Zavolejte nám (Po-So 9-20)

LONŽOVÁNÍ KONÍ

Equiservis 16. 01. 2023 EQS články a tipy

Na to jestli vůbec, a pokud ano tak jak koně lonžovat, existuje tisíc a jeden názor a je na každém, jaký styl bude vyhovovat zrovna jemu a jeho koni. Nechceme vás poučovat, že musíte lonžovat zrovna tehdy a takhle, ale můžeme vám nabídnout různé pomůcky, které vám mohou práci s vašim koněm usnadnit.

 

Někomu stačí k lonžování jen ohlávka a vodítko, jinému pouze ohraničená kruhovka a někdo nepotřebuje ani to... My si v článku přiblížíme některé pomůcky, které nám mohou být nápomocny při klasickém lonžování, když chceme svého koně něco naučit, nebo posílit něco, co už umí.

První pomůcka která jistě napadne každého z nás je lonž. Bývá dlouhá 8 - 10m a výběr barev je opravdu velký. V nabídce jsou i různé materiály - měkčí, tvrdší, levnější i dražší.

 

 

        

1                                                                   2                                                              3

Naše tipy:

1) Lonž QHP Luxury Extra soft - krásné barvy a měkký materiál příjemný do ruky 

2) Lonž HKM Soft Mix barev - za výhodnou cenu

3) Lonž popruhová Equiservis - pevný materiál a kvalitní zpracování

 

 

Další otázkou je, kam tu lonž připnout? Jak jsme se již zmínili - může to být k ohlávce, která však není vždy úplně vhodná, neboť se při tahu může na hlavě různě přetáčet a způsobovat jistý diskomfort. Další variantou je uzdečka, kde se dá lonž připnout do kroužku udidla a nebo využít zapnutí pomocí lonžovací spojky. Ty jsou opět v mnoha variantách - v klasické černé (například lonžovací spojka nylon Cassini), nebo pro milovníky barev lonžovací spojka QHP Luxury.

 

 

Další variantou je použití lonžovacího obnosku nebo speciální lonžovací ohlávky. Obě tyto varianty mají kroužek pro připnutí lonže na nánosníku a při použití různých pomocných otěží, které působí na udidlo, netaháte lonží proti nim a kůň se může lépe soustředit.

Na výběr je obnosek kožený (Lonžovací obnosek Equiservis kožený), který dobře sedí na hlavě a jeho životnost je opravdu dlouhá. Dále je varianta nylonová, která je výrazně levnější, případně můžete použít lonžovací ohlávku. Ty mají kroužek (nebo více) na nánosníku, ale chybí jim kovová výztuha na nánosníku. Opět pro milovníky barev vybíráme značku QHP :) Lonžovací ohlávka QHP Luxury je dokonale sladěná s dalším vybavením.

 

  

 

 

 

Již jsme se zmínili o používání pomocných otěží, které působí na udidlo. Asi nejoblíbenější je klasický pevný chambon.

Někdo rád využívá i chambon gumový - i když jsou názory na něj velmi rozporuplné, jedná se o poměrně často používanou pomůcku, proto ho zmiňujeme.

Další pomůckou je gogue - ten je, podobně jako pevný chambon, oblíbený pro práci s mladými koňmi pro nasvalení koně bez zátěže jezdcem. Gogue lze však díky možnosti různého zapnutí provázku použít i při ježdění.

Dále pak různé typy vyvazovacích otěží - to už je opravdu pevná lonžovací pomůcka, která koně svazuje do pozice, ze které nemá moc šanci se dostat. To je žádoucí například při cvičení na voltižním koni, nebo při výuce začátečníků - pokud je kůň vyvázaný, nezkušený jezdec se může plně soustředit na sebe. Pevné vyvázání je ale skutečně doporučeno pouze po nezbytně dlouhou dobu, poté je potřeba nechat koně protáhnout a uvolnit.

Vyvazovačky mohou být s gumovým kroužkem, díky němuž trochu pruží, nebo bez gumového kroužku.

Pro již pokročilé lonžování můžeme vyzkoušet i lonžovací postroj. To je pomůcka určená koním, kteří již práci na lonži dobře znají, a patří do rukou pouze zkušeným lonžérům.

Na fotografii můžete vidět "v akci" lonžovací postroj Cassini.

 

 

Všechny tyto pomůcky se jedním koncem, různým způsobem zapínají do udidla. Co ale z druhé strany? I tady je více možností. Někdo je zapíná přímo k sedlu, což je vhodné pokud po lonžování jdeme ještě jezdit. Nemusíme koně celého přestrojit. Pokud však jdeme pouze lonžovat, máme na výběr z mnoha obřišníků. Ty mají zpravidla na sobě určitý počet kroužků právě pro připnutí různých pomocných otěží.

Lonžovací obřišníky se vyrábějí z různých materiálů - syntetických, nebo v kombinaci s kůží. Mohou být úplně jednoduché, s jedním kroužkem nahoře a několika málo po stranách, nebo s množstvím kroužků pro velkou variabilitu zapínání nebo pro práci na dvou lonžích. Podložené neoprenem nebo beránkem, černé, nebo v barvičkách sladěných s dalšími lonžovacími pomůckami (ano, opět jsme u značky QHP :)

 

 

Pokud chceme na koni někoho lonžovat nebo jen povodit děti, jsou praktické obřišníky s jedním nebo dvěma madly, kterých se jezdec může přidržovat.

 

Aby vše mělo smysl, je třeba aby kůň aktivně vykračoval. Proto je potřeba ho správně pobízet. A k tomu je ideální lonžovací bič. I těch je na výběr více typů - většinou stačí úplně jednoduchý (například tento Fleck vcelku za dobrou cenu), někdo volí bič dělený, který se pohodlně vejde do skříňky. A pokud lonžujete častěji, nebo více koní za sebou, dost pravděpodobně oceníte co nejlehčí bič - ideální je například Fleck z karbonových vláken.

Tyto všechny pomůcky a mnohé další najdete na našem webu.