Jarní dekování

Jakou zvolit deku právě teď.

Velikonoce jsou často označovány jako svátky jara, ale letos to vypadá, že se ze zimy přehoupneme rovnou do léta. A mnozí z nás začnou řešit otázku, která deka bude pro mého koně zrovna teď tou nejvhodnější? Troufneme si říct, že přesně s tímto si lámeme hlavu každé jaro a podzim i my, kdy teploty jsou jako na houpačce a vybrat tu ideální deku může být často poměrně náročné.

 

Volba deky do stáje

 

twill_new.jpg

Pokud koně dekujeme, musíme mu zajistit komfort i za těchto podmínek. Poměrně oblíbené v této době jsou deky s širokým teplotním komfortem. Mezi nejoblíbenější patří lehké výběhové deky Bucas, modely Power Turnout či Smartex Rain.

 

 

Někdy však začíná být i tepleji a nezbývá než koně převlékat dle momentální situace.

Noci bývají ještě poněkud chladné, teploty mnohde klesají stále i pod bod mrazu. U některých koní stačí v tuto dobu třeba jen plátěná deka (oblíbená Bucas&Equiservis NewLogo Twill Sheet stájová), ale u koní, kteří jsou čerstvě ostříhaní, se nemusíme bát dek s fleece podšívkou nebo lehkou gramáží. Jako příklady mohou posloužit deky Bucas IrishStableLight, či Celtic StableLight nebo lehká deka Horseware Rambo stájová či Kentucky Stable Rug.

 

 

 

 

 

A teď přijde otázka – co ve výběhu?

 

buff_off_rain_full_neck-678441-600-600-0.jpg

Během dne se velice rychle oteplí a je třeba na tuto situaci reagovat. Řešením může být lehká, nepodšitá pláštěnka. 

(Bucas  Sunshower, Horseware AmigoMioLite).

 

Pokud je teplo i na výše uvedené deky, můžeme během dne dojít koně vysvléknout, nechat ho bez deky a nandat ji opět na noc. Přijde však situace, kdy právě zmíněné řešení není možné – nemoc koně, bolavá záda, nebo přeci jen občas foukne..

 

V této situaci nám skvěle poslouží deky, které kombinují vlastnosti deky proti mouchám a pláštěnky. Kombinace právě těchto dvou vrstev zajistí perfektní prodyšnost, ale zároveň záda koně výborně ochrání. Vrchní část deky je nepromokavá prodyšná spodní část je vyrobená materiálu na deky proti mouchám. Dohromady máte deku, která je velmi lehká, odolná proti slunečnímu záření zároveň nepromokavá. Hledáte-li právě takovou deku, směřujte svou pozornost na Síťovanou deku HKM Functional kombi nepromokavou či deku Bucas Buzzoff Rain Fullneck.

 

 

 A samozřejmě někteří majitelé přejdou z dekování zimními dekami plynule do dek síťovaných, ale téma možností ochrany před hmyzem probereme příště :-)