OCHRANA PROTI HMYZU - masky a síťované deky

Téma, jak ulevit koním od dotěrného hmyzu, je aktuální každý rok.

 

 

sitovky.jpg   masky_1.jpg

 

 

Mouchám, ovádům, muchničkám a další protivné havěti se v teplém počasí zkrátka nevyhneme. 

Koně ve výbězích se ošívají, oklepávají, hmyz jim sedá všude. Naprostá většina koní naštěstí netrpí alergiemi ani exémy-takoví koně potřebují speciální režim, i o nich bude řeč. Ale i ti, kteří hmyzí nálety snášejí bez zdravotních problémů jistě ocení, pokud jim v tom celodenním boji alespoň trochu ulevíte. 

 

Jednou z možností je repelent. Těm se budeme věnovat dalším článku. Druhou možností je mechanická ochrana v podobě masky proti hmyzu a síťované deky. 

 

Komu se nechce číst a raději preferuje video, stačí kliknout. Celý videoseriál na téma Péče o koně v létě najdete v sekci Blog/videa.

 

 

Masky proti hmyzu se v posledních letech těší stále větší oblibě. Naprostá většina koní je s maskou spokojenější, velmi rychle si na masku zvykne a nemá s jejím nošením žádný problém. Masky proti hmyzu kryjí uši a oči a zapínají se většinou pod žuchvami. V současné době je dost modelů tzv. "full-face", kdy krytí sahá na nos (například Bucas BuzzOff Full Face). Takové krytí je vhodné například pro koně s velkou lysinou na nos, kteří mají někdy tendenci se na slunci spálit (bývá to problém strakatých amerických paint horse se světlou kůží pod bílými odznaky, nebo koní v barvě cremello). Jsou vyrobeny ze síťoviny, která se u různých značek může poměrně výrazně lišit. Některé masky jsou poměrně tenké, síťovina není tak pevná a může se snadněji zničit. Na druhou stranu jsou tyto masky velmi lehké a oproti pevnějším maskám je přes o něco lépe vidět. Odolnější masky jsou na omak hrubší a pevnější a síťovina často není tak poddajná a maska drží svůj tvar.

Nabídka masek je skutečně velmi široká - co se týče materiálu, střihu či barvy. V nabídce jsou i masky v malých velikostech, pro poníky nebo hříbata (například Bucas BuzzOff - dlouhodobě nejprodávanější maska v naší nabídce, nebo maska Buckler). Liší se samozřejmě i cenou. Dražsí masky jsou s UV ochranou (již zmiňovaná Bucas BuzzOff, nebo Horseware Amigo UV Protection), nejdražší varianta - Horseware Rambo Plus Vamoose - pevnou výztuhu v oblasti očí a je navíc napuštěna repelentem, takže ochrana proti hmyzu je ještě zesílená. 

 

 bucasbuzzofmask.jpgbuckler-maska.jpg        rambo_flymask_blue_silver.jpg     buzz_off_full_face.jpg

 

 

 

Najdou se koně, kterým maska z nějakého důvodu nevyhovuje, nebo masky likvidují či ztrácí a majitele zkrátka nebaví kupovat stále novou. V takovém případě můžou pomoci třásně na oči, které se připevňují k ohlávce. Je to cenově dostupné řešení, takže vás případná ztráta nebude tolik mrzet. 

 

Většinu těchto masek lze dobře používat i při ježdění, ale tam jsou stále nejvíce oblíbené čabraky na uši – naleznete je v mnoha stylech a barevných variantách. Zde je výběr opravdu velký a každý jistě nalezne to, co se mu líbí a může si čabraku dokonale sladit s ostatním vybavením :-)

 

 

 

Síťované deky   jsou další dobrou ochranou před obtížným hmyzem. Je jich však celá řada. Jaká bude pro vašeho koně ta nejlepší?

 


 

Pokud vybíráte deku pro použití do výběhu, je velmi důležité, aby opravdu dobře seděla měla zapínání pod břicho aby nedocházelo jejímu přetáčení, nebo sklouznutí. Na výběr máte od jednoduchých dek s křížovým zapínáním, po top deky krkem laclem, které chrání celého koně. Levněnjší varianty s křížovým zapínáním jsou vhodné pro koně, kteří nevyžadují žádnou speciální ochranu, nebo pro ty, kteří chodí do výběhu jen na omezenou dobu. Oblíbené jsou například HKM Santosnebo Busse Stripe .

 

        stripe-busse.jpg

 

Pokud je kůň citlivý a potřebuje lepší ochranu, doporučujeme některou z dek s krčním dílem a laclem, který chrání břicho. Oblíbená je například deka HKM Lyon. Je z velmi hustého materiálu a zdařilý střih dobře kryje celé tělo. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

       hkmlyon.sitova.jpg

 

Skvělé síťované deky vyrábí také Bucas. Jedna z nejprodávanější síťovaných dek je deka Bucas BuzzOff Full Neck - prodáváme ji již mnoho let a za tu dobu se skutečně osvědčila.

Krční díl je měkce podšitý, aby nedocházelo k vytrhávání žíní a břicho je chráněno elastickým laclem, který můžete podle potřeby sundat. Další oblíbený model od Bucas je 

síťovka z řady Bucas Freedom, která je každoročně v nabídce v krásných kolekčních barvách - pro letošní rok jsou to Hot Pink a Classic Green. 

 

      buzzoff_fullneck1.jpg               fly_rug_freedom.jpg

 

Naprostou špičkou v nabídce síťovaných dek, které jsou vhodné i pro koně-exematiky, je Horsevare Rambo Flybuster Vamoose. Deka je z příjemného, ale zároveň odolného materiálu, střih perfektně sedí, oblast hřívy a plecí je podšitá, aby se kůň neodíral, a pro ještě lepší ochranu proti hmyzu je deka napuštěna repelentní látkou Permethrin, která vydrží 25 vyprání. 

 

        vamoose-deka.jpg

 

 

Někdy se setkáme kombinací materiálů – deka po stranách síťovinu a na zádech fleece nebo mesh materiál – tyto verze se s oblibou používají třeba jako transportní deky, které v teplých dnech ochrání koňská záda před průvanem v přepravníku, nebo abychom udrželi koňská záda teple po zátěži. Z těch levnějších doporučujeme například HKM AirMesh Kombi, z dražších jsou pak oblíbené například stylová deka LeMieux Carbon Cooler Combi nebo krásná Horseware Fashion Hybrid Cooler

 

 

   hkm_airmeshkombi_group.jpg     carbon-cooler-combi-black-(1).jpg      hw-hybrid-redwood.jpg

 

 

 

Další variantou jsou síťované deky, které mají na zádech nepromokavý materiál. Tento typ je vhodný především pro koně, kteří mají citlivá nebo nemocná záda a snadno ofouknou. Například HKM Functional Kombi

Síťovanou deku můžete použít i během ježdění (pro změnu oblíbený Bucas BuzzOff Riding), což je opět vhodné řešení pro velmi citlivé nebo alergické koně, kdy repelent nestačí, nebo jeho použití není z nějakého důvodu možné. Existují také síťované bederky, dokonce i v reflexním provedení (Deka jezdecká reflexní W), ve které vás nikdo nepřehlédne.

 

Nabídka síťovaných dek je opravdu velmi široká, v článku jsme vám ukázali jen několik možností, záleží jen na vás, co zvolíte :-) 

 

    hkm_functional_kombi.jpg       bucas_buzzoff_riding_with_neck_2.jpg         sitovka-reflex-jezdecka.jpg