKTY ECOLIQUID V NAŠÍ NABÍDCE SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE.

 

Přehnaná vs. nedostatečná hygiena

Nebezpečí na nás číhá prakticky všude a není možné se kontaktu s viry, bakteriemi a plísněmi úplně vyvarovat. A dokonce to ani není žádoucí, protože chovem zvířat ve „sterilním“ prostředí bychom jen docílili slabého imunitního systému, který by se pak s případnou infekcí neuměl vyrovnat. Ovšem ani opačný extrém, tedy ponechání věcí na přírodě, není správnou volbou. I silný imunitní systém může časem podlehnout nákaze, pokud je udolán množstvím patogenů v prostředí.

Klíčem ke zdravému, spokojenému zvířeti je tedy zlatá střední cesta.

 

Jak hygienu prostředí udržet?

Základním stavebním kamenem jsou vhodné podmínky samotného chovu - stáje a přístřešky by měly mít optimální vlhkost a teplotu a být dobře odvětrané. Dalším krokem je rutinní, mnohdy každodenní úklid a udržování čistoty - výměna podestýlky, ometání pavučin, mytí napáječek, žlabů, kbelíků od krmiva, nebo výstroje.

Pravidelně bychom se měli věnovat také kompletní preventivní očistě veškerých povrchů a předmětů ve stáji a v přilehlých prostorách. Nezapomínejte ani na přepravní vozíky! Tady přichází na řadu pomoc v podobě chemických prostředků - dezinfekcí - které zahubí přítomné choroboplodné zárodky, které se ve stájích mohly nahromadit. V případě výskytu nákazy je pak tento proces naprosto nezbytný, abychom zabránili jejímu dalšímu šíření.

 

Jak na to?

Prvním krokem je příprava. Mnoho dezinfekčních prostředků by mohlo být pro zvířata při přímém kontaktu nebezpečných, nejlepší je proto zajistit, aby po dobu očisty objektu byl kůň mimo svůj box
(i v případě netoxických dezinfekcí se Vám bude lépe pracovat, pokud bude box prázdný). Stejně tak myslete na vhodné ochranné pomůcky pro sebe, pokud jsou potřeba.

Dalším krokem by mělo být kompletní vyklizení boxů, chodeb i skladů krmiva a výstroje. Mechanicky očistěte všechno, s čím kůň přichází do styku - od podlah a stropů, až po hračky a čisticí potřeby, a nechte vše uschnout.

 

TIP: Dejte si obzvlášť záležet při mytí žlabů a nádob na krmení, pokud jste koni podávali léky či krmné doplňky, které by mohly ovlivnit výsledek dopingové zkoušky na závodech. V rýhách a spárech žlabů se mohou zbytky léčiv vyskytovat třeba i 3 měsíce poté, co jste léky opravdu podávali!

 

Až poté přichází na řadu aplikace dezinfekce. Věnujte pozornost čtení návodu k použití vybraného přípravku, abyste jej správně naředili a aplikovali. Většina dezinfekčních prostředků je v tekuté formě a dá se jednoduše nanášet pomocí rozprašovače. Menší předměty se mohou do dezinfekce ponořit. Dbejte na pečlivé nanesení prostředku na celou plochu povrchů a předmětů. Poté nechte vše důkladně uschnout, případně některé předměty omyjte vodou (zejména napáječky, žlaby).

 

Jakou dezinfekci použít?

Ideální dezinfekční prostředek pro preventivní použití by měl být širokospektrální, tedy aby působil proti všem druhům choroboplodných zárodků, které by mohly infekční nákazu způsobit, a použitelný na různé povrchy. Dále by měl být biologicky odbouratelný, bez zápachu či přidaných aromatických látek. Nesmí dráždit pokožku ani sliznice.

Co se týče složení, na trhu lze nalézt množství přípravků, používaných k dezinfekci prostor. Mimo chemii lze použít ještě vysokých teplot nebo UV záření. Teploty vyšší než 100°C se používají k dezinfekci tkanin, případně předmětů, které odolávají vysokým teplotám. Použití UV záření je sice účinnou metodou, je ale nutné jej doplnit chemickými prostředky, protože záření působí jen povrchově.

Z chemických přípravků jsou asi nejběžnější ty chlorové. Působí proti virům, bakteriím i plísním, ale většina z nich je toxická a dráždí sliznice. Šetrnější ke sliznicím, pokud jsou správně naředěné, jsou jodové přípravky, které se používají i k dezinfekci ran. Přípravky na bázi alkoholu jsou také účinné, ale jsou potřeba ve vysokých koncentracích a mohou být dráždivé.

 

V rodinné firmě ECOLIQUID jsme pro Vás a Vaše koně vyvinuli bezpečný dezinfekční přípravek HEALTHY IMMUNITY, který splňuje nejpřísnější nároky na účinnou, ale naprosto bezpečnou dezinfekci stájí a veškerého stájového vybavení. Je ekologický, hypoalergenní a neobsahuje žádné aromatické látky, takže vůbec nevadí, když s ním kůň přijde do styku. Po jeho použití není nutné nic oplachovat a lze jej použít dokonce i k dezinfekci pitné vody!