OCHRANA PROTI HMYZU - masky a síťované deky

Téma, jak ulevit koním od dotěrného hmyzu, je aktuální každý rok.

 

 

masky-prouzek.jpg

 

 

Mouchám, ovádům, muchničkám a další protivné havěti se v teplém počasí zkrátka nevyhneme.

Koně ve výbězích se ošívají, oklepávají, hmyz jim sedá všude. Naprostá většina koní naštěstí netrpí alergiemi ani exémy-takoví koně potřebují speciální režim, i o nich bude řeč. Ale i ti, kteří hmyzí nálety snášejí bez zdravotních problémů jistě ocení, pokud jim v tom celodenním boji alespoň trochu ulevíte.

 

Jednou z možností je repelent. Těm se budeme věnovat dalším článku. Druhou možností je mechanická ochrana v podobě masky proti hmyzu a síťované deky.

 

Komu se nechce číst a raději preferuje video, stačí kliknout. Celý videoseriál na téma Péče o koně v létě najdete v sekci Blog/videa.

 

 

Masky proti hmyzu se v posledních jejich obliba vzrostla natolik, že jsou součástí výbavy naprosté většiny koní. Koně jsou s maskou spokojenější, velmi rychle si na ni zvyknou a nemají s jejím nošením žádný problém. Masky proti hmyzu kryjí uši a oči a zapínají se zpravila pod žuchvami. Existují i varianty bez zapínání, které jsou velmi pružné a na hlavu se snadno natáhnou (masky Weaver Lycra). V současné době je dost modelů tzv. "full-face", kdy krytí sahá na nos (například Bucas BuzzOff Full Face). Takové krytí je vhodné například pro koně s velkými odznaky na hlavě, kteří mají někdy tendenci se na slunci spálit právě na nose a kolem nozder (bývá to problém strakatých koní se světlou kůží pod bílými odznaky, nebo koní v barvě cremello).

Masky jsou vyrobeny ze síťoviny, která se u různých značek často celkem výrazně liší. Některé masky jsou poměrně tenké, síťovina není tak pevná a může se snadněji zničit. Na druhou stranu jsou tyto masky velmi lehké a oproti pevnějším maskám je přes o něco lépe vidět. Odolnější masky jsou na omak hrubší a pevnější a síťovina často není tak poddajná a maska drží svůj tvar.

Nabídka masek je skutečně velmi široká - co se týče materiálu, střihu či barvy. V nabídce jsou i masky v malých velikostech, pro poníky nebo hříbata (například Bucas BuzzOff - dlouhodobě nejprodávanější maska v naší nabídce, nebo výborné masky Cashel Crusader). Liší se samozřejmě i cenou. Dražsí masky jsou s UV ochranou (již zmiňovaná Bucas BuzzOff, nebo Horseware Amigo UV Protection), nejdražší varianta - Horseware Rambo Plus Vamoose - pevnou výztuhu v oblasti očí a je navíc napuštěna repelentem, takže ochrana proti hmyzu je ještě zesílená.

 

bucasbuzzofmask.jpg rambo_flymask_blue_silver.jpg cfm_se_new.jpg

 

Najdou se koně, kterým maska z nějakého důvodu nevyhovuje, nebo masky likvidují či ztrácí a majitele zkrátka nebaví kupovat stále novou. V takovém případě můžou pomoci třásně na oči, které se připevňují k ohlávce. Je to cenově dostupné řešení, takže vás případná ztráta nebude tolik mrzet.

 

Většinu těchto masek lze dobře používat i při ježdění, ale tam jsou stále nejvíce oblíbené čabraky na uši - naleznete je v mnoha stylech a barevných variantách. Zde je výběr opravdu velký a každý jistě nalezne to, co se mu líbí a může si čabraku dokonale sladit s ostatním vybavením :-)

 

Síťované deky jsou další dobrou ochranou před obtížným hmyzem. Je jich však celá řada. Jaká bude pro vašeho koně ta nejlepší?

 

sitovky-prouzek.jpg

 


 

Pokud vybíráte deku pro použití do výběhu, je velmi důležité, aby opravdu dobře seděla a měla zapínání pod břicho aby nedocházelo k jejímu přetáčení, nebo sklouznutí. Na výběr máte od jednoduchých dek s křížovým zapínáním, po top deky s krkem a laclem, které chrání celého koně. Levněnjší varianty s křížovým zapínáním jsou vhodné pro koně, kteří nevyžadují žádnou speciální ochranu, nebo pro ty, kteří chodí do výběhu jen na omezenou dobu. Oblíbené jsou například HKM Santos, nebo Busse Stripe .

 

stripe-busse.jpg

 

Pokud je kůň citlivý a potřebuje lepší ochranu, doporučujeme některou z dek s krčním dílem a laclem, který chrání břicho. Oblíbená je například deka HKM Lyon. Je z velmi hustého materiálu a zdařilý střih dobře kryje celé tělo. Navíc je za velmi příznivou cenu :)

 

hkmlyon.sitova.jpg

 

Skvělé síťované deky vyrábí také Bucas. Jedna z nejprodávanější síťovaných dek je deka Bucas BuzzOff Full Neck - prodáváme ji již mnoho let a za tu dobu se skutečně osvědčila.

Krční díl je měkce podšitý, aby nedocházelo k vytrhávání žíní a břicho je chráněno elastickým laclem, který můžete podle potřeby sundat. Další oblíbený model od Bucas je

síťovka z řady Bucas Freedom, která je každoročně v nabídce v krásných kolekčních barvách - pro letošní rok jsou to Spicy Pink a Sweet Blue.

 

buzzoff_fullneck1.jpg

 

Naprostou špičkou v nabídce síťovaných dek, které jsou vhodné i pro koně-exematiky, jsou deky od irského Horseware. Novinkou, která následuje aktuální trendy udržitelnosti a ekologie, je síťovka AmEco Bug Rug s odnímatelným krkem, vyrobená z recyklovaných PET lahví. Případně deka Rambo Protector, která je velmi trvanlivá, příjemná a prodyšná.

 

afar90_ibwt_group.jpg afrbk0_ici0_group.jpg

 

 

 

Hitem posledních let jsou deky, která mají po stranách síťovinu a na zádech fleece nebo mesh materiál - tyto verze se s oblibou používají třeba jako transportní deky, které v teplých dnech ochrání koňská záda před průvanem v přepravníku, nebo abychom udrželi koňská záda v teple po zátěži. Z těch levnějších doporučujeme například HKM AirMesh Kombi, z dražších jsou pak oblíbené například deky od Eskadronu.

hkm_airmeshkombi_group.jpg esk_130105_375_380_f.jpg

 

Další variantou jsou síťované deky, které mají na zádech nepromokavý materiál. Tento typ je vhodný především pro koně, kteří mají citlivá nebo nemocná záda a snadno ofouknou. Osvědčený model, který prošel zátěžovým testem i u koní našich kolegyň, je deka Horseware Summer Series. Boky jsou z mesh materiálu, záda jsou nepromokavá a navíc máte možnost ještě přidat právě na záda zateplovací poddeku.

 

aaaa6s.jpg

 

Síťovanou deku můžete použít i během ježdění (pro změnu oblíbený Bucas BuzzOff Riding), což je opět vhodné řešení pro velmi citlivé nebo alergické koně, kdy repelent nestačí, nebo jeho použití není z nějakého důvodu možné. Existují také síťované bederky, dokonce i v reflexním provedení (Deka jezdecká reflexní W), ve které vás nikdo nepřehlédne.

 

Nabídka síťovaných dek je opravdu velmi široká, v článku jsme vám ukázali jen několik možností, záleží jen na vás, co zvolíte :-)

 

bucas_buzzoff_riding_with_neck_2.jpg sitovka-reflex-jezdecka.jpg

 

V POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SE PODÍVÁME NA REPELENTY