PRAVIDLA správného dekování

Jak správně dekovat a jaký je rozdíl v dekování ostříhaného a neostříhaného koně? Odpovědi na tyto otázky vám přinášíme v tomto článku.

Rozhodnete-li se svého koně dekovat, připravte se na skutečnost, že budete potřebovat pro dodržení správných zásad dekování poměrně širokou škálu různých typů dek. Jak ale dekovat správně, aby to vašemu koni přineslo požadovaný komfort?

 

Neostříhaný kůň

 

Začínáme, TEĎ

 smartex1.jpg

Máte-li v plánu se svým koněm pracovat i v zimním období, ale nechcete ho stříhat (např. tráví hodně času ve výběhu), je nezbytné začít s dekováním začátkem podzimu - ideálně na přelomu září / října, kdy se teploty pohybují okolo 15 °C. Jen důsledným a včasným zadekováním zabráníte tomu, aby koni narostla hustá zimní srst. Začít je dobré ideálně lehkou dekou bez podšívky a postupně s klesající teplotou (cca 10 °C) vyměnit za deku s podšívkou.

 

V případě, že pořídíte deku výběhovou a nepromokavou, můžete ji bez jakéhokoli problému použít také ve stáji. Druhou možností je mít deky dvě - lehkou plátěnou případně s tenkou podšívkou do stáje a půjde-li kůň do výběhu, tak ho převléknout do lehké výběhové. Aby tento způsob dekování byl efektivní, měl by kůň mít na sobě deku jak ve výběhu, tak ve stáji. Samozřejmě, že pokud koně před deštěm zavíráte, může jít do výběhu i v ryze stájové dece. Nicméně stájové deky jsou obecně vyráběny z méně pevných, měkčích a lehčích materiálů, než deky výběhové. Riziko potrhání deky, když se kůň válí, nebo zavadí ve výběhu o větev apod., je tudíž výrazně vyšší. Navíc nejsou materiály stájových dek voděodolné, takže v případě namočení (déšť, vyválení v kaluži, sněhu apod.) nasáknou vodu a kůň bude ve výběhu v mokré dece. Ideální deka právě pro toto období je Deka lehká výběhová Bucas Smartex Rain.

 

Teplota klesá k nule

hkm.jpg

 

Začne-li být větší zima s teplotami okolo 5 °C - 0 °C (průběh listopadu), je vhodné začít používat lehké termodeky s gramáží do 200 g. Klesne-li teplota pod 0 °C, nebo se vám bude zdát, že je koni zima (bude-li kůň pod dekou chladný či se bude třást), použijte deku vyšší gramáže. Výběhové termodeky jsou dostupné v gramáži do 450 g, stájové termodeky do 500 g. U některých dek je možné navýšit teplotní komfort deky připnutím krčního dílu nebo připnutím poddeky. Samozřejmě již v průběhu výběru deky můžete volit standardní klasický střih, deku se zvýšeným krkem nebo deku s pevným/či odepínacím krčním dílem. V naší nabídce najdete i deky s komfortním a hřejivým laclem pod břicho. 

 

Na zimu bychom měli mít připravené termodeky ideálně dvě (jednu náhradní pro případ poškození deky nebo velkého znečištění). Pokud kůň chodí do výběhu, měl by mít výběhovou deku, protože vyválí-li se kůň se stájovou dekou ve sněhu, deka nasákne vodu a kůň bude v mokrém. Ve stáji lze používat nejen deku stájovou, ale i kvalitní výběhovou (naopak to rozhodně nefunguje stejně - ve výběhu stájová deka rozhodně nesplní svůj účel z důvodu chybějící nepromokavosti a nižší pevnosti materiálu). Výběhové deky si díky svému univerzálnímu použití vydobyly postavení nejoblíbenějších dek. Jedním z bestsellerů v kategorii výběhových dek je termo výběhová deka HKM PROFI s odnímatelným krkem ve variantě se zateplením 200 g , 300g nebo 400 g. 

 

Samozřejmá výbava po práci

dry_rug.jpg

 

Samozřejmě budete potřebovat i v průběhu celého roku odpocovací deku, ideálně alespoň dvě. V případě, že se kůň při práci více zpotí, bude třeba deku vyměnit. Tyto deky jsou určené k dosušení koně po práci. Zabraňují jeho prochladnutí a velmi často jsou využívané také při transportu.  Odpocovací deky se vyrábí ze slabšího/silnějšího fleecu, dvouvrstvého fleecu nebo dralonu. Právě dralon patří k luxusnějším materiálům, je silný, měkký a příjemný na dotek.Je velmi vhodný pro ostříhané koně do chladného počasí. 


Mezi favority v nabídce patří odpocovací deky značky Eskadron a to nejen díky neoddiskutovatelné kvalitě a zpracování, ale také pro svůj design. Pravidelně několikrát ročně můžete vybírat z kolekčních nabídek respektujících poslední módní trendy.

 

Zástupcem opravdu vychytaných odpocovacích dek je deka Horseware Rambo Dry Rug nebo Horseware Rambo Dry Rug Supreme

 

 Nejprodávanější inovativní odpocovací deka Rambo Dry Rug je vyrobena z příjemného mikrovlákna, tzv. 'ručníkového' materiálu, což je velice účinný, lehký a extrémně savý materiál. Díky superabsorbčním a rychleschnoucím vlastnostem uschne Váš kůň v rekordním čase, v řádu několika minut. Deka absorbuje vlhkost, ale zůstává dál suchá a zanechává lesklou srst. Anatomický tvar, přední zapínání na multi-fit přezku a elastické křížové zapínání zaručují těsné přilnutí deky ke koni, čímž dochází k efektivnějšímu odvodu vlhkosti po celém těle. Součástí deky je krční díl, který je možné srolovat a tím získat deku bez krku.

 

Úmysl dobrý, výsledek špatný

 

Nejhorší, co můžete pro svého koně udělat, je dávat mu deku nárazově. Pokud je kůň v zimní srsti, zvyklý být ve výběhu i v horším počasí, deka není potřeba.

Pokud necháte koně nasadit hustou zimní srst, která sama o sobě vytváří přirozenou, velmi teplou „deku" a dáte na něj klasickou deku, srst se splácne a koni může být zima. Srst pro zachování své izolační a hřejivé funkce totiž potřebuje pracovat. Když majitel při náhlém ochlazení pocit, že koni bude zima a mu deku (nejčastěji ještě jen tenkou pláštěnku, která koně nezahřeje), spíš mu uškodí, než pomůže.

 

Ostříhaný kůň

 

Trénujete i v zimě? Ostříhejte. 

 

Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Kůň, který se zpotí v husté zimní srsti, velmi dlouho schne. Intenzivní práce je pro jeho metabolismus velmi náročná, protože koně se velmi snadno přehřívají. V tom případě si na zimu připravte jednu slabší stájovou deku - gramáž záleží podle toho, kdy a jak moc koně ostříháte. Můžete začít s lehkou dekou, s 50 g dekou, nebo budete-li stříhat například koncem října a kůň bude oholený úplně, rovnou s dekou o gramáži 150 g.

euroriding.jpg

 

Další potřebnou dekou je alespoň jedna teplá stájová deka (ideálně dvě různých gramáží - minimálně 300 g). Budete také potřebovat jednu dvě odpocovací deky. Chodí-li kůň během zimy na pás/do kolotoče, je možné odpocovací deku použít, ale měla by mít popruhy pod břichem, aby z koně nespadla. Nabízíme také speciální deky do kolotoče / na chodicí pás. Sportovní koně se přes zimu stříhají i vícekrát a jsou tedy poměrně choulostiví, je proto vhodné mít také teplou odpocovací deku - z dvojitého fleecu nebo z dralonu.

Pro udržení teplotního komfortu koně v terénu budete potřebovat bederku. Chodíte-li s koněm do terénu i ve větších mrazech, fleecová bederka nebude stačit, protože profoukne, lepší bude bederka nepromokavá, podšitá fleecem, nebo softshellová. Výbornou službu Vám splní bederní deka Dy'on 3in1, díky které získáte 3 deky najednou - lehkou bederní pláštěnku, fleecovou bederní deku, nebo spojením obou nepromokavou bederní deku podšitou fleecem.

 

Chodí-li váš ostříhaný kůň do výběhu, byť třeba jen na hodinu nebo dvě, je nezbytné, aby měl výběhovou deku, která neprofoukne a nepromokne. Doporučujeme velmi oblíbené deky Bucas řady Freedom, které jsou k dostání ve dvou gramážích - 150 g a 300 g - a také ve variantě s krčním dílem, nebo některou z výborných a trvanlivých dek Horseware v gramážích 100 - 450 g.

 

Unikátní systém zateplení VARILAYER

vari_layer.jpg

Vybrané deky značky Horseware využívají unikátní systém zateplení tzv. VARILAYER. Ten zaručuje koni maximální tepelný komfort a zároveň minimální hmotnost deky, díky speciálnímu vrstvení termovýplně - nejvyšší na zádech, nižší na bocích a nejnižší na spodní části deky. Technologie se soustředí na oblasti těla, kde kůň ztrácí tělesné teplo nejvíce (především přes záda a boky). Tím, že je maximum výplně právě v těchto oblastech, deka ke koní lépe přilne a zadržuje tak více tělesného tepla (navýšení tepelných hodnot o 30%). 

 

Rostoucí oblibě se těší deky s krčním dílem - zejména pro koně, kteří jsou ustájeni ve venkovních boxech, ale také pro úplně oholené koně. K některým dekám klasického střihu lze krční díl připnout dle potřeby (např. HKM, Bucas, Horseware, Loveson). Pokud krční díl není součástí deky, většinou jej lze dokoupit. 

 

TIP: Při výběru deky je nejdůležitější správná velikost, jak změřit koně, aby mu deka správně seděla, se dozvíte ZDE.