Nepodceňujte svou bezpečnost, buďte vidět!

Chraňte sebe, svého koně i psa a buďte vidět i za šera. Pomocníkem vám budou tyto reflexní prvky!

Vidět a být viděn - základní pravidlo bezpečnosti na cestách a silnicích, tím víc při snížené viditelnosti. Nyní v podzimním a zimním období, kdy vyrážíme na vyjížďky na koni často v průběhu pozdního odpoledne a je brzy šero či tma, je dobré myslet na svou bezpečnost.

vesta_reflex.jpg

Nejzranitelnější jsou totiž chodci a osoby pohybující se v okolí silnice.

Vidíte-li auto vy, neznamená to, že vidí řidič auta vás. Ideální je mít na sobě i koni reflexní či svítící prvky a dát o sobě vědět. Dáte tak řidiči šanci, aby stihl včas správně zareagovat. Reflexní oblečení je totiž viditelné na 300 m. Při rychlosti 60 km/hod zastaví řidič po 3 vteřinách, ale ujede mezi tím 100 m - což je poměrně dlouhá vzdálenost a hodně málo času. A to nemluvíme o rychlosti mimo obec, kdy se brzdná dráha prodlouží a doba na reakci zkrátí. Stihnete včas zareagovat a „uskočit“ se svým koněm?

 

 

 

Před pár lety jsme natáčeli na toto téma video pro Českou televizi a pořad Chcete - můžete se podívat :)

 

Přinášíme vám tipy, jak i zdánlivými maličkostmi svou viditelnost zvýšíte:

Kombinujte fluorescenční a reflexní prvky - cely_reflex.jpgbudete dobře vidět za světla, šera i tmy. Ideální pro tuto kombinaci jsou celoplochy barevně výrazné bezpečnostní vesty pro jezdce a podsedlové dečky či bederní deky pro koně. Produkty jsou navíc vždy opatřeny i reflexními pruhy. Nebude však na škodu, když ještě nějaký ten reflexní pásek přidáte. Z naší nabídky můžete sáhnout po síťované žluté reflexní bederní dece či reflexní podsedlové dečce. Jezdec by se měl vybavit reflexní vestou.


Reflexní prvky umístěte ideálně na konce rukávů, blízko ke kolenům, do úrovně pasu (reflexní pásek v dětské i dospělé velikosti) a ideálně i na přilbu (doporučujeme elastický reflexní pruh na přilbu). Kůň by měl mít označené nohy reflexními páskami či bandážemi či zvony a pro dobrou viditelnost z čelního pohledu ideálně i uzdečku včetně čelenky a otěží. Právě zmíněné reflexní pásky na čelenku a otěže koupíte v sadě HKM. Reflexní pásky najdete v nabídce také. Další vychytávkou je reflexní obal ocasu.

 

 

Z odborných testů vyplývá, že nejúčinnější jsou reflexní prvky umístěné zhruba ve výšce kolenou dospělého člověka, protože do této výšky dopadají světla jedoucích aut. Z těchto důvodů jsou ideálním bezpečnostním prvkem bandáže či reflexní pásky na nohou koně a reflexní prvky na botách jezdce. Jezdíte-li ve vysokých kožených botách či kombinujete minichaps, je ideální obepnout reflexními pásky nohy na úrovni kotníků - kůň o nich nebude ani vědět, vás omezovat také nebudou a jasně tím reflexně vymezíte pro jedoucí vozidla svůj prostor na cestě. Boty s reflexním proužkem najdete v naší nabídce hned několikery. K dispozici jsou jak termoboty, tak tenčí gumové jezdecké boty.

 

pes.jpgNezapomínejte na svého psa. Reflexní vesta ho nebude nikterak omezovat a navíc ho dopadající světla jedoucích aut dobře identifikují. Na výběr se nabízí vesta z lehké síťoviny a pro zimní čas pak silnější reflexní deka na psa. Nebo univerzální reflexní pásky, které můžete upnout kamkoli dle potřeby - časté je jejich použití kolem krku, jako obojek. V sadě koupíte 4 ks.

 

 

 

 

 

 

KOMPLETNÍ NABÍDKA REFLEXNÍHO VYBAVENÍ ZDE